Parkování na sídlištích zdarma skončí, v Liberci je více aut než lidí

  12:15aktualizováno  12:15
Parkování zdarma na libereckých sídlištích skončí. Radnice chce nejproblematičtější lokality zpoplatnit. Je to jedno z opatření, kterým se má řešit akutní nedostatek parkovacích míst před paneláky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Aut je v Liberci víc než obyvatel. Dnes je běžné, že rodiny mají dvě, někdy i tři auta. Zvlášť na sídlištích, která se projektovala za socialismu, kdy takový problém s nedostatkem parkovacích míst nebyl, je to problém. Proto parkování na sídlištích zpoplatníme. Je to nepopulární, ale nutné,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc. Pro představu - ve stotisícovém městě je podle registru evidováno 106 tisíc osobních automobilů.

Odbor dopravy libereckého magistrátu už vyzval vedení města, aby se zastavilo vydávání souhlasu ke zřízení placených vyhrazených stání na sídlištích.

„Současný stav vydávání povolení je neúnosný. Každým vyhrazeným místem se snižuje kapacita pro běžné parkování,“ stojí v podkladech pro radu města.

Na některých sídlištích už je situace taková, že parkoviště je jedna velká vyšrafovaná plocha s vyhrazeným parkováním pro konkrétní vozy. 

„Kolikrát se přitom stává, že na těch vyhrazených místech nikdo nestojí, jsou volná, ale nikdo tam zaparkovat nemůže, pokud nechce riskovat pokutu,“ zmínil Šolc. 

Karty budou mít jen majitelé bytů

Město proto přichází s abonentními kartami. Ty budou moci získat jen majitelé bytů z dané lokality. V případě pronájmu bytu se nájemníci budou muset rovněž domluvit s vlastníkem bytu, aby o kartu na auto požádal. 

„Princip je takový, že karta pro jedno auto bude ročně stát 500 korun, tedy zhruba korunu padesát na den. Ovšem, když bude mít rodina i druhé auto, bude poplatek výrazně vyšší a to šest tisíc korun ročně. U třetího a každého dalšího auta to pak bude osm tisíc za rok,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník.

Ceny za druhé a další vozy na jeden byt jsou dražší záměrně. Město tak chce umožnit zaparkovat i těm, kteří vlastní jen jedno auto.

„Je to každodenní problém. Někdo ráno odjede do práce a odpoledne nemá kde zaparkovat, protože sousedi mají tři auta, se kterými se vrátili dřív. Často tam lidé parkují i se služebními dodávkami, s karavany a podobně, které zaberou ještě víc místa. Nebo tam jsou auta, se kterými majitel vůbec nejezdí, jen tam stojí a blokují místo. Chceme nastolit větší spravedlnost,“ vysvětluje náměstek Šolc. 

Karet bude víc než parkovacích míst

Problém ovšem je, že bytů na sídlištích je víc než parkovacích míst. Počet vydaných karet tak bude vyšší než kapacita parkovišť na sídlištích umožňuje.

„S tím počítáme. Abonentní karta neznamená automaticky nárok na konkrétní místo k zaparkování. Ale díky tomuto systému snad zmizí ze sídlišť auta, která tam místa jen blokují,“ řekl Šolc. 

Platit budou muset i řidiči, kteří na daná sídliště přijedou za někým třeba na návštěvu. Město počítá s instalací automatů.

Zdarma zaparkují jen přes den, od 17. hodiny už to pak bude za 10 korun na hodinu, maximálně však 30 korun na den.

Podle některých motoristů ale nový způsob přinese problémy. „Máme dvě auta. Takže zaplatíme ročně šest a půl tisíce bez jistoty, že zaparkujeme. Co to je za výmysl?“ ptá se Martin Jánský ze sídliště Rochlice.

„Trochu se bojím, aby se tu kvůli tomu nezhoršily vztahy. Lidi se tu dnes perou kvůli místu dnes a denně, v zimě tu dokonce někteří drží hlídky, aby jim nevjel někdo na odházené místo. Už vidím, jak někdo s kartičkou za osm tisíc bude v klidu, když mu na místo vjede někdo s kartou za pětistovku. Spíš by mělo město investovat do parkovacích domů na sídlištích,“ myslí si Jiří Kubišta z Broumovské.

Jedno nové parkovací místo ale stojí podle radnice 150 tisíc korun. A volných ploch moc není.

„Přesto ale plánujeme nová parkovací místa v Ruprechticích a chceme také udělat na sídlištích jednosměrky tam, kde to půjde, aby se zvýšila kapacita podélného parkování,“ uvedl primátor Zámečník. 

Kde se chystá nový parkovací systém?

Jako problematické lokality, kde by se měl nový systém parkování v Liberci výhledově zavést, vybral odbor dopravy magistrátu tato sídliště: Rochlice - Kunratická - Vesec - Doubí - Broumovská - Františkov - Staré a Nové Pavlovice.

Jako první by měla přijít na řadu lokalita kolem ulice Dobiášova v Rochlici, Na Pískovně v Pavlovicích, v oblasti ulic Rychtářská a Konopná v Ruprechticích a na sídlišti Broumovská. Nový systém s abonentním placeným parkováním by tam měl začít platit do jednoho roku.

Původně se počítalo i se sídlištěm Horní Kopečná, tam se ale záměr dostal do kolize s projektem dopravního podniku, který chce zavést tramvajovou linku směrem do Rochlic. Zde proto bude potřeba plán upravit.

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

V Jizerkách zmizela německá turistka. Hledají ji psovodi, vrtulník i horská služba

Rozloučení se záchranářem Michalem Benešem

Policejní psovodi se psy, vrtulník s termovizí i horská služba hledají v Jizerských horách ztracenou německou turistku...

Dobíjení mobilů i moderní informační systém. Rychnov získá nový terminál

Kromě nových chodníků a zálivu pro tři autobusy bude na terminálu i zastřešená...

Autobusy už nebudou stát v silnici v nepřehledné zatáčce, lidé nebudou kráčet po nebezpečném přechodu, který končí v...

Krakonoš zpívá Smetanu, aby se zachránil. Z jeviště zní rock i pop

Představení „Bedřich Smetana: The Greatest Hits“

Na tenký led národních skvostů Bedřicha Smetany se odvážil vstoupit ochotnický Divadelní spolek Krakonoš. Herci a...

Najdete na iDNES.cz