Můj otec se stal tou nejzajímavější ženou, jakou můžete znát

  10:52aktualizováno  10:52
Odcizený otec americké novinářky a spisovatelky Susan Faludiové podstoupil změnu pohlaví. Napsala o tom autobiografickou knihu Temná komora, kterou vydala MOBA.

Spisovatelka a novinářka Susan Faludiová | foto: Sigrid Estrada

K otci neměla americká feministka, novinářka a držitelka Pulitzerovy ceny Susan Faludiová nikdy blízko. V dětství se choval agresivně a následně z jejího života zmizel na mnoho let. Až v roce 2004 našla v e-mailové schránce dopis, ve kterém už se otec podepisoval, respektive podepisovala jako Stefánie, nikoliv Stephen, jak jej znala dlouhá léta. O jeho proměně a opětovném sbližování sepsala knihu Temná komora. Nejen v ní, ale i v rozhovoru proto autorka mluví o otci v ženském rodě.

Celý život jste jako novinářka zvyklá držet si od svých respondentů odstup. Bylo pak jednodušší zůstat objektivní i v případě vašeho otce?
Jako novinářka jsem se naučila nejprve ptát, pochybovat o svých domněnkách, hledat skryté příběhy a raději chápat než moralizovat. Nejsem si jistá, že bych dokázala bez těchto schopností společnou diskusi otevřít. Ve finále jsem však musela opustit pozici venkovního pozorovatele. Stejnou měrou to byl příběh můj i její.

Otec vás požádal, abyste o „ní“ napsala knihu. Udělala byste to i bez této pobídky?
Nedokážu si představit, že bych tu knihu napsala bez ní. Kdyby to nenabídla jako způsob, kterým chtěla urovnat vzájemné vztahy, nebyl by žádný příběh k vyprávění.

Když jste za otcem přiletěla do Budapešti, kam se přestěhoval kvůli rodinným kořenům, čekala jste, že se na letišti opravdu ukáže?
Ano, ale byla jsem tak nervózní, že jsem si trochu přála, aby nepřišla. Nejvíce jsem se bála, jak po tolika letech budeme schopni navázat společnou komunikaci.

V knize hledáte především identitu svého dlouho ztraceného rodiče, neproměnila se však v průběhu psaní i ta vaše?
Byl to způsob, jak se vyrovnat s mými dvěma identitami – její dcerou na jedné straně a feministkou na druhé. Šlo však o identitu obecně, a to nejen genderovou, ale také národní, náboženskou, politickou i rasovou. V tomto ohledu připomínala hrdinu Woodyho Allena – Zeliga. Bojovala s vlastní identitou na mnoha frontách.

Byl otec perfekcionista? Přece jen se dlouhá léta živil upravováním fotografií v módních časopisech. V éře, kdy ještě neexistoval Photoshop.
Nešlo jí tolik o dokonalost jako o možnost kontroly, nadvlády. O technice její fotografické práce mi říkala: Klíčem je kontrola, neodhaluješ, co nechceš odhalit. Stejného pravidla se držela i v soukromém životě. Paradoxně až s rozhodnutím odvyprávět mi svůj příběh se toho kontrolního tlačítka vzdala.

Máte pocit, že se s úlohou ženy, váš otec vypořádal dobře od začátku?
Je těžké říct, co to vlastně je úloha ženy. Co je mužské a ženské. Je to spíše záležitostí kulturních zvyklostí než biologické reality. Těsně před a po operaci našla zalíbení ve vzezření Marilyn Monroe. Doma tajně nosila jehlové podpatky, noční košilky, opeřená boa a platinové paruky. Postupem let však od této karikované osoby upustila a stala se sama sebou. Dovolila si vyjadřovat se způsobem, který je vlastní pouze jí. Upustila od stereotypů, společensky předurčených rolí a najednou se stala tou nejzajímavější ženou, jakou můžete znát.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

Prot se loučí se Zemí a míří zpátky. Vychází závěrečná část trilogie

Z filmu Svět podle Prota (Kevin Spacey)

Bude to sedmnáct let, co spisovatel Gene Brewer naposledy přivedl k životu pozoruhodnou literární postavu – Prota z...

Legenda o jazyku. Nacisté v Tibetu. Velký knižní čtvrtek vítá jaro

Část nabídky Velkého knižního čtvrtku na jaře 2019

Velký knižní čtvrtek dvakrát do roka zviditelňuje pro nadcházející sezonu patnáct knih. Výběr literatury z produkce...

Jaroslav Rudiš končí s železnicí. Budu si muset najít jiné téma, říká

Spisovatel Jaroslav Rudiš s románem Winterbergova poslední cesta

Spisovatel Jaroslav Rudiš sepsal svůj první román v němčině a hned si vysloužil nominaci na cenu knižního veletrhu v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz