RECENZE: Kdepak slovenská Tučková, Vykupitel duší je jen placatý román

  13:46aktualizováno  13:46
Slovenská autorka Iveta Pačutová debutovala vloni ve svých dvaapadesáti letech románem Vykupitel duší. Ten teď vychází i v českém překladu doprovázený mohutnou vlnou reklamy, jež v Pačutové oslavuje slovenskou Tučkovou. Nakladatel zadal překlad dokonce uznávanému akademikovi Miroslavu Zelinskému.

Iveta Pačutová se slovenským obalem své knihy | foto: www.uspesnimanazeri.sk

Přitom je to román placatý jak překynutý lívanec.

Hrdinové fungují v podivném bezčasí, vyjadřují se spisovně jak ze salonu, i když drží zrovna v ruce opratě či motyku, a jako čert kříži se vyhýbají situacím, z nichž by mohly být patrné jejich charaktery. Spolehnou se na autorčin oznamovací tón, kterým buďto předestře, jak zápletka dopadne (typově jde o větu "Toho rána spolu mluvili naposledy"), nebo před dramatem utne kapitolu a naváže o půl roku později. Když se tragédie už jen matně zrcadlí v novém životě.

V centru románu stojí bratři Imro a Matěj, jejich ženy a děti. Ve chvíli, kdy se Matějově ženě Julce narodí holčička Ida, nalezne porodní bába u jejich chalupy umírající Cikánku s novorozencem. Holčičku pojmenují Róza, na vychování si ji vezme zatím bezdětná Imrova žena Zuna.

Sága rodiny Halajů vyrůstá z blíže neurčené slovenské horské vesnice, pravděpodobně na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Muži už odcházejí do Ameriky vydělat peníze, o válce přitom ještě nikdo nemluví. Ves jako by byla uzavřeným mikrosvětem, do něhož nedoléhá nic z okolí. Nad ní se snáší fialková mlha, ve kterou se proměňuje Nikdo, tedy magická bytost, jež se stará o zpřetrhání kontaktů umírajících s tímto světem, onen Vykupitel duší.

Oddechové čtení

"Nechci, abys někam chodil v tomto nečase. Vždyť jsme sotva byli schopni se vrátit," recituje vybraně během vlastního porodu Julka, která už několikrát o dítě přišla a měla by být rozrušená, když ne bolestí, pak určitě z neobvykle silné bouře, která venku zuří.

Děti své matky samozřejmě změní, Pačutová se však opět spokojí s konstatováním. Změna není patrná v promluvách postav ani v jejich chování. Čtenáři navíc servíruje i nesrovnalosti, kterými ho mate: Ida umí krásně kreslit, portrétuje otce. Autorka píše: "Drželo je to asi jeden večer, potom na to zapomněli a nikdo se Idiným talentem už dál nezabýval."

Vykupitel duší

Autor:

Nakladatel: Knihovnice.cz

Překlad: Miroslav Zelinský

365 stran, 399 Kč

Hodnocení­: 40 %

Ale, o pár stránek dál: "O Idině talentu věděli už dávno. Od chvíle, kdy se před několika lety dostala ke kreslení, s tím nepřestala. Věnovala tomu každou volnou chvíli." A dodává, že k vyportrétování otce potřebovala pět večerů, než byla s výsledkem spokojená. Maličkosti? Právě na detailech stojí uvěřitelný příběh.

Vykupitel duší je oddechovým čtením bez větších literárních ambicí. Pro nakladatele i čtenáře by se měl stát hlavně ponaučením - ne všemu, co se odehrává v horách a popisuje osudy vyděděnců, je vhodné dát nálepku Žítkovských bohyní, popřípadě Želar.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

RECENZE: Drsný ponor do duše dravce líčí Vzorný syn

Román se odehrává v Jižní Koreji

Proboha, co se tady stalo, ptá se šestadvacetiletý Judžin, když ho brzy ráno probudí telefon. Kde se vzala všechna...

RECENZE: Vondruškova sklářská sága začíná slibně. A sexu je tu opět dost

Vlastimil Vondruška, spisovatel

Po svých epopejích z dob přemyslovských králů a husitské epochy se Vlastimil Vondruška posunul v čase dopředu. Jeho...

S autorem předlohy Hry o trůny jezdíme za fanoušky, líčí Tad Williams

Klasik fantasy Tad Williams

Nebýt amerického spisovatele Tada Williamse, možná by George R. R. Martin nikdy nestvořil knižní předlohu populárního...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz