Krkonoše i Jizerky jsou plné zlámaných stromů, hrozí jim útok kůrovce

  11:22aktualizováno  11:22
Větrná a sněhová kalamita, která v lednu zpustošila lesy v horách Libereckého kraje, je patrná i na konci jara. Turisté narážejí na zlámané stromy v Krkonoších i v Jizerských horách.

Turisté narážejí na zlámané stromy v Krkonoších i v Jizerských horách. Na snímku spadlý strom v Bedřichově. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Šli jsme s dětmi na výlet z Bedřichova na přehradu Černá Nisa. Na lesní cestě z Maliníku jsme uviděli mohutný prasklý smrk,“ říká Dominika Škamlová.

„Byl prasklý, špičkou se opíral o zem a prošli jsme pod ním jako pod mostem. Při návratu do Bedřichova jsme nešli po cestě, ale lesem. Překvapilo nás, kolik polámaných smrků kolem nás leželo,“ vypráví Škamlová.

Podle Ludvíka Řičáře, krajského ředitele Lesů České republiky, se v horách vyskytují místa, kde má ulomenou špičku každý čtvrtý nebo pátý strom.

„Zhruba jednou za deset let přijde podobná větrná a sněhová kalamita jako letos v lednu. Při vrcholových zlomech necháváme méně poškozené smrky někdy stát. Nahoru jim už ale rostou jen postranní větve, a ne ulomené špice,“ vysvětluje Řičář.

Lesníci zatím neodstranili z lesa všechny nebezpečné polomy. Na nejvýše položené horské cesty se totiž dostali až před měsícem, kdy tam roztál sníh upěchovaný rolbami při úpravě Jizerské magistrály.

„Na likvidaci polomů jsme si udělali harmonogram. Těžaři odstraňují v první řadě stromy, které ohrožují turisty. Pak jsou na řadě smrky, z nichž by se mohl šířit kůrovec,“ uvádí Řičář. Zlomené smrky by chtěli lesníci odstranit do poloviny letošního roku.

Likvidace polomů nejde tak rychle, jak by si přáli. Některé těžařské firmy, které běžně pracují v Libereckém kraji, totiž kácejí smrky na jiných územích České republiky zasažených kůrovcovou kalamitou. „Místo u nás jsou na Českomoravské vysočině,“ upozorňuje Řičář.

Kalamitou poškozený les může sežrat kůrovec

Neodklizené polomy se nacházejí také kolem jizerskohorské rozhledny Štěpánka. „Hned po lednové kalamitě jsme odstranili pod Štěpánkou prasklé stromy z cest, abychom na nich mohli upravovat stopy pro běžkaře,“ podotýká kořenovský místostarosta Stanislav Pelc. 

„Ale mimo cesty jsou polomy pořád. Lesem pod Štěpánkou jsem procházel před týdnem. Je šílené, kolik je v lese zlámaných špiček stromů. Něco podobného jsem si ani nedokázal představit. Mám strach, že kalamitou poškozený les sežere kůrovec,“ říká Pelc.

Vrcholové zlomy smrků postihly v lednu masivně také západní Krkonoše, rozkládající se na území Libereckého kraje. Při zimní větrné a sněhové kalamitě padlo v Krkonošském národním parku kolem tisíc metrů krychlových dřeva.

„Abychom zabránili šíření kůrovce v Krkonoších, nabídli jsme lidem, že mohou těžit při kalamitě popadané smrky. Za kubík dřeva zaplatí při takzvané samovýrobě jen deset korun,“ konstatuje mluvčí národního parku Radek Drahný. O samovýrobu je velký zájem. Dřevo z kalamity je třeba odstranit z lesa nejpozději v červenci.

V boji proti kůrovci lesníkům nahrálo květnové počasí. V Krkonoších a v Jizerských horách bylo chladněji než odpovídá dlouhodobému průměru.
Navíc hodně pršelo. Kůrovci naopak svědčí, pokud stromy oslabuje sucho a horko.

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Jednání o lázních v Chrastavě zhatil průjem. Neschopenku si soud prověří

Jedním z obžalovaných je i bývalý europoslanec za ČSSD Robert Dušek.

Krajský soud v Liberci měl dnes začít projednávat kauzu mnohamilionového podvodu při stavbě termálních lázní v...

Jablonecký primátor je ve střetu zájmů, jeho firma žádá po městě miliony

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Jablonec dluží skoro šest milionů korun firmě svého primátora Milana Kroupy z ANO. Jde o jasný střet zájmů. Zastupitelé...

Kunderu museli zatajit. V libereckém divadle zkouší hru zakázaného autora

Ze hry Jakub a jeho pán v libereckém Malém divadle

Neotřelý dárek k nedávným devadesátinám poslalo na dálku Milanu Kunderovi liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Soubor...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz