Půjčené knihy prodával. Fantom si nevybíral, bral umění i knihy o sexu

  14:52aktualizováno  14:52
Knižního fantoma dopadli liberečtí policisté. Tituly vypůjčené v Krajské vědecké knihovně prodával dál do antikvariátu. Tam si ale všimli, že knížkám chybí strana 17, kde je razítko knihovny. Zloděj může jít za zpronevěru až na dva roky do vězení.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Čtyřicetiletý knižní zloděj si během několika měsíců vypůjčil z knihovny celkem 30 titulů, zpravidla knížky větší hodnoty. Sejmul z nich ochranný obal, sloupnul samolepku knihovny a vytrhnul stránku číslo 17, kde bývá razítko. Pak je prodal do jednoho z libereckých antikvariátů.

Zloděj bibliofil

„Měl vcelku široký záběr zájmu, pokud se zamyslíme nad obsahem knih. Od pojednání o Ferdinandu Dobrotivém, přes Írán plný mučedníků, až po Žďárské vrchy – klenot Vysočiny. Muž měl zájem i o knihy, jejichž obsah shrnoval životní osudy světových mistrů malířství. Tak například o barokním velikánovi van Rijnovi, fenoménu kubismu Piccasovi nebo impresionistovi Monetovi. Další tituly knižní tvorby pojednávaly o poněkud odlišnějších tématech. O nevěstkách a nevěstincích, či bytostech odnikud,“ přiblížil mluvčí krajských policistů Vojtěch Robovský.

Právě chybějící stránky v každé z knih si později antikvariát povšimnul a kontaktoval knihovnu. „Donesli nám jich zpátky celkem sedm, ty máme zpátky. Zloděj byl skutečně pečlivý, knížky zbavil identifikace tak dokonale, že na první pohled nešlo poznat, že jsou od nás,“ komentovala ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková.

Při prodeji ukázal občanku

Na zloděje se přišlo poměrně snadno. Stejnou péči, jakou vynaložil na anonymizaci knížek, totiž ve svém případě neučinil. Při prodeji knížek se podepsal a předložil u toho svůj občanský průkaz. Policisté pak šli na jistotu.

„Škoda, kterou svým jednáním způsobil, přesáhla 25 tisíc korun. Usnesení o zahájení trestního stíhání jsme předali jeho právnímu zástupci. V případě odsouzení pak nenechavci za přečin zpronevěry hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta,“ doplnil Vojtěch Robovský.

S prodejem vypůjčených titulů se liberecká knihovna již jednou setkala. „Tehdy šlo o komiksy, které patří k nejdražším položkám, běžně je cena jednoho výtisku kolem 500 korun. Tehdy se nám ale vrátily zpátky všechny, takže jsme to neřešili,“ vzpomněla Blanka Konvalinková.

I díky několikastupňovému systému ochrany knih se případy prodeje vypůjčených titulů moc neopakují. Každá kniha má totiž kromě razítka uvnitř také na titulní straně samolepku s čárovým kódem. Na rubu titulní strany je pak signatura s číslem knihy. Výtisk je ještě zabalen do průhledného obalu. „Tímto způsobem nám zmizí pouze jednotky knih ročně,“ dodala ředitelka knihovny.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Najdete na iDNES.cz