Oslavenec Miloš Nesvadba: Karikatury kreslím z lásky

  2:31aktualizováno  2:31
Herec Miloš Nesvadba je vedle Luby Skořepové nejstarším členem činohry pražského Národního divadla. Už desetky let se ale věnuje kresbě a ilustraci. Vytvořil i karikatury mnoha svých kolegů a kolegyň. Národní divadlo je od středy vystaví ve své galerii u příležitosti Nesvadbových pětaosmdesátin. A kmotrou bude právě Skořepová.

Ze současných herců zpodobil Miloš Nesvadba třeba Miroslava Donutila v titulní roli z inscenace Sluha dvou pánů. Nese na ní dort v podobě budovy Národního divadla. | foto: Repro ND

"Kreslit kolegy jsem začal už dávno. Nejvíc jsem jich stvořil snad na schůzích ROH, kde všichni seděli a často se nudili. I já jsem se nudil, tak jsem je portrétoval. Nemohli se moc hýbat, tak to šlo dobře," vzpomíná herec a malíř. Angažmá ve zlaté kapličce získal v roce 1948, už o tři roky dříve však účinkoval v Honzlově Studiu mladých Národního divadla.

V šatně s Donutilem

Právě režisér Jindřich Honzl Nesvadbu, ale i Skořepovou či Miloše Kopeckého pro divadlo objevil. Nesvadba vzpomíná nejraději právě na své tehdejší poválečné kolegy. "To byla zlatá garda. I co se herectví týká, i kvůli tomu mému malování," popisuje. Nejlépe se mu totiž prý karikoval Jan Pivec, František Smolík, a hlavně Ladislav Pešek. "A nejtěžší byl Petr Štěpánek. On nemá žádný výrazný nebo vyloženě nápadný rys, třeba jako velký nos nebo odstávající uši. To se pak dělá ta karikatura moc těžko," vysvětluje Nesvadba.

Herec, který kreslí a ilustruje knihy

Miloš Nesvadba se narodil 17. dubna 1925. Kromě hereckého nadání zúročeného v Národním divadle i ve filmu je ilustrátorem a kreslířem. Těsně po druhé světové válce stál s Jaroslavem Vojtěchem a Ondřejem Sekorou u zrodu satirického časopisu Dikobraz. Proslul dětskými příběhy, v roce 1958 vyšel jeho komiks Evička a Monoklíček, který měl netradiční podlouhlý tvar. Kniha tenkrát stála sedm korun a třicet haléřů a prodalo se jí třicet tisíc výtisků. Stvořil i komiks Chytří psíci jezevčíci, který od roku 1977 vycházel na pokračování ve Čtyřlístku. Nedávno ilustroval například Vodňanského básničky Moje tužka ušatá. Podílí se i na kresbách ke knihám svého syna Michala.

Věnuje se však i karikování svých současných hereckých kolegů, na výstavě budou k vidění i portréty části současného souboru Národního divadla. "Sdílím teď šatnu s Mirkem Donutilem a i jeho kreslím. Svěřujeme se, povídáme si, máme se rádi a já ho při tom portrétuji," říká Nesvadba. S Donutilem hrají společně v Revizorovi ve Stavovském divadle.

Kreslím na první dobrou

Nesvadba si přístup svých kolegů ke karikaturám pochvaluje. "Nikdy mi nikdo neřekl, že by se mu moje obrázky nelíbily nebo by ho třeba urážely, naopak. Kolegové za mnou chodí a ptají se, kdy jim nějakou humornou kresbu udělám.

A oslovují mě dokonce i herci z jiných divadel. Několik jejich obrázků v Národním také vystavím, abych je neošidil. Je to asi pět hlav," směje se herec a malíř. Jeho karikatury prý vznikají na takzvanou první dobrou, nic neopravuje ani nepředělává.

"V Národním divadle jsem šedesát let. Pamatuji Karla Högera i Standu Neumanna. Měli jsme se moc rádi. A jací to byli herci! Nedávno za nimi odešel Radovan Lukavský, na něj by se nemělo zapomenout," zamýšlí se Nesvadba. A po chvíli dodává: "Zrovna Lukavského jsem měl i kreslil moc rád."

Miloš Nesvadba zažil v Národním divadle řadu šéfů. Na této kresbě zmiňuje současného šéfa činohry Michala Dočekala.

Miloš Nesvadba zažil v Národním divadle řadu šéfů. Na této kresbě zmiňuje současného šéfa činohry Michala Dočekala.

Se svou manželkou se Miloš Nesvadba podílel na návrzích několika divadelních výprav v Národním, například pro Tylovu hru Cesta do Ameriky. Spoluzakládal humoristický časopis Dikobraz a ilustroval přes padesát dětských knížek.

Karikatur svých kolegů nashromáždil za víc než půl století úctyhodnou sbírku. "Kolik jich je? To nevím. Desítky, stovky. Kreslil jsem je z lásky k těm lidem," uzavírá Nesvadba. V Národním divadle stále hraje, vidět ho je možné ve třech inscenacích. Kromě role Kupce v Revizorovi i jako Pana diváka v Dočekalově adaptaci Cyrana z Bergeraku a jako Žana v Jiráskově Lucerně v režii Vladimíra Morávka.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Z Hrádečku na Hrad. Rok 1989 připomínají výstavy v NG i Pražské křižovatce

Oslavy třiceti let svobody vyvrcholí o víkendu, události sametové revoluce a přechod k demokracii tak připomínají i...

Premium

Nejhorší byli příslušníci Lidových milicí, říká fotograf doby šedivé

Jeho syrové černobílé fotografie jsou svědectvím bídného života v totalitě. Snímky pořizoval v 70. a 80. letech nejen v...

Padl český rekord, Kokoschkův obraz se prodal za 78,5 milionu korun

Obraz Praha - Pohled z křížovnického kláštera od malíře Oskara Kokoschky se v aukci prodal za 78,5 milionu korun včetně...

OBRAZEM: Jak končí jedny dějiny? Fotografie připomínají revoluční dekádu

Výstav k připomenutí třicátého výročí sametové revoluce pomalu přibývá. Jednou z nich je i hlavní výstava letošního...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz