V Liberci vydali speciální znakoknihu, je určena pro čtení neslyšícím

  6:33aktualizováno  6:33
Když knihu psal, zdály se mu sny o pokroucených uličkách a o tajemné zahradě, od které jen on vlastní klíč. Za jejími zdmi bylo ticho a bezčasí. Teď svůj klíč spisovatel a výtvarník Pavel Čech propůjčí i neslyšícím čtenářům. Jeho kniha O zahradě byla totiž přeložena do znakové řeči.

Za projektem stojí Krajská vědecká knihovna v Liberci. Právě na jejich stránkách je čtenářům k dispozici prostřednictvím speciální webové aplikace. Tu si mohou stáhnout zdarma.

„Stačí mít přístup k internetu, a kdo nemá, může přijít k nám do knihovny. Anebo je kniha přístupná na CD, které samozřejmě rádi komukoli zašleme,“ přiblížila Blanka Konvalinková, ředitelka krajské knihovny.

Znakokniha vznikala zhruba od června do října, kdy se dělaly ještě nezbytné korektury. U textu knihy se objevují videa s tlumočníkem, který „písmenka“ překládá do znakového jazyka.

„Když někde tlumočím, pak je to vždy jen pro tu konkrétní chvíli, tolerují se více i chyby. Ale u takového způsobu prezentace jako je znakokniha je potřeba, aby to bylo dokonalé. Jdu se svou kůží na trh, zvěčním sám sebe, takže to pro mě byl mnohem osobnější, intimnější zážitek,“ svěřil se překladatel Karel Redlich.

Do znakového jazyka překládá patnáct let

Práci na znakoknize považuje sice za náročnou, ale přinášela mu radost. A to i proto, že knihy Pavla Čecha má rád. „Píše velice rád a často o indiánech. A kdysi v historii existoval indiánský znakový jazyk, což byl velice moudrý způsob, jak se mohli indiáni mezi sebou domlouvat napříč celou Amerikou,“ prozradil tlumočník.

On sám překládá do znakového jazyka patnáct let a je pro něj po češtině druhým mateřským. Učil se ho od malička, oba jeho rodiče jsou totiž neslyšící.

„Když se někdo jako neslyšící narodí, učí se vlastně češtinu jako cizí jazyk a mnoho takto postižených s tím má problémy i v dospělosti. Je to pro ně velmi složité, čeština je těžká a oni neznají gramatiku, neslyší, jak ta řeč zní,“ vysvětlil Redlich.

Znakokniha vyšla zhruba na osmdesát tisíc korun. Peníze získala knihovna od soukromých dárců, ale i z ministerstva kultury a od města Liberec.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Práce domácí sestry nikdy nekončí. Strach ale nemáme, říká pečovatelka

„Domácích pacientů neustále přibývá, loni jsme jich měli v péči 471,“ říká...

Na domácí posteli, před vlastní televizí a vedle své ledničky se doléčuje po operačním zákroku stále víc lidí. Mnohdy...

Zemřel zachránce zvířat šerif Bill. Jeho lesnický koutek v Ralsku končí

Milovník zvířat Radek „Bill“ Zíka má momentálně v péči tři daňky, tři divočáky,...

Bez známek života našla v pátek večer městská policie Radka Zíku, známějšího pod pseudonymem Šerif Bill. Tělo...

Žitava chystá referendum, zda dál bojovat o titul Hlavní město kultury

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Na ulicích, v novinách,...

Žlutooranžové srdce všude, kam se člověk podívá. Německá Žitava se chystá na referendum a srdce je jeho symbolem. Přes...

Najdete na iDNES.cz