V Pekingu začala výstava díla inspirovaného čínskou kulturou

  9:29aktualizováno  9:29
Se svou zemí viděnou očima českého malíře Zdeňka Sklenáře (1910–1986) se mohou seznámit návštěvníci výstavy v pekingské Národní galerii Číny. Unikátní soubor, který obsahuje na tři sta kreseb a obrazů, je zde vystaven do 22. dubna.

z díla Zdeňka Sklenáře | foto: Galerie Zdeněk Sklenář

Podivuhodní hrdinové z čínské mytologie, magické krajiny, jejichž pohoří a peřeje formovaly verše slavných básníků, nebo drobné výjevy zachycené na pekingských tržištích, v krámcích se starožitnostmi, hospůdkách a divadlech... To všechno jsou témata Sklenářových obrazů.

Výstavní sál jako chrám
z díla Zdeňka SklenářeVýstavu Čína Zdeňka Sklenáře se v prestižní galerii podařilo uspořádat díky tomu, že se její ředitel Fan Di’an zabývá tvorbou "západních" umělců, v níž se projevila čínská inspirace. A právě Sklenářovo dílo, se kterým se seznámil při návštěvě Prahy, se pro něj stalo mimořádným objevem. "Do Číny se vydalo mnoho umělců ze západu, ale ne každý svou zkušenost přetavil do originálního díla s čínskými prvky," míní Fan Di’an, podle kterého byl právě Sklenář jedním z výtvarníků, jimž se to podařilo.

"V jeho ilustracích nalezneme mnoho čínských formálních prvků, ale fascinující je, že jejich styl a technika zůstaly Sklenářovy, nikoli čínské." Zdeněk Sklenář čínské umění mnoho let systematicky studoval a naplněním snu o zemi, kterou obdivoval, se stala tříměsíční cesta po Číně, kam zavítal v roce 1955 jako grafik putovní výstavy Československé kultury.

Hlavním hnacím motorem výjimečného projektu je galerista Zdeněk Sklenář, malířův synovec. Výstavu připravili Fan Di’an, Sklenář a kunsthistorik Ivo Binder a její nekonvenční instalaci navrhl vizuální umělec Federico Díaz, který nechal na stěny galerie nazvětšovat do nadživotních rozměrů vybrané motivy a postavy ze Sklenářových ilustrací.

z díla Zdeňka SklenářeVýstavní sál se proměnil v chrám, kde bohové střeží klid vzácných pokladů v podobě kreseb a obrazů. Jedním z klenotů, které v této malířské pokladnici nejvíce přitahovaly pozornost návštěvníků, byla česko-čínská kniha Zpěvy staré Číny se Sklenářovými ilustracemi. Kniha vydaná v počtu pouhých dvou set kusů je sama o sobě vzácným uměleckým dílem.

Na sobotní vernisáž dorazila pestrá společnost. Mezi novináři a televizními štáby se to hemžilo významnými umělci, podnikateli z Asie i Evropy, sběrateli umění i diplomaty. Mezi čestnými hosty byli například americký astronaut čínského původu Leroy Chiao, mongolský výtvarník Baldandorj Puntsagnamjil, který u Zdeňka Sklenáře studoval v Praze, či proslulý architekt a performer Ai Weiwei.

Chystá se i retrospektiva
O čínské ohlédnutí Zdeňka Sklenáře však nepřijdeme ani doma. Nejprve bude ve Vítkovickém zámečku 30. dubna slavnostně představena kniha Zpěvy staré Číny a českou premiéru zde bude mít dokumentární film Martina Dostála, kterému se podařilo rekonstruovat podle poznámek a skic ve Sklenářově zápisníku jeho cestu po Číně v roce 1955.

V květnu a červnu připraví pražskou verzi výstavy Galerie Zdeněk Sklenář a v příštím roce, u příležitosti 100. výročí Sklenářova narození, se chystá Sklenářova retrospektiva v Domě U Kamenného zvonu.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

VIDEO: Dnes by byla influencerka. Začíná výstava o Medě Mládkové

Unikátní filmové záběry z rodinného archivu Jana a Medy Mládkových na výstavě...

Meda Mládková vytvořila s manželem Janem v USA jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. „Dnes bychom...

Začíná Týden umění. Zve do MeetFactory i zákulisí Národní galerie

MeetFactory na Smíchově

V Praze začal Týden umění. Zúčastní se jej celkem třicet výtvarných institucí včetně Národní galerie, Galerie hlavního...

Koonsův Zajíc, symbol postmoderny, byl vydražen za 90 milionů dolarů

Metrová socha amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvaná Zajíc, kterou vydražil v...

Metrovou sochu amerického tvůrce Jeffa Koonse nazvanou Zajíc dražili v newyorské aukční síni Christie’s. Nejmenovaný...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz