Viewegh, Márquez, Hitler a ti další

  • 1
Na letošní rok mají tuzemští nakladatelé hodně plánů - a často i smělých. Jen několik příkladů: poprvé v češtině vyjde překlad staroanglického eposu Béowulf, chystá se i obsáhlý životopis Adolfa Hitlera nebo bibliografický slovník světových filmových herců. Čtenáři se dočkají pamětí kolumbijského spisovatele Gabriela Garcíi Márqueze stejně tak jako Intimního autoportrétu mexické malířky Fridy Kahlo. A chybět nebudou novinky Michala Viewegha a Miloše Urbana.

Velká jména, velké knihy
Razantně nakročeno má v novém roce kapitálově silný koncern Euromedia Group: připravil výpravný šestisvazkový projekt Enigma, který přeložil známý indolog Dušan Zbavitel. Velké obrazové publikace zavedou čtenáře na magická a tajuplná místa: druidský Stonehenge, Artušův Avalon či dávno opuštěné Machu Picchu.

Přidružený Odeon má ve výhledu všechna známá Márquezova díla včetně těch u nás zatím nevydaných. Plánují se tři tituly ročně, a vedle reedice stěžejního díla Sto roků samoty by koncem roku měl vyjít i úvodní díl memoárů Žít, abych mohl vyprávět. Bezmála šestisetstránkový opus, který v Kolumbii vyšel loni v říjnu, prodal během krátké doby ve španělsky mluvícím světě více než milion výtisků.

Potěšeni budou i čtenáři britských autorů: v češtině se objeví nejnovější dílo Iana McEwana Pokání či méně známý román George Orwella Nadechnout se.

Letošek přinese i dva výrazné encyklopedické počiny. Volvox Globator počátkem roku uvede dvousvazkovou publikaci Miloše Fikejze Svět filmových herců I a II. Celkem čítá čtrnáct set stran a dvanáct set hesel, které podávají přehled o životě a díle významných aktérů řady národních kinematografií.

Albatros už nejen pro děti
Pro příznivce fantaskna a mýtů má zase tip nakladatelství Albatros: na trhu je už výpravná Encyklopedie fantastických světů Davida Pringla s předmluvou Terryho Prattcheta. A navíc tohle nakladatelství se letos hodlá pustit nezvyklým směrem: s novou knižní řadou Albatros plus se zaměří na dospělého čtenáře.

Také další nakladatel převážně dětské produkce Egmont letos určitými tématy „zestárne“: v edici Rubín chystá bestseller Alice Seboldové Pevné pouto, další dvě pokračování dobrodružství Sally Lockhartové od Philipa Pullmana či komiksová alba z legendární trilogie Nikopol. Především však čtenáři Řady nešťastných příhod sourozenců Baudelairových uvítají neautorizovaný životopis autora těchto černohumorných příběhů, Lemony Snicketa.

Petrov miluje českou literaturu
Brněnský Petrov letos plánuje nejvíce titulů ve své desetileté historii. Posiluje edici pro nezavedené autory a přijde s další novinkou svého nejúspěšnějšího prozaika Michala Viewegha nazvanou Případ nevěrné Kláry. Kniha slibuje méně humoru, ale více napětí. Připravuje též novou sbírku básníka J. H. Krchovského, antologii českého surrealismu 90. let minulého století Letenka do noci, druhý díl Šumných měst či Životopis Josefa Lady od Jiřího Oliče.

Čtenáři se také konečně dočkají překladu prvního románu loňského nositele Nobelovy ceny za literaturu Imre Kertésze Člověk bez osudu, který vydá Academia. Maďarský autor tu vypráví příběh patnáctiletého chlapce z Budapešti, který se omylem dostane do osvětimského transportu. Vypravěč líčí lágr pohledem téměř nezúčastněného, věcného kronikáře. V edičním programu má Academia román i od dalšího známého maďarského spisovatele Sándora Máraie, nazvaný Zpověď.

Čarodějnice i surrealisté
Na tajemno letos několika tituly vsadilo pražské Argo: od Miloše Urbana vydá pražský román o Svatovítském chrámu Stín katedrály, thriller ze středověku od scenáristy disneyovských studií Romaina Sardoua či historickou studii o době hořících hranic a inkvizici Noční příběh - Sabat čarodějnic. Své čtenáře jistě najde i první monografie o životě a díle designéra Ladislava Sutnara stejně jako obsáhlý dvojdílný životopis Adolfa Hitlera z pera Iana Kershawa, který provází řada dosud nepublikovaných fotografií. Také spřízněné nakladatelství Dokořán má v záloze historické bonbonky: třeba Knihu kódů a šifer - průvodce tajnou komunikací od starého Egypta po kvantovou kryptografii nebo titul Nešťastná válka, který zpochybňuje zažité představy o prvním světovém konfliktu.

Zajímavými projekty o sobě dají letos vědět i menší nakladatelé. Ve- dle již zmíněného Béowulfa přinese Torst soubor milostných dopisů českého surrealisty Zbyňka Havlíčka. Labyrint Joachima Dvořáka se letos přihlásil dvojčíslem své kulturní revue věnované tématu Prostory pro život, začátkem března pak chystá výběr z deníku a korespondence mexické malířky Fridy Kahlo.