Adolf Hitler - profimedia, Corbis

Adolf Hitler - profimedia, Corbis - Adolf Hitler | foto: Profimedia.cz

Války varují, ale také fascinují

  • 1
Antické vřavy stejně jako novodobé konflikty by měla obsáhnout nová ediční řada nakladatelství Epocha Polozapomenuté války. Chce jako první na českém trhu systematicky připomínat válečné události napříč státy a dějinami, a to hlavně v dílech českých autorů.

Právě vyšel její třetí svazek Nevyhlášená válka od Dušana Tomáška. Pojednává o neoficiálních bojích o Slovensko v letech 1918–1920, do nichž se zapojily československé legie, maďarští vojáci i bolševická Rudá armáda.

"Války jsou varujícím mementem, ale na druhou stranu fascinují. O války mají čtenáři zájem stále, i když některé z nich zdánlivě zůstávají stranou naší pozornosti. Chtěl bych vyplnit tuto mezeru," říká editor řady Jan Halada.

Oslovil známé české autory historických knih, jako jsou Roman Cílek, Josef Opatrný či Vladimír Nálevka, a postupně se tak zrodil ediční plán, který je zatím rozvržen až do roku 2007.

Řada nebude časově ani prostorově omezená, zahrnout by měla konflikty celé historie na všech kontinentech. Každý svazek dodrží charakter literatury faktu – poutavé, dramatické zpracování kromě historických dějů zachytí politické a společenské události, stejně jako běžné lidské osudy. Tituly sjednocuje grafická úprava, v níž nechybějí fotografie, mapy, chronologie událostí či medailon autora.

Každý rok by měly vyjít zhruba čtyři knížky, nakladatelství přitom do budoucnosti uvažuje o rozšiřování edice a nevylučuje ani spolupráci se zahraničními autory.

"Ale dokud máme širokou nabídku původních prací, zahraniční spisovatele hledat nebudeme. Myslím, že český autor je českým čtenářem přijímán lépe, a to i když píše o problémech jiné části světa. O zkáze Titaniku například vyšlo mnoho knih, ale já neznám lepší než tu od Miloše Hubáčka," podotýká ředitel nakladatelství Epocha Zdeněk Pobuda.

Jak už název naznačuje, stranou v Polozapomenutých válkách  zůstanou dva nejznámější konflikty, první a druhá světová válka, i když jejich určité aspekty řada obsáhne. Platí to třeba hned o prvním titulu edice, knize Karla Richtera Utajovaná fakta o německo-sovětské agresi.

Zabývá se politickou, vojenskou i organizační spoluprací německého wehrmachtu a Rudé armády, která do Polska vpadla sedmnáct dnů po Němcích. Na začátek to byl dobře zvolený titul – první náklad je vyprodán, právě vychází dotisk.

Další titul Karla Richtera, plánovaný na listopad, se zaměří na opomíjené kapitoly sovětsko-finské války. Představí ji ve třech dějstvích: nejprve roku 1918, kdy intervence Rudé armády vyvolala ve Finsku občanskou válku, dále ve stodenní válce roku 1939 a nakonec v sovětsko-finských bojích v průběhu druhé světové války.

Edice se bude hlouběji zabývat i konflikty, které u nás nebyly důkladněji zpracovány – připomene třeba fotbalovou válku mezi Hondurasem a Salvadorem v roce 1969 či karlistické války ve Španělsku v 19. století. Připomene i Arktidu – zapomenuté bojiště tajné meteorologické války v letech 1940 až 1945.

Jan Halada zmiňuje i jednu poněkud bizarní okolnost této arktické války – bojovalo v ní devět grónských vojáků, z toho jeden padl, čímž mělo grónské vojsko procentuálně jednu z největších ztrát druhé světové války.