Aby se rodiče a učitelé snáze orientovali, je u jednotlivých děl kromě popisu i věkové určení. Těm nejmenším trojice autorů Jana Čeňková, Petr Matoušek a Milena Šubrtová doporučuje knihy Devět plchů v pelechu Radka Malého, Joska jede na jih Alžběty Zemanové a Hravouku Terezy Vostradovské. Ta byla letos nominovaná na Magnesii Literu. Vítězná kniha Překlep a Škraloup nakladatelství Albatros je vhodná pro děti od šesti let, stojí v publikaci.
Zdeňka Svěráka v katalogu reprezentuje Tiché šlapací království. Autoři ji označují jako absurdní alegorii, která už v roce 1964 velmi výstižně předpověděla události budoucích let. V srpnu 1968 musel Svěrák pohádku uložit do archivu.
Od Arnošta Goldflama se na seznam dostaly příběhy malé Agátky Kulhánkové ze 4. A., která pomáhá alchymistovi nebo čelí organizovanému zločinu. Z nejnovější tvorby Petra Nikla pak autoři vybrali hned dvě knihy – Jinotaje opic a Slovohledě.
Čtenáři kolem dvanácti let by si měli přečíst Bílé havrany Louisy Novákové nebo Obrázky z moderních československých dějin 1945–1989 Jiřího Černého. A těm vůbec nejstarším, patnáctiletým, pak patří Francouzská jízda Ivany Peroutkové, která popisuje, jaké to bylo pro mladou dívku, když za normalizace vyjela za železnou oponu a poznávala opojnou svobodu.