Konec šedých krabic, Jablonec chce najít městského architekta

  8:01aktualizováno  14:01
Nové vedení jablonecké radnice nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města. Politici touží najít městského architekta. Tedy funkci, která v druhém největším městě kraje zanikla na začátku milénia. Doposud tady od roku 2014 fungoval pouze poradní sbor architektů.
Radnice v Jablonci nad Nisou

Radnice v Jablonci nad Nisou | foto: Jan Pešek, MF DNES

Městský architekt by měl na svůj post nastoupit letos v dubnu. Náplní jeho práce má být příprava koncepčních dokumentů, kultivace veřejných prostranství, ale i komunikace s investory. Náměstek primátora Jakub Chuchlík říká, že absence hlavního architekta města byl jeden z důvodů, proč vstoupil do politiky. 

„Chyběl mi tu dlouhodobý, odborný a kreativní pohled na urbanistický architektonický rozvoj města. Rádi bychom našli odborníka, který bude mít nejen důvěru všech koaličních stran, ale pokud možno i určitou vážnost celého Jablonce,“ uvedl Chuchlík. 

Výzva v podobě přehrady i Horního náměstí

Podle něj čeká na architekta v příštích čtyřech letech hodně konkrétní práce. „Čeká nás celá řada malých i velkých výzev, jako je přehrada, Horní náměstí nebo revitalizace sídlišť,“ dodal náměstek.

Ten ještě před vstupem do své pozice uvedl, že dosavadní model poradního sboru architektů není ideální. „Město si zřídilo poradní sbor architektů, který však svolává jen zřídka pro odsouhlasení vybraných záměrů. Kompetence a kontinuita činnosti takového orgánu je tedy slabá,“ řekl Chuchlík v dubnu minulého roku. Sám jako městský architekt donedávna působil. Jeho teritoriem bylo Mnichovo Hradiště.

Zájemci o post městského architekta se mohou hlásit do 20. února. Pak bude následovat dvoukolové výběrové řízení. V komisi zasedne kromě Chuchlíka například městský architekt Kolína David Mateásko, novinářka, kritička a editorka Karolína Jirkalová nebo architekt a propagátor architektury Adam Gebrian. 

Až tisíc korun za hodinu

„První kolo bude korespondenční, kdy uchazeč zašle informace o své dosavadní práci, zkušenosti a reference. Ti, kdo postoupí do kola druhého, pak předstoupí před hodnoticí komisi,“ popsal náměstek Chuchlík. 

Hlavní architekt by měl pro Jablonec pracovat externě maximálně 600 hodin za rok. Za konzultace a krátkodobé úkony dostane odměnu 800 korun na hodinu bez DPH. Za dlouhodobější úkoly pak o dvě stokoruny na hodinu méně.

Svého městského architekta mají už dlouhá léta v Semilech, loni s ním začali spolupracovat i v České Lípě. V sousedním Liberci má radnice sedmičlennou Radu architektů.

Autor:

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Noste si vlastní toaletní papír, radí nemocnice pacientům. Pobouřila radnici

Balení testovacích vzorků toaletních papírů pro naše čtenáře.

„Nechte si přinést vlastní toaletní papír.“ Tuhle větu slýchali jako jednu z prvních někteří hospitalizovaní lidé v...

Trapné, opakoval Pešán. Kritizuje simulování Komety i vlastní hráče

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Jeho boj proti simulování v českém hokeji pokračuje. Trenér libereckých hokejistů Filip Pešán se po pátém semifinálovém...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Další z rubriky

Nemáme ani zkušebnu, říká končící šéfka libereckého baletu

Alena Pešková a Martin Doubravský na jedné z tiskových konferencí divadla

Po devíti letech podala v libereckém Divadle F. X. Šaldy výpověď šéfka baletu Alena Pešková. Říká, že situace v divadle...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Cizinec s kradeným BMW ujížděl policii na Jablonecku, nyní je ve vazbě

Cizinec uháněl Českem s kradeným BMW (10. dubna 2019).

S kradeným luxusním autem chtěl cizinec minulý týden projet Česko. V obci Líšný na Jablonecku překročil rychlost, proto...

Najdete na iDNES.cz