„Věčný kandidát“ na Nobelovu cenu Amos Oz v Praze představil novou knihu

  19:30aktualizováno  19:30
Nejpřekládanější izraelský spisovatel Amos Oz dnes v pražském knihkupectví Fišer představil svou novou knihu Příběh o lásce a tmě. Její českou verzi vydalo nakladatelství Paseka.

Amos Oz v Praze (15. 10. 2009) | foto: ČTK

Za přítomnosti své manželky a překladatele Michaela Žantovského, který byl donedávna velvyslancem České republiky v Izraeli, přečetl Oz hebrejsky krátkou ukázku ze svého nové díla.

"Když si koupíme arabský sýr, který je mimochodem lepší a o něco levnější než náš, nezradíme tím sionismus? A pokud se obrátíme zády k sýru arabských sousedů, nebudeme svým způsobem zodpovědní za prolitou krev?" ptá se Oz s osobitým humorem na stránkách románu, který je částečně příběhem jeho rodiny a vypráví také o vzniku státu Izrael i Jeruzaléma jako města.

Čtení ukázky a následné autogramiády se zúčastnily desítky zájemců o dílo autora, jehož nový román již obdržel několik literárních ocenění a je přeložen do dvaceti jazyků. Podle pracovníků knihkupectví byl u nich naposledy takový zájem o autorské čtení před čtyřmi lety, kdy zde představoval svou knihu exprezident Václav Havel.

"Nad knihou jsem strávil tři roky. Nikdy bych ji normálně nepřekládal, protože nemluvím tak dobře hebrejsky, ale když jsem si ji poprvé přečetl, zapůsobila na mě tak mocně, že jsem ho poprosil o dovolení knihu přeložit i s mými nedokonalostmi v hebrejštině," řekl ČTK Žantovský. Překladatel pětisetstránkové dílo označil za výjimečnou nadčasovou knihu o síle života, jeho velikosti i tragédii, směšnosti i vznešenosti.

Amos Oz v Praze (15. 10. 2009)

Amos Oz, který na autogramiádě připomněl, že jeho matka pobývala ve 30. letech v Praze, oslavil 4. května sedmdesátiny. Jeruzalémský rodák je autorem 33 knih, z toho 13 románů, dále sbírek povídek či textů pro děti, ale i téměř 500 esejů a článků na politická témata, která vycházejí v izraelském i zahraničním tisku. Jeho díla byla přeložena do 37 jazyků (včetně češtiny) v 39 zemích.

Za svoji tvorbu získal řadu ocenění, například Mírovou cenu německých knihkupců či Izraelskou cenu za literaturu. Každoročně se jméno Amose Oze skloňuje mezi nejžhavějšími kandidáty na Nobelovu cenu za literaturu. Bylo tomu tak i letos, Švédská akademie nakonec ale dala přednost rumunské Němce Hertě Müllerové.

Hertu Müllerovou Češi neznají

Profil čerstvé držitelky Nobelovy ceny

Českým čtenářům se Oz, jenž dnes Prahu navštívil potřetí, představil poprvé v roce 1993 románem Černá skříňka. Česky vyšly i další romány, Fima, Panter ve sklepě a Můj Michael, ale i výbor esejů Mír, láska a kompromis či Jak vyléčit fanatika.

"Každá z mých knih je autobiografická, ale žádná nepředstavuje moji zpověď," řekl jednou Oz, který na literárním poli debutoval v roce 1965 sbírkou povídek Země šakalů, o rok později mu vyšel první román Jinde, možná. Svůj první bestseller, román Můj Michael (1968), napsal po nocích v koupelně.

Amos Oz v Praze (15. 10. 2009)

Ozova tvorba se vyznačuje pronikavým psychologickým vhledem do komplikovaných vnitřních světů zpravidla nepříliš úspěšných a nepříliš šťastných postav. Jejich osudy se splétají s osudy Izraele i s konflikty s okolními arabskými zeměmi. Během šestidenní války v roce 1967 Oz bojoval jako tankista na sinajské frontě, při jomkipurské válce v roce 1973 zase na Golanských výšinách.

Amos Oz se narodil jako Amos Klausner 4. května 1939 v Jeruzalémě v rodině východoevropských Židů, kteří se přistěhovali do tehdejší britské mandátní Palestiny v polovině 30. let. Jeho otec pocházel z Oděsy, studoval v litevském Vilniusu a později v Jeruzalémě pracoval jako knihovník a spisovatel. Matka pocházela z Polska, od roku 1931 studovala tři roky na Univerzitě Karlově historii.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Bojkot Nobelovy ceny. Handke obhajoval genocidu, upozorňují kritici

Snaha stabilizovat veřejný obraz Nobelovy ceny za literaturu je ta tam. Již pár hodin po oznámení laureátů za roky 2018...

Michael Kocáb poráží konspirační teorie, Jan Svěrák si plní svůj sen

Knižní novinku hudebníka a aktivisty Michaela Kocába Vabank zdánlivě nespojuje s chystaným titulem Jana Svěráka Bohemia...

Jeden kopeček šmoulový. Marie Doležalová píše pro děti 90. let

Herečka Marie Doležalová se před pár lety postarala o jev v knihkupectvích nepříliš vídaný. Čtenáři zoufale těkali...

Rekordně silný podzim. Přidávají se tituly Ferrante nebo Tolkiena

Co v knižním světě odlišuje jaro od podzimu? Počet potenciálních bestsellerů, kterými nakladatelé umějí zahrnout...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz