Liberec spadne do pasti uzavírek, dopravu zkomplikují opravy 25 ulic

  18:22aktualizováno  18:22
I letošní rok bude pro Liberec ve znamení uzavírek. Celkem bude až do konce října uzavřeno pro dopravu 25 ulic. Většinou kvůli výměně kanalizací, plynovodů, veřejného osvětlení nebo výstavbě nových chodníků.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Pešek, MF DNES

Loni byla Vítězná ulice od muzea k parku na Štefánikově náměstí celá rozkopaná kvůli výměně kanalizace. Na podzim ji zakryl asfalt. Byl to ale jen provizorní povrch, který ani nevydržel přes zimu.

Letos do ulice vjedou frézy znovu. Ale nového, kvalitního povrchu se řidiči nedočkají. Opět se položí jen provizorní. Teprve až další rok, tedy v roce 2020, bude Vítězná v podobě, v jaké si ji radnice přeje. 

„Museli jsme celý projekt Vítězné předělat. Chceme, aby tam vzniklo víc míst na parkování a také aby se tam zapracovala zeleň. To v původním projektu nebylo. Chceme, aby to tam vypadalo pěkně s ohledem na okolní historické budovy muzea, lázní a polikliniky,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Šolc.

Rozkopaná Vítězná ovšem nebude jedinou ulicí, která bude letos motoristy v Liberci zlobit. Seznam uzavírek je pro tento rok pořádně dlouhý. Celkem bude zavřeno pro dopravu 25 ulic, z toho osm částečně. Většina uzavírek začne v dubnu až červnu a potrvá dokonce října.

Evergreenem je přitom ulice Dr. M. Horákové, která se postupně opravuje už od roku 2016. „Teď jsme v úseku U Potůčku po křížení s ulicí Mostecká. Mění se tam splašková a dešťová kanalizace a vodovod. Jde o práce, které začaly loni v srpnu, ale došlo tam ke zpoždění, protože se narazilo na skalní podloží v místech, kam mají přijít inženýrské sítě. Hotovo má být do konce června, pak se bude pokládat nový povrch a dělat chodníky, veřejné osvětlení a semafory,“ uvedl Šolc. 

U bazénu pokládají nový plynovod a vodovod

Problémy dělá také uzavírka Durychovy a Budyšínské ulice a části Tržního náměstí u bazénu. Pokládá se tam nový plynovod a vodovod. „Je to tam děsný. Instalovali tam semafory ještě před tím, než se začalo pracovat. Takže úplně zbytečné kolony. Ve špičce stojí auta od bazénu až k radnici,“ popsal jeden z řidičů.

Tržní náměstí se přitom rozkope i na druhou stranu, směrem k Pastýřské ulici. Plánuje se tam oprava zatrubnění Jizerského potoka, a to od července do listopadu.

„Je to v rámci přípravy na nové velké parkoviště v ulici Pastýřská. Také se tam bude dělat vodovod, plynovod a přípravné práce na autobusový terminál Sever, který bude napojený na plánovanou novou silnici mezi ulicí Sokolovskou a Tržním náměstím. Ta se bohužel letos stavět nezačne, protože nejsou všechna potřebná povolení. Takže se tam bude stavět i příští rok,“ upozorňuje náměstek.

Některé uzavírky budou souviset s projektem na zvýšení bezpečnosti dopravy. Jde o výstavbu chodníků, nových přechodů pro chodce, ostrůvků na příliš širokých silnicích, nového veřejného osvětlení, úpravy autobusových zastávek, aby cestující nevstupovali rovnou do vozovky a podobně. 

Město neumí odhadnout, jak velký kolaps nastane

Jednostranný chodník se má objevit například v ulicích Baltská, Polní, Písecká či U Močálu. Změna čeká i na prostor mezi Divadlem F. X. Šaldy a kavárnou Pošta. 

„Dnešní normy na bezpečnost chodců jsou velmi přísné. Takže když je široká vozovka, musí se tam dát buď ostrůvek, nebo rozšířit chodník. Ostrůvek mezi divadlo a kavárnu Pošta dávat nechceme, takže tam se rozšíří zálivem chodník u divadla. Chápu, že pro řidiče to zase taková radost nebude, protože tam budou muset výrazně zpomalit, ale bezpečnost chodců je důležitá,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník

Jak velký kolaps uzavírky ve městě způsobí, neumí radnice přesně odhadnout. Počítačový program, který umí zpracovat podobné dopravní modely, totiž město nevlastní. Je příliš drahý.

Uzavírky i objízdné trasy ale schválil koordinátor pro uzavírky, jehož pozici nedávno radnice zřídila. Mapa uzavírek je dostupná na webu města, dá se stáhnou i do mobilu.

„Víme, že to bude náročné a bude to od řidičů vyžadovat velkou trpělivost a shovívavost a také přemýšlení kudy se kam dostat. Ale výsledkem budou opravené silnice, po kterých Liberečané tolik volají,“ dodal Šolc. 

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Krakonoš zpívá Smetanu, aby se zachránil. Z jeviště zní rock i pop

Představení „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“

Na tenký led národních skvostů Bedřicha Smetany se odvážil vstoupit ochotnický Divadelní spolek Krakonoš. Herci a...

Boj se šikanou i dál ponese jméno po dívce, která spáchala sebevraždu

Ilustrační snímek

Nic se přejmenovávat nebude. To vzkazuje náměstek primátora Liberce Ivan Langr signatářům otevřeného dopisu, kterým...

Na zdravou prostatu sex jednou až třikrát týdně, říká uznávaný urolog

Uznávaný urolog jablonecké nemocnice Jaroslav Všetička nyní musí vysvětlovat...

Se zahraničními kolegy se snaží najít lék, který by výrazně pomohl mužům s rakovinou prostaty. Zároveň je však primář z...

Najdete na iDNES.cz