Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. října 2021 Hedvika

Knižní tipy: Zappa mladší nezklamal

  15:51
Syn rockového guru Franka Zappy Ahmet se dal na spisovatelskou dráhu. Jeho dětská knížka o Odvážňákových pobaví i ty, kteří "tu divnou hudbu" nesnesou.

Ahmet Zappa se svým otcem Frankem | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
NORMAN MAILER: Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak
(Jota)
V roce svého originálního vydání dostáváme do rukou v českém překladu písničkáře Roberta Křesťana definitivně poslední dílo slavného amerického prozaika, který zemřel letos v listopadu ve věku 84 let. A také dílo neméně kontroverzní než mnohé autorovy předešlé opusy. Tentokrát se Mailer za pomoci typického střetu fikce a reality snaží dopátrat kořenů zla v chování a myšlení jedné z největších lidských zrůd 20. století Adolfa Hitlera. Přichází s myšlenkou, že jeho narození bylo důsledkem incestního vztahu, Adolfa pak na cestu zla svádí "ďáblův agent". Mailer se psaním evidentně bavil do posledních chvil svého života - a zároveň cítil potřebu vyslovovat se k tématům, jež jej pálila. Oba aspekty jeho tvorby jsou v Lesním zámku obsaženy.

TIP TÝDNE - Napětí
KATHY REICHS: Svaté kosti
(BB/art)
Autorka je uznávanou soudní antropoložkou a není tedy divu, že jednou z hlavních postav jejího napínavého thrilleru je také představitelka tohoto povolání Tamperance Brannanová (jež se v autorčině díle v tomto románu vyskytuje již poosmé). Tentokrát vyšetřuje vraždu ortodoxního žida, jejíž stopy vedou přes archeology nalezenou lidskou kostru až do Izraele. Tajemné krypty a hrobky, fantastické úvahy o hrobu Ježíše Krista a jeho bratra Jakuba... to a mnoho dalšího je na denním pořádku.

TIP TÝDNE - Pro děti
AHMET ZAPPA: Příšerné paměti Odvážňákových
(Jota)
Tahle knížka není určena jen pro potěchu dětí, ale také jejich rodičů - a to (kromě všeobecné zábavnosti) proto, že ji napsal syn slovutného rockera a sarkasty Franka Zappy. V Ahmetově rukopise se otcovy geny nezapřou (jakkoli přání často může být otcem myšlenky). Knihu lze vnímat jako rozpustilé fantaskní vyprávění, pokud ale chceme a dáme si tu práci, najdeme v ní spoustu více či méně skrytých ironických odkazů na všechno možné od rodinné historie až po současný establishment. Skoro by se chtělo říct, že Ahmet svou knihou vychovává budoucí posluchače tatínkových desek.

TIP TÝDNE - Klasika
RUDOLF DEYL: Písničkář Karel Hašler
(Nakladatelství XYZ)
Slavný herec Národního divadla ve své knize vzpomíná na svého legendárního kolegu a písničkáře, zavražděného nacisty v koncentračním táboře Mauthausen. Kniha je cenná zejména pro svou autenticitu: Deyl patřil "ke stejné partě" jako Hašler, byl jeho kumpánem, členem stejného divadelního souboru, jeden čas dokonce jeho spolubydlícím. Osobní Deylův pohled na Hašlera samozřejmě přináší jistou idealizaci, ta ale souvisí nejen s jejich blízkým přátelstvím, ale také s době poplatnou (a rozhodně nikterak nepochopitelnou) heroizací Hašlerových postojů.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MIROSLAV VERNER, LADISLAV BAREŠ, BŘETISLAV VACHALA: Encyklopedie starověkého Egypta
(Libri)
Velmi vítaná kniha potvrzuje vynikající pozici české egyptologie ve světové vědě. Dílo tří našich předních archeologů, jejichž hlavní pracovní náplní jsou výzkumy ve slavném Abúsíru, je rozděleno do tří částí: v první autoři nastiňují dějiny starého Egypta, ve druhé vývoj světové egyptologie, třetí pak tvoří samotná encyklopedie, tedy abecedně řazený slovník hesel, která se tak či onak týkají starověkého Egypta, doplněný nákresy, mapkami i černobílými fotografiemi. Jedná se o přepracované vydání luxusní a pro vysokou cenu běžnému čtenáři nedostupné encyklopedie z roku 1996.

DÁLE VYŠLO:
LADISLAV FUKS, JIŘÍ TUŠL: Moje zrcadlo/A co bylo za zrcadlem
(Mladá fronta)
"Nechtějte po mně, abych hodnotil dějiny, nebo dokonce soudil lidi. Toto právo přísluší pouze Bohu," říká ve svých pamětech velký český spisovatel a zároveň v některých obdobích svého života kontroverzní osobnost Ladislav Fuks. Hovoří v nich výhradně o svém díle a příjemných životních zážitcích. Bolestnou sebereflexi nečekejme.

JIŘÍ STRÁNSKÝ: Stařec a smrt (Hejkal)
Významný český spisovatel v novele navazuje na typickou "muklovskou" linii své tvorby, jejíž nejznámější položkou je zfilmovaná Zdivočelá země. Neméně podstatným Stránského tématem je zde ale také oslava celoživotní manželské lásky.

TOMÁŠ PŘIDAL: Hlasy v sušence (Druhé město)
Brněnský literát, výtvarník a hudebník ve své šesté knížce vypráví poněkud bláznivé mikropříběhy a vydumává praštěné úvahy. Je zábavný i nudný, vzbuzuje úsměv i kroucení hlavou. Toho prvního je spolehlivě víc.

RICHARD MATHESON: Jak přicházejí sny (Nakladatelství XYZ)
Fantastický román, známý i z filmového zpracování, se odehrává v nebi i pekle, je jakousi moderní pohádkou či mýtem. "Kniha hovoří o posmrtném životě, avšak jediné, co v ní považuji za fiktivní, jsou postavy a vztahy mezi nimi. Všechno ostatní až na pár drobností je výsledkem mého bádání v dané oblasti," fandí si autor.

VLADIMIR NABOKOV: Dar (Paseka)
Osmý svazek překladů souborného díla giganta světové literatury ruského původu přináší obsáhlý román Dar, který je závěrečnou položkou Nabokovova tzv. prvního tvůrčího období. Výrazně autobiografická kniha líčí umělecké a lidské zrání ruského literáta Fjodora Godunova-Čerdynceva.

ALEŠ ČESAL a ROMAN HERZINGER: Labyrintem středověku (Nakladatelství XYZ)
S podtitulem "Kouzla a rituály starých cechů" zve tato populárně laděná kniha do historie historických řemesel (mlynářů, kameníků, bylinkářů, zvonařů, ale i katů, zlodějů či prostitutek) a popisuje jejich "magický" rozměr.

LUDVÍK XIV.: Paměti krále Slunce (Prostor)
Paměti z počátků mimořádně dlouhé dvaasedmdesátileté vlády francouzského krále, napsané jím samým a (pod Ludvíkovým přímým dohledem) několika dalšími autory. Král oslovuje svého syna a následníka Ludvíka, zejména aby mu předal své poznatky o rozdílu mezi pozadím politiky a jejím viditelným obrazem.

SLOVNÍK AUTORŮ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 1. (Libri)
Velmi přínosné specializované slovníkové dílo ve svém prvním svazku přináší velmi podrobně a profesionálně zpracované profily zahraničních spisovatelů dětské literatury, sespsané více než dvěma desítkami českých odborníků. U autorů píšících pro děti jen okrajově je tato součást jejich díla vřazena do celkové tvorby.

NEIL STRAUSS: Hra (Argo)
Kniha, která je biblí pro každého sukničkáře, svůdníka, baliče či holkaře: popisuje snad všechny existující postupy, jak se dostat opačnému pohlaví "na tělo" - a popisuje je s takovým šarmem, vtipem a nadhledem, že stoprocentní úspěšnost v této činnosti se zdá být nejdosažitelnějším ze všech mužských cílů.

NICHOLAS OSTLER: Říše slova (BB/art)
Odborně zpracované, ale přitom pro laika dobře čitelné dějiny jazyků posledních pěti tisíc let vývoje světové civilizace. Autor, uznávaný lingvista působící po celém světě, ale vypráví nejen "příběhy jazyků" v souvislostech se světovou historií, ale snaží se načrtnout i jejich velmi nejednoznačnou budoucnost.

JULIAN CASSELL, PETER PARHAM: Encyklopedie domácího kutila (Universum)
Nejširší spektrum prací, které je schopen za pomoci této bohatě ilustrované knihy alespoň průměrně šikovný domácí kutil sám zvládnout, zahrnuje úpravy a opravy všech částí domu, vnější a vnitřní zlepšení jeho funkčnosti, základy elektroinstalace a instalatérských konstrukcí, ba i zdobení a povrchové úpravy.

Autor:
  • Nejčtenější

Jiří Suchý byl kvůli nevolnosti v nemocnici. Záchranka ho vezla z divadla

Herce a ředitele divadla Semafor Jiřího Suchého po ošetření v Ústřední vojenské nemocnici propustili a je v pořádku...

Konečně myslí na sebe. Adele vydala novou píseň a hned boří rekordy

K rekordním padesáti milionům zhlédnutí za den a půl se blíží nejnovější klip zpěvačky Adele nazvaný Easy On Me. Ve...

Nový Superman bude bisexuál. Každý potřebuje svého hrdinu, říká autor

Nový Superman Jonathan Kent, syn původního Muže z oceli Clarka Kenta, bude bisexuál. Oznámilo to vydavatelství DC...

VIDEO: Že jsem žil jako v ráji? Zato teď jsem v pekle, líčí Gorbačov

Předpremiéru na dokumentárním festivalu Ji.hlava bude mít snímek Vitalije Manského s názvem Gorbačov. Ráj, který vznikl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozpad The Beatles zavinil John Lennon, tvrdí po letech Paul McCartney

Spekulace o tom, kdo vlastně může za rozchod legendárních The Beatles, nechť jsou ukončeny. Paul McCartney tvrdí, že...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

RECENZE: Zpěvačka Debbie Harry je ve svých pamětech vypravěčka k neutahání

Chcete-li si připomenout atmosféru newyorské punkové a postpunkové scény, sdružené kolem klubu CBGB a patříte-li k...

RECENZE: Winterbergova poslední cesta je Rudišův expres do temnoty

Když vydal Jaroslav Rudiš před osmi lety Národní třídu, byla to jeho nejstručnější a nejrychlejší kniha. Teď přistál na...

Bez studia architektury bych romány psát neuměl, říká spisovatel Veronesi

Knihy píše italský autor Sandro Veronesi už čtvrtstoletí, české čtenáře však do letoška míjel. První překlad jeho...

Nobelovu cenu za literaturu dostal tanzanský literát Abdulrazak Gurnah

Letošní Nobelovu cenu za literaturu získal ve čtvrtek tanzanský literát Abdulrazak Gurnah. Členové Švédské akademie...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...