Robotická stopařka chce objet republiku, řidiči ji mohou pozvat do zoo

  6:09aktualizováno  6:09
Koncem října se z Jablonce na stopařskou pouť republikou s cílem v Pelhřimově vydá humanoidní robot nesoucí jméno Matylda. Stopařku vytvořili v dílně OpenTechLab sídlící právě v Jablonci nad Nisou. Vytiskli ji na 3D tiskárně.

Pokud se robotovi podaří bez úhony dojet do Pelhřimova, zapíše se do České knihy rekordů. Šlo by o prvního robota, který projel stopem republiku. Na svoji pouť se vydá 25. října.

„Jednoduše ho umístíme na výpadovku z Jablonce a robot začne stopovat. My ho jen zpovzdálí budeme sledovat, ke komu nasedl a video z jeho první cesty pak umístíme pro naše fanoušky na Facebook,“ odhaluje „otec“ Matyldy Michal Seidl.

Matylda se chová podle situací

Pokud řidič na mávající Matyldu u krajnice narazí a skloní se k ní, ona mu hlasem vysvětlí, kdo je a kam se chce dostat. Na šoférovi pak je, zda ji do Pelhřimova vezme oklikou, či s ní navštíví třeba zoo. Žádné větší konverzační téma s ní však v kabině probírat nemůže.

„My jsme Matyldu původně chtěli napojit na umělou inteligenci prostřednictvím internetu, aby byla schopná komunikace s lidmi, aby se dala napojit třeba na Wikipedii. Bohužel nám žádný z operátorů nebyl schopen zajistit dostatečně velký tarif, abychom ten objem dat zvládli. Matylda proto komunikuje jen základně. Má na sobě senzory a ty vyhodnocují, zda se nachází ve fázi stopování, nebo už ve fázi, že za ní někdo přišel a zjišťuje, kdo to je, či ve fázi, že už se veze. Podle toho přizpůsobí své chování,“ vysvětluje konstruktér robota. Délka času stráveného s Matyldou by podle něj neměla překročit 24 hodin.

Nedá se nezeptat na otázku, zda se konstruktér Matyldy nebojí, že jí někdo na cestě ublíží, či ji dokonce odcizí. „Tak bojíme se, ale jsme na to připraveni a smířeni s tím. Ale doufáme, že se tak nestane, už se nám hlásí i hodně lidí, že Matyldu svezou,“ říká Michal Seidl.

„Pokud by ji ale někdo třeba i neúmyslně poškodil při manipulaci, tak bude mít robot s sebou lékárničku. Ta bude obsahovat také izolepu a tou může člověk nějakou robotovu odpadlou část přilepit.“

Robota v USA zničili vandalové

Tvůrci Matyldy tak doufají, že nedopadne jako její kolega Hitchbot, který stopem cestoval před třemi lety po Kanadě a Evropě. Osudnou se mu ale stala snaha stopovat v USA.

Zde skončil velmi záhy po svém startu, když ho zlikvidovala parta vandalů ve Filadelfii.

„Matylda bude navíc osvětlená za pomoci nějakých led světýlek,“ dodává Seidl.

A proč robot dostal jméno vlastně Matylda? „Nic za tím není, bylo to prostě první jméno, které mě napadlo. Je to takové krásné typické české jméno. A proč holka? Protože je taková roztomilá, proto má holčičí mód,“ popisuje konstruktér.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz