Nejkrásnější české knihy jsou k vidění na Strahově

Praha - Přestože porota letos už pětatřicátého ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy neobsadila například první místo v kategorii krásné literatury a ve skupině učebnic nenašla nic, co by se alespoň blížilo kvalitám souboru čítanek pro nejvyšší ročníky základních škol z vydavatelství Moby Dick, vládla při včerejším vyhlašování vítězů za rok 1998 obecná spokojenost. Technická stránka a polygrafické zpracování titulů přihlášených do soutěže se podle odborníků výrazně zvedly.
Na otázku, zda se mezi přihlášené knihy dostanou opravdu všechny graficky hodnotné publikace, nicméně znovu odpovídají pořadatelé spíše pokrčením ramen - obeslat soutěž třemi výtisky a zaplatit za každý přihlášený titul pět set korun možná přijde mnohým nakladatelům zatěžko. Ředitelka Památníku národního písemnictví Eva Wolfová slibuje, že toto téma, jež znovu otevřela porota zasedající letos pod vedením malíře Michaela Rittsteina, se brzy dostane na pořad jednání direktoria soutěže.
Vedle tradičních kategorií, k nimž před časem přibyl také "šuplík" pro katalogy výstav, se letos poprvé objevila cena za nejhodnotnější ilustrační doprovod, udělovaná grafickým spolkem Hollar. Dostal ji Jan Hísek za doprovod biblického Janova zjevení pro bibliofilské vydání graficky upravené Zdeňkem Zieglerem; tisk vydalo nakladatelství Aulos. Hollar se tak stal vedle Svazu polygrafických podnikatelů a TypoDesignClubu dalším pořadatelem soutěže.
Pod oceněnými tituly, jež jsou k vidění v Památníku národního písemnictví na Strahově, je podepsána řada známých osobností z oblasti grafického designu - vedle Zdeňka Zieglera například Robert V. Novák, Vladimír Nárožník, Aleš Najbrt, z mladších tvůrců pak Petr Babák a Markéta Othová. Tradičnější podoby krásné knihy zastupuje mezi oceněnými tituly například Deník rudolfínského dvořana Adama mladšího z Valdštejna 1602 - 1633 z nakladatelství Argo, kniha Vladimira Nabokova Promluv paměti z nakladatelství H&H či monografie Mojmíra Horyny Jan Blažej Santini - Aichel z produkce vydavatelství Karolinum, která obdržela také cenu ministerstva kultury. V kategorii literatury pro děti a mládež tentokrát porota vyzdvihla tři netradiční publikace-objekty, jež mají přiblížit dětem svět současného výtvarného umění.
Nafukovací, skládací a comicsové autorské knížky Petra Nikla, Františka Skály a Kateřiny Vincourové, laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, vydalo nakladatelství Divus.