Zákaz vstupu dětem. Hotely dostaly pokuty za diskriminaci

  6:27aktualizováno  6:27
Jde nám především o váš klid a odpočinek a i z tohoto důvodu ubytováváme v hotelu děti starší deseti let. Za tuto podmínku uvedenou na recepci udala před dvěma lety Hotel Premier Janov nad Nisou jedna z odmítnutých návštěvnic. A Česká obchodní inspekce uložila provozovatelům pokutu pět tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

„Klidné prostředí pro relaxaci zmiňovala zaměstnankyně hotelu jako důvod pro vyloučení dětí z ubytování,“ vysvětlila uloženou pokutu Jana Jelínková, vedoucí tiskového oddělení České obchodní inspekce (ČOI).

„Bez ospravedlnitelného, legitimního důvodu není možné v žádném případě zakázat vstup či vyloučit ze služby nebo prodeje zboží osoby podle věku,“ doplnila Jana Jelínková.

Hotel se proti pokutě odvolal. Ústřední inspektorát ČOI ale sankci potvrdil a již je pravomocná. Hotel pokutu zaplatil.

Hotel stále nerad ubytovává děti

I dnes ale tým hotelu vidí raději hosty bez malých dětí. Jen na to na svých webových stránkách upozorňuje diplomatičtěji: „Rádi bychom Vás požádali o respektování našeho přání ubytovávat děti starší deseti let a vytvářet tak pro Vás jedinečné místo plné klidu a ničím nerušeného odpočinku. Prostor hotelu byl navržen tak, aby uspokojil především potřeby dospělých.“

Případné návštěvníky s dětmi hotel „odrazuje“ výčtem překážek, které stojí v cestě spokojené rekreaci s dětmi -  žádný dětský koutek ani kočárkárna. Žádné přebalovací pulty, postýlky a stoličky. Příkré schody bez výtahu. Okna velmi nízko nad zemí bez zábradlí (nebezpečí pádu). Žádné dětské menu ani možnost objednání poloviční porce. Horká a hluboká vířivka.

Pro hotel je to podnikatelský záměr. Spousta lidí totiž na takto zaručený klid slyší a jezdí kvůli němu. Zdaleka to nejsou jen starší páry.

Podle manažerky hotelu Anny Jelínkové jsou to i rodiče malých dětí, co sehnali hlídání a přijeli se zotavit z koloběhu starostí péče o potomka. Klid vyhledávají třeba i ti, co se učí na zkoušky.

„Takoví lidé jsou rádi, že neslyší křičet své dítě a nestojí o to, aby tam kvílelo ani cizí,“ vysvětluje Anna Jelínková. „Máme mnoho ohlasů od lidí, co jsou rádi, že u nás mají opravdu klid. Vrací se nám spoustu stálých klientů, co za námi jezdí hlavně proto. Spousta lidí přijede a ani o tom neví a pak jásají,“ přiblížila manažerka hotelu.

Hotel se podle ní snaží rodičům své zaměření vysvětlit. Doporučuje i hotely orientované přímo na rodiny s dětmi.

„Pokud nepomůže ani odrazování, rodinu s menšími dětmi samozřejmě ubytujeme. Nechceme mít problémy se zákonem. Ale všechno je to o lidech a respektu,“ domnívá se Anna Jelínková.

Hotel v Příchovicích se bude soudit

Pokutu deset tisíc korun od ČOI kvůli stejnému problému zaplatil i luxusní jizerskohorský Wellness Hotel V nebi. Své služby nabízí v Příchovicích. Sankci ale bude rozporovat u soudu.

„Nejde nám o deset tisíc. Chceme se ale vyvarovat toho, že by nás obchodní inspekce navštěvovala a pokutovala opakovaně. Pak by nám mohla uložit pokutu až tři miliony korun,“ řekla provozní hotelu Alena Malá.

Hotel se na svých webových stránkách označuje jako romantický. Upozorňuje na to, že se specializuje na relaxační a lázeňské pobyty vysokého standardu a je jen pro dospělé.

„Česká obchodní inspekce nám řekla, že diskriminujeme děti, zejména jejich rodiče pro pohlaví rodič,“ uvedla provozní Malá. Hotel ale takové nařčení odmítá.

„Jsme malé zařízení o třinácti pokojích zaměřené nejen na ubytování, ale i na poskytování relaxačních služeb. Podobně jako lázně. Nejsme proti dětem, ale kvalitní služby pro ně nejsme schopni zajistit. Jsme uzpůsobeni náročnějšímu unavenému klientovi. Tak nás také lidé vnímají a většina naše zaměření oceňuje,“ uvedla Alena Malá.

Malý hotel podle ní nemá možnost rozdělit relaxační zóny, oddělit sauny nebo bazének pro děti.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Další z rubriky

V Liberci hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského

V Liberci dnes dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v...

V Liberci v neděli dopoledne hořela věž kostela svatého Antonína Paduánského v Ruprechticích. Oheň zasáhl část trámoví,...

Muž svařoval potrubí na liberecké benzince, popálily ho vznícené výpary

Ilustrační snímek

Vážné zranění utrpěl dopoledne muž při svařování potrubí na čerpací stanici v Zeleném údolí v Liberci. Má popáleniny v...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Najdete na iDNES.cz