OBRAZEM: Fotografka Thao vystavuje ledové olympioniky i kardinála-pilota

  13:29aktualizováno  13:29
Po více než půl roce si veřejnost může připomenout portréty fotografky Nguyen Phuong Thao mimo stránky Magazínu MF DNES. Na snímcích si návštěvníci pražského Café Baru Platýz mohou prohlédnout i osobnosti, které se jinak objektivům vyhýbají. Výstava začíná ve čtvrtek a potrvá do 15. července.

Na více než třech desítkách fotografií, které Nguyen Phuong Thao vybrala , se objeví mimo jiné Aňa Geislerová, Lucie Bílá, Petr Čech, Petr Čtvrtníček, Livie Klausová, Natálie Kocábová i Karel Roden.

Herci a scenáristé Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

Už čtyřicet let dvojici S+S pojí jediné jméno - Jára Cimrman. S divadlem po něm pojmenovaným odehráli přes devět tisíc repríz. Nejsou jen přáteli, jejich vztah už přerostl i manželství. "Oba se smějí málo, když už, tak spolu," napsal o nich po rozhovoru pro Magazín DNES Ladislav Verecký. "Chtěla jsem vyjádřit osudové setkání," vybavuje si Thao focení ze září 2008.

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

Kardinál Miloslav Vlk

Máte nesplněné přání? My ho nafotíme, hlásil již zmíněný týdeník. Vybraným českým i světovým osobnostem některá z nich na Vánoce splnil. Kardinál Miloslav Vlk slíbil svou účast již v lednu, nakonec se v hledáčku objevil jako jeden z posledních - krátce před uzávěrkou. Přál si stát se pilotem.

"Byla jsem ochotná vstát ve čtyři ráno, abych pana kardinála mohla vyfotit na letišti v ranním slunci. Východ jsme ale nestihli, navíc bylo deštivo," říká fotografka, s níž kardinál vyrazil na armádní kbelské letiště. "Když se ale postavil ke křídlu, z mraků vykoukly paprsky. Náš výkřik 'boží slunce' přešel s úsměvem."

Kardinál Miloslav Vlk

Herec Jiří Langmajer

"Pamatuji si, že Jiří Langmajer byl nemocný a měl horečku. Zprvu byl zklamaný, že jsme nepřišli s vizážistkou, ale nakonec se z 'problému' stala výhoda. Přála jsem si udělat psychologický portrét, tedy přirozený bez zbytečně vyumělkovaných detailů. A myslím, že se to povedlo. Mimochodem tento záběr vznikl mimo klasické pózování," vysvětluje Thao.

Jiří Langmajer

Skladatel Petr Hapka

Při prohlížení Hapkovy tváře se fotografka odsunula od počítače a zasnila se. "Vzpomínám si, kdy jsme se viděli poprvé," špitla s tajuplným úsměvem. "Bylo to krátce poté, co jsem začala pracovat pro MF DNES. Přišla jsem s panem Vlasákem (Vladimír Vlasák, redaktor MF DNES, pozn. red.) na rozhovor a Hapka se tak na mě podíval a říká: 'Holčičko, dneska se fotit nechci.' Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Odešla jsem tehdy s prázdnou, nepřesvědčil ho ani jeho kolega Michal Horáček," říká a zároveň se přiznává ke slabosti, kterou pro skladatele má. "Jeho charisma je neuvěřitelné. A když v písničce udělá to své 'ááááách', pokaždé mě dostane."

Petr Hapka

Čeští olympionici

Unikátní série fotografií vznikla pro speciální magazín Vancouver 2010, který připravila redakce sportu MF DNES o české účasti na letošních zimních hrách.

"Dostala jsem zadání vyfotit sportovce v historických dresech, ale nakonec jsem navrhla ledovou variantu. Chtěla jsem je navíc zachytit i tak, aby vynikla jejich vypracovaná těla," popisuje Thao vznik do modra laděných snímků.

Patrik Eliᚊárka Záhrobská

"Nejlépe se mi fotilo s Patrikem Eliášem a Tomáše Vernerem. Ale musím ještě jednou poděkovat i Martině Sáblíkové, která pro focení obětovala jednu svoji sportovní podprsenku, i Šárce Záhrobské pózující v sauně," dodatečně vzkazuje sportovkyním.

Nguyen Phuong Thao

Převzato z rozhovoru Martiny Riebauerové (MF DNES)

Nguyen Phuong ThaoNarodila se 10. října 1972 v Hanoji ve Vietnamu.

Její otec je novinář a matka ekonomka. Žijí v Hanoji, kde má Thao ještě dvě mladší sestry.

V roce 1990 přijela na zahraniční stipendium do Československa, rok nato byla přijata na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Pro MF DNES fotí od roku 1997, dnes se věnuje hlavně fotografování portrétů pro Magazín DNES.

Rozhovor čtěte ZDE

Autor:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Pokud chcete jen úspěch, nemáte šanci, říká oceňovaný fotograf Stranka

I Can Hear You Call, 2015, Martin Stranka

Martina Stranku k fotografování přivedla smrt blízkého. To, co se zprvu jevilo jako terapie pohledem do objektivu, brzy...

OBRAZEM: Kde udělali soudruzi restaurátoři chybu? Da Vinci by zíral

Freska Ježíše Krista z kostela ve španělském města Borja. Oprýskané barvy se...

Slavnou hlášku z filmu Pelíšky připomíná pohled na některé restaurátorské přešlapy. Obětí necitlivého zásahu se stalo...

Výstava předvádí Japoncům, jak Alfons Mucha ovlivnil komiksový styl manga

Z výstavy Timeless Mucha: Mucha to manga - the magic of line

Co má společného český secesní malíř Alfons Mucha s japonským komiksem, ukazuje velká výstava, která od letošního...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA PLÁNOVÁNÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz