OBRAZEM: Fotografka Thao vystavuje ledové olympioniky i kardinála-pilota

  13:29aktualizováno  13:29
Po více než půl roce si veřejnost může připomenout portréty fotografky Nguyen Phuong Thao mimo stránky Magazínu MF DNES. Na snímcích si návštěvníci pražského Café Baru Platýz mohou prohlédnout i osobnosti, které se jinak objektivům vyhýbají. Výstava začíná ve čtvrtek a potrvá do 15. července.

Na více než třech desítkách fotografií, které Nguyen Phuong Thao vybrala , se objeví mimo jiné Aňa Geislerová, Lucie Bílá, Petr Čech, Petr Čtvrtníček, Livie Klausová, Natálie Kocábová i Karel Roden.

Herci a scenáristé Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

Už čtyřicet let dvojici S+S pojí jediné jméno - Jára Cimrman. S divadlem po něm pojmenovaným odehráli přes devět tisíc repríz. Nejsou jen přáteli, jejich vztah už přerostl i manželství. "Oba se smějí málo, když už, tak spolu," napsal o nich po rozhovoru pro Magazín DNES Ladislav Verecký. "Chtěla jsem vyjádřit osudové setkání," vybavuje si Thao focení ze září 2008.

Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

Kardinál Miloslav Vlk

Máte nesplněné přání? My ho nafotíme, hlásil již zmíněný týdeník. Vybraným českým i světovým osobnostem některá z nich na Vánoce splnil. Kardinál Miloslav Vlk slíbil svou účast již v lednu, nakonec se v hledáčku objevil jako jeden z posledních - krátce před uzávěrkou. Přál si stát se pilotem.

"Byla jsem ochotná vstát ve čtyři ráno, abych pana kardinála mohla vyfotit na letišti v ranním slunci. Východ jsme ale nestihli, navíc bylo deštivo," říká fotografka, s níž kardinál vyrazil na armádní kbelské letiště. "Když se ale postavil ke křídlu, z mraků vykoukly paprsky. Náš výkřik 'boží slunce' přešel s úsměvem."

Kardinál Miloslav Vlk

Herec Jiří Langmajer

"Pamatuji si, že Jiří Langmajer byl nemocný a měl horečku. Zprvu byl zklamaný, že jsme nepřišli s vizážistkou, ale nakonec se z 'problému' stala výhoda. Přála jsem si udělat psychologický portrét, tedy přirozený bez zbytečně vyumělkovaných detailů. A myslím, že se to povedlo. Mimochodem tento záběr vznikl mimo klasické pózování," vysvětluje Thao.

Jiří Langmajer

Skladatel Petr Hapka

Při prohlížení Hapkovy tváře se fotografka odsunula od počítače a zasnila se. "Vzpomínám si, kdy jsme se viděli poprvé," špitla s tajuplným úsměvem. "Bylo to krátce poté, co jsem začala pracovat pro MF DNES. Přišla jsem s panem Vlasákem (Vladimír Vlasák, redaktor MF DNES, pozn. red.) na rozhovor a Hapka se tak na mě podíval a říká: 'Holčičko, dneska se fotit nechci.' Vůbec jsem nevěděla, co mám dělat. Odešla jsem tehdy s prázdnou, nepřesvědčil ho ani jeho kolega Michal Horáček," říká a zároveň se přiznává ke slabosti, kterou pro skladatele má. "Jeho charisma je neuvěřitelné. A když v písničce udělá to své 'ááááách', pokaždé mě dostane."

Petr Hapka

Čeští olympionici

Unikátní série fotografií vznikla pro speciální magazín Vancouver 2010, který připravila redakce sportu MF DNES o české účasti na letošních zimních hrách.

"Dostala jsem zadání vyfotit sportovce v historických dresech, ale nakonec jsem navrhla ledovou variantu. Chtěla jsem je navíc zachytit i tak, aby vynikla jejich vypracovaná těla," popisuje Thao vznik do modra laděných snímků.

Patrik Eliᚊárka Záhrobská

"Nejlépe se mi fotilo s Patrikem Eliášem a Tomáše Vernerem. Ale musím ještě jednou poděkovat i Martině Sáblíkové, která pro focení obětovala jednu svoji sportovní podprsenku, i Šárce Záhrobské pózující v sauně," dodatečně vzkazuje sportovkyním.

Nguyen Phuong Thao

Převzato z rozhovoru Martiny Riebauerové (MF DNES)

Nguyen Phuong ThaoNarodila se 10. října 1972 v Hanoji ve Vietnamu.

Její otec je novinář a matka ekonomka. Žijí v Hanoji, kde má Thao ještě dvě mladší sestry.

V roce 1990 přijela na zahraniční stipendium do Československa, rok nato byla přijata na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

Pro MF DNES fotí od roku 1997, dnes se věnuje hlavně fotografování portrétů pro Magazín DNES.

Rozhovor čtěte ZDE

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Dnes mladým na zdi visí spíš Ikea než umění, říká odborník Jaskmanický

Galerista Jiří Jaskmanický

Klientům radí, jak rozeznat investiční potenciál uměleckého díla, případně jeho autora. Jiří Jaskmanický platí za...

Nerad říkám, že mým tématem jsou černoši. Arthur Jafa poprvé u nás

Motiv z díla amerického umělce Arthura Jafy

Představu o tom, jak zní černošská hudba, má téměř každý. Jak ale vypadá současná černošská vizuální estetika a kde...

Je to dobrá fotografie. Porota Czech Press Photo stojí za vítězným snímkem

PŘÍRODA A VĚDA A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ (single) Lukáš Zeman, volný fotograf –...

Mezinárodní porota soutěže Czech Press Photo stojí za svým výběrem vítězného snímku letošního ročníku tuzemské...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz