Konečné řešení otázky důchodců? Ať se vzájemně vyvraždí, navrhuje Cucui

  11:18aktualizováno  11:18
Drsná a sžíravá satira jednoho z nejúspěšnějších japonských spisovatelů Jasutaky Cucuiho Konec stříbrného věku si bere na mušku problematiku stárnoucí populace. Tedy téma, které dobře znají i demografové České republiky.

Jasutaka Cucui | foto: Profimedia.cz

Jasutaka Cucui, souputník Harukiho Murakamiho, byl v Čechách velmi dobře přijat v roce 2009 s překladem své prvotiny Peklo, které se prodaly nadprůměrné čtyři tisíce výtisků.

Jasutaka Cucui

Japonský spisovatel a dramatik, nar. 1934, je autorem 35 románů a 55 povídkových souborů. Debutoval roku 1965, za průlomové dílo se považuje sci-fi román Dívka, která cestovala časem (1967). Roku 1987 získal Tanizakiho cenu za dílo Rozcestí na zarostlém svahu snů a o dva roky později Kawabatovu cenu. Na protest proti ohrožování svobody slova odmítl v letech 1993–1996 v Japonsku publikovat. Roku 1997 obdržel od francouzské vlády řád Rytíře krásných umění a literatury. Česky zatím vyšel román Peklo (Odeon 2009). Konec stříbrného věku (2006) je jedním z jeho nejnovějších děl.

Jasutaka Cucui: Konec stříbrného věku (obal)

Černohumorná satira Konec stříbrného věku nabízí značně svérázný pohled na "konečné řešení důchodcovské otázky". Z rozkazu ministerstva práce a zdravotnictví se totiž mají všichni japonští občané starší sedmdesáti let povinně zúčastní programu vzájemného vyvražďování. V jeho rámci bude tato "obtížná" část populace značně redukována a vládě odpadne jedna nepříjemná starost.

Kuičiró Utani ze čtvrti Mijawaki, přezdívaný "starý pán", rovněž překročil sedmdesátku a společně se svými známými musí čelit skutečnosti, že podzim jejich života nebude zdaleka tak klidný, jak si představovali. Nesourodá skupinka "bojovníků", mezi nimiž nechybí někdejší voják, bývalý univerzitní profesor, profesionální zápasník mini-wrestlingu na odpočinku či katolický kněz, se připravuje na svou poslední bitvu.

Příběh je v autorově režii samozřejmě jen fikcí – krutou, kritickou a kontroverzní. V takové si ostatně Cucui libuje často. Jeho hrdinové zabíjejí, nechávají se zabít, někteří si svůj boj pořádně užívají a jiní zase dávají průchod svým nejhorším vlastnostem – zbabělosti, krutosti a sobeckosti. Konec, který Jasutaka Cucui stříbrnému věku prorokuje, je o to temnější, čím pravděpodobněji některé z jeho prvků vyznívají.

Ostatně, v japonské historii, jak upozorňuje v doslovu knihy překladatelka Anna Křivánková, existují zmínky o takzvaném ubasute, "odkládání" starých lidí do hor či lesů, aby zde zemřeli hladem a podchlazením. Ubasute "nemělo řešit problém stárnoucí populace, nýbrž zajistit, aby slabí a nepotřební starci v dobách nedostatku neujídali rýži svým potomkům a nebyli jim na obtíž".

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

Za normalizace u vás nebylo šedo, míní Rakušan. V knize má českého všeuměla

Rakouský spisovatel Robert Menasse

Přední rakouský intelektuál, spisovatel a zastánce evropské integrace Robert Menasse vydal knihu Hlavní město. Vychází...

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Svět knihy vítá erotickou novinku a podivné vraždy. Dojde i na totalitu

Herta Müllerová

Začíná Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy. Čtenářům do Česka nepřiváží jen plejádu literárních hostů, ale i knižní...

Najdete na iDNES.cz