Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Svět protektorátu aneb Jít na jistou smrt

  3:55
Američan Mark Slouka, potomek českých exulantů a úspěšný spisovatel, chystá knihu z období protektorátu nazvanou Viditelný svět.

Mark Slouka | foto: David PortMF DNES

Mark Slouka je devětačtyřicetiletý štíhlý Američan. Jeho knížky vycházejí v několika evropských jazycích, ale i v japonštině, čínštině a angličtině.

Mluví výbornou hovorovou češtinou, občas si vypomůže anglickými slůvky či výrazem svého otce, politologa Zdenka Slouky. Mark pobýval v Praze, když překladatel Rudolf Pellar dokončoval českou verzi jeho čtvrté knihy Viditelný svět z období protektorátu. Vyjít má v létě.

Proč už děti nesáňkují
Vystudoval srovnávací literaturu na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a více než dvacet let přednáší na předních amerických univerzitách. Prvotinu Válka světů s podtitulem Kyberprostor a hi-tech útok na realitu začal psát před patnácti lety a hned zazářila: dočkala se anglického, ale příznačně i japonského, čínského a korejského překladu.

Název si autor vypůjčil od katastrofické novely H. G. Wellse. "Uvědomil jsem si, jak technika válcuje každodenní život i běžné lidské kontakty. Pomocí internetu sice rychle najdu ty, kteří uvažují podobně jako já – ale zároveň se tím stále víc uzavíráme do ghett," říká Slouka, podle něhož tloušťku amerických dětí zavinily počítače.

"Děti před nimi tráví hodiny: vytvářejí si realitu, nevidíte, že by si hrály venku. Obchody s bicykly a sáňkami si stěžují, že se jim prudce snížily tržby, děti už nepotřebují jezdit na kolech, nepotřebují sáňkovat."

Před důsledky elektronické doby varuje i v knize svých politických esejů, které po deset let vznikaly pro časopis Harper’s Magazine. "Všímám si třeba, jak mizí ze světa ticho. Obklopuje nás hluk televize, reklam, hudby a nemáme možnost konverzovat, psát, číst. A ticho potřebujeme k myšlení. Už dnes se stává zbožím. V některých drahých hotelech a lázních, které nabízejí ticho, vám při příchodu odeberou mobil, notebook a zavřou je do trezoru."

Česky zatím nevyšel ani Sloukův další román God’s Fool, Boží blázen. Příběh siamských dvojčat Čanga a Enga zasadil do amerických kulis. Dva muži spolu žili přes sedmdesát let, měli společné dvě paže i některé orgány. I přes to se oba oženili a dohromady měli dvaadvacet dětí.

Na břehu Ztraceného jezera
Sloukovi rodiče žili v New Yorku, otec pracoval v redakci Svobodné Evropy. Ferdinand Peroutka, šéf československého vysílání, měl chatu na břehu Ztraceného jezera nedaleko New Yorku, kam přivedl i Markovy rodiče.

"Dodnes vzpomínám, jak jsem kolem jezera sbíral shnilá jablka, u břehů leklé ryby a nosil je Peroutkovi na kompost. A hlavně poslouchal vyprávění českých exulantů o první republice, protektorátu, koncentrácích. Pochopil jsem, že žijí na dvou místech a ve dvou časech současně – v New Yorku šedesátých let a v Praze let třicátých," říká Slouka.

Začal o tom psát povídky, které sestavil do knihy Ztracené jezero, která vyšla v několika evropských jazycích a před pěti lety také česky. "Ztracené jezero se mi stalo osudným, před lety jsem tam koupil chatu a s rodinou tam trávíme všechny volné chvíle," podotýká.

Poprvé navštívil Československo s rodiči v červenci 1969. Na tři dny zajeli na otcovu rodnou jižní Moravu. Potom sem zajížděl v létě často i sám – učil angličtinu, poznával zemi stopem a autobusem. A cítil se někdy jako James Bond – když zjišťoval, co nesmí fotografovat, anebo o čem nesmí mluvit.

V roce 2003 přijel do Prahy s manželkou, synem a dcerou a zůstal bezmála rok. "Cítil jsem, že má další kniha musí být odtud. Často jsme chodili kolem kostela Cyrila a Metoděje pod Karlovým náměstím, kde zemřeli parašutisté, kteří spáchali atentát na Heydricha. Jednou jsem tam četl památečnou tabulku a prohlížel si díry po německých kulkách, když nějaká starší paní pokládala k památníku růži. Jako malá holka bydlela poblíž a z okna pozorovala, jak němečtí vojáci obsazují okolí," vypráví.

Fascinovala ho odvaha a nasazení parašutistů, kteří museli vědět, že mají jenom malou šanci na přežití, na návrat. "U nás v Americe už pojem hrdina nic neznamená – je to třeba otec, který neodejde od rodiny. Ale tihle kluci, to byli skuteční hrdinové."

S tématem však čtyři roky zápasil, než vznikla kniha Viditelný svět. Připravuje ji nakladatelství Paseka a vyjde mimo jiné francouzsky a holandsky. Autor se stylizuje do syna českých emigrantů, který po smrti rodičů pátrá po milostné epizodě v životě své matky a přitom se dostává až k parašutistům a lidem, kteří je skrývali.

Slouka nyní promýšlí další knihu: "Zatímco Viditelný svět je ze tří čtvrtin český, příští román bude víc americký. Už se těším, jak ho budu psát u Ztraceného jezera."

Autoři:

Byl táta jako Trautenberk? V něčem ano, vzpomíná David Prachař

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

29. dubna 2024

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

Sisi byla moderní a emancipovaná, feministka ale ne, říká autorka nové knihy

29. dubna 2024

Premium Dagmar Beňaková nedávno vydala čtvrtou knížku věnující se císařovně Alžbětě Bavorské, známé pod...

Populární zpěvačka Billie Eilish vystoupí příští červen v O2 areně

29. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  15:59

Jedna z největších hvězd současného světového popu vystoupí 1. června příštího roku v pražské O2...

RECENZE: S Pet Shop Boys nejste nikdy sami. Jejich hudba bolí, ale i konejší

29. dubna 2024

Premium Každé další album britského dua Pet Shop Boys je radostná událost pro všechny, kdo si oblíbili...

Život na turné. Na podzim přijedou do pražského O2 universa Take That

29. dubna 2024  11:03

Britská popová kapela Take That v aktuálním složení Gary Barlow, Mark Owen a Howard Donald se v...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...