Knižní tipy: Pod vlivem národního blackmetalisty

  15:09aktualizováno  15:09
Už i takový hudební žánr, jakým je black metal, začíná kolem sebe generovat literární scénu. Není náhoda, že jejím rodištěm je právě sever Evropy, proslulý přemírou extrémních žánrů tvrdé hudby.

Erlend Erichsen | foto: Host

Národní satanista

Předcházející knižní tipy najdete ZDE
TIP TÝDNE – Beletrie
ERLEND ERICHSEN: Národní satanista
(Host)
Děj románu se odehrává v Bergenu 90. let 20. století, kdy se formovala tamní obávaná blackmetalová scéna a black metal se z malé uzavřené komunity rozšířil do obecného povědomí. Autor toto prostředí důvěrně zná a je mu bytostně blízké. Dokonale rozumí myšlení a chování lidí, o nichž píše – těch, kteří black metalu podřídili celý život. Dva mladíci se po návštěvě koncertu skupiny Gorgoroth rozhodnou založit vlastní blackmetalovou kapelu. Oba vystupují pod pseudonymem, jak už je zvykem. Vinterblod je umělec s násilnickými sklony a touhou ovládat druhé. Je směsicí nejextrémnějších osob, které na bergenské metalové scéně působí. Naproti tomu jeho kamarád Ljavold má zálibu v muzice jako takové, od všech ideologií se distancuje, ale časem zhoubnému vlivu Vinterbloda přece jen podléhá.

Ed McBain

TIP TÝDNE – Napětí
ED McBAIN: Kočka v botách / Dům, co postavil Jack / Tři slepé myšky
(BB/art)
Matthew Hope, který se již definitivně stal expertem na trestní právo, opět vystupuje v úloze obhájce klientů, jejichž viny jsou podle mínění úřadu státního zástupce jako na talíři. Floridská Calusa prožívá nejeden žhavý případ a advokát se znovu a znovu mění v akčního soukromého detektiva a v bahně floridského podsvětí musí najít pachatele, aby prokázal nevinu svých klientů. A to hned ve třech příbězích, spojených do objemného svazku řady Omnibus.

O zachráněných zvířátkách

TIP TÝDNE – Pro děti
EVA BEŠŤÁKOVÁ: O zachráněných zvířátkách
(Knižní klub)
Pracovní sešit navazující volně na Písmenkové pohádky vypráví o dobrodružné cestě zelené ještěrky a mořského orla k dalekým ostrovům. Zvířátka, ryby, ptáci a stromy mají starosti – mění se jejich životní prostředí a ubližují jim lovci. Když se ocitne v ohrožení života člověk, spěchají mu na pomoc lékaři a záchranáři. Ohrožení živočichové a rostliny také potřebují pomoc. Možnosti, jak to udělat, najdou malí čtenáři v tomto pracovním sešitu, který kromě pohádky obsahuje mnoho zábavných otázek a úkolů na téma ochrany životního prostředí.

Tři tragédie

TIP TÝDNE – Klasika
WILLIAM SHAKESPEARE: Tři tragédie
(Odeon)
Ojedinělá dárková publikace, kterou nakladatelství původně připravilo k veletrhu Svět knihy, obsahuje ilustrované vydání tří slavných Shakespearových her. Romea a Julii, Hamleta a Othella, tentokrát nikoli v dnes nejslavnějších překladech shakespearovského specialisty Martina Hilského, nýbrž počeštěné dalším významným překladatelem Jiřím Joskem, doprovázejí působivé ilustrace Petra Uchnára. Kniha vyšla v luxusní úhledné vazbě a grafické úpravě.

Praha s dětmi na krku

TIP TÝDNE – Pro poučení
ALEXANDRA KOHOUTOVÁ: Praha s dětmi na krku
(Mladá fronta)
Průvodce pro návštěvníky Prahy s malými dětmi. Tradiční turistické objekty i trasy jsou zde nahlíženy s ohledem na dětské zájmy a potřeby. Poradí čtenářům, kde mohou děti bez problémů přebalit, kde pro ně dostanou zdravé jídlo nebo kde najdou dětská hřiště. Nabízí však také poutavé příběhy, s jejichž pomocí mohou rodiče v dětech probudit zvědavost a zájem o pražské památky. Aktualizované vydání je obohaceno přehlednými mapami, novými kapitolami i seznamem hřišť, center a restaurací přátelských k dětem.

Berlín

TIP TÝDNE – Komiks
JASON LUTES: Berlín, město kamene, kniha první
(BB/art)
"Berlín bude nejdelší a nejvytříbenější historický román v komiksovém médiu. Lutes si osvojil přirozený, čistý, evropský styl kresby, který připomíná Hergého Tintina… Tato kniha je stejně hutná jako ty nejlepší romány," píše britský Time. Obsah grafického románu zavádí čtenáře do roku 1928, kdy se nad Výmarskou republikou pomalu stahují mračna, ekonomika pokulhává, vláda porušuje podmínky příměří a nacistická i komunistická strana sílí. Přes to všechno je Berlín pořád pestré a kulturní velkoměsto, které poznáváme očima novináře, malířky, policisty, židovského studenta či matky samoživitelky. Tito lidé jsou spolutvůrci historie a nejistota jejich fiktivních životů na pozadí reálných historických událostí dodává komiksu jeho sílu.

Mistr a Markétka

TIP TÝDNE – Audiokniha
MICHAIL BULGAKOV: Mistr a Markétka
(Levné knihy)
Audio nahrávku románu, která ve formátu mp3 trvá téměř dvacet hodin, načetl v překladu Libora Dvořáka a režii Hany Kofránkové herec Jiří Ornest. Michail Bulgakov pracoval na svém mistrovském díle přes dvanáct let. Poslední stránky diktoval už slepý manželce. Román dokončil pouhých pět dní před smrtí. Přesto se jeho životní dílo stalo jednou z nejzásadních položek kánonu evropské literatury 20. století.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Věř, věř, brzy padnou. Druzí Američtí bohové nadále stupňují napětí

Ukázka z druhé komiksové knihy Američtí bohové

V češtině vychází druhý soubor komiksového zpracování Amerických bohů. Jeden z nejlepších příběhů Neila Gaimana ve...

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Komiksodějky zajímá víc gender než komiks. Vyšly díky sbírce

Z knihy Komiksodějky

Baví je komiks a chtějí podporovat jeho rozvoj. Jen mužům je vstup zakázán. Skupinu Laydeez do Comics založily ženy a...

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC OPERÁTOR/SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 31 000 Kč

Najdete na iDNES.cz