Knižní tipy: Zappa mladší nezklamal

  15:51aktualizováno  15:51
Syn rockového guru Franka Zappy Ahmet se dal na spisovatelskou dráhu. Jeho dětská knížka o Odvážňákových pobaví i ty, kteří "tu divnou hudbu" nesnesou.

Ahmet Zappa se svým otcem Frankem | foto: Profimedia.cz

Předcházející knižní tipy najdete ZDE

TIP TÝDNE - Beletrie
NORMAN MAILER: Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak
(Jota)
V roce svého originálního vydání dostáváme do rukou v českém překladu písničkáře Roberta Křesťana definitivně poslední dílo slavného amerického prozaika, který zemřel letos v listopadu ve věku 84 let. A také dílo neméně kontroverzní než mnohé autorovy předešlé opusy. Tentokrát se Mailer za pomoci typického střetu fikce a reality snaží dopátrat kořenů zla v chování a myšlení jedné z největších lidských zrůd 20. století Adolfa Hitlera. Přichází s myšlenkou, že jeho narození bylo důsledkem incestního vztahu, Adolfa pak na cestu zla svádí "ďáblův agent". Mailer se psaním evidentně bavil do posledních chvil svého života - a zároveň cítil potřebu vyslovovat se k tématům, jež jej pálila. Oba aspekty jeho tvorby jsou v Lesním zámku obsaženy.

TIP TÝDNE - Napětí
KATHY REICHS: Svaté kosti
(BB/art)
Autorka je uznávanou soudní antropoložkou a není tedy divu, že jednou z hlavních postav jejího napínavého thrilleru je také představitelka tohoto povolání Tamperance Brannanová (jež se v autorčině díle v tomto románu vyskytuje již poosmé). Tentokrát vyšetřuje vraždu ortodoxního žida, jejíž stopy vedou přes archeology nalezenou lidskou kostru až do Izraele. Tajemné krypty a hrobky, fantastické úvahy o hrobu Ježíše Krista a jeho bratra Jakuba... to a mnoho dalšího je na denním pořádku.

TIP TÝDNE - Pro děti
AHMET ZAPPA: Příšerné paměti Odvážňákových
(Jota)
Tahle knížka není určena jen pro potěchu dětí, ale také jejich rodičů - a to (kromě všeobecné zábavnosti) proto, že ji napsal syn slovutného rockera a sarkasty Franka Zappy. V Ahmetově rukopise se otcovy geny nezapřou (jakkoli přání často může být otcem myšlenky). Knihu lze vnímat jako rozpustilé fantaskní vyprávění, pokud ale chceme a dáme si tu práci, najdeme v ní spoustu více či méně skrytých ironických odkazů na všechno možné od rodinné historie až po současný establishment. Skoro by se chtělo říct, že Ahmet svou knihou vychovává budoucí posluchače tatínkových desek.

TIP TÝDNE - Klasika
RUDOLF DEYL: Písničkář Karel Hašler
(Nakladatelství XYZ)
Slavný herec Národního divadla ve své knize vzpomíná na svého legendárního kolegu a písničkáře, zavražděného nacisty v koncentračním táboře Mauthausen. Kniha je cenná zejména pro svou autenticitu: Deyl patřil "ke stejné partě" jako Hašler, byl jeho kumpánem, členem stejného divadelního souboru, jeden čas dokonce jeho spolubydlícím. Osobní Deylův pohled na Hašlera samozřejmě přináší jistou idealizaci, ta ale souvisí nejen s jejich blízkým přátelstvím, ale také s době poplatnou (a rozhodně nikterak nepochopitelnou) heroizací Hašlerových postojů.

TIP TÝDNE - Pro poučení
MIROSLAV VERNER, LADISLAV BAREŠ, BŘETISLAV VACHALA: Encyklopedie starověkého Egypta
(Libri)
Velmi vítaná kniha potvrzuje vynikající pozici české egyptologie ve světové vědě. Dílo tří našich předních archeologů, jejichž hlavní pracovní náplní jsou výzkumy ve slavném Abúsíru, je rozděleno do tří částí: v první autoři nastiňují dějiny starého Egypta, ve druhé vývoj světové egyptologie, třetí pak tvoří samotná encyklopedie, tedy abecedně řazený slovník hesel, která se tak či onak týkají starověkého Egypta, doplněný nákresy, mapkami i černobílými fotografiemi. Jedná se o přepracované vydání luxusní a pro vysokou cenu běžnému čtenáři nedostupné encyklopedie z roku 1996.

DÁLE VYŠLO:
LADISLAV FUKS, JIŘÍ TUŠL: Moje zrcadlo/A co bylo za zrcadlem
(Mladá fronta)
"Nechtějte po mně, abych hodnotil dějiny, nebo dokonce soudil lidi. Toto právo přísluší pouze Bohu," říká ve svých pamětech velký český spisovatel a zároveň v některých obdobích svého života kontroverzní osobnost Ladislav Fuks. Hovoří v nich výhradně o svém díle a příjemných životních zážitcích. Bolestnou sebereflexi nečekejme.

JIŘÍ STRÁNSKÝ: Stařec a smrt (Hejkal)
Významný český spisovatel v novele navazuje na typickou "muklovskou" linii své tvorby, jejíž nejznámější položkou je zfilmovaná Zdivočelá země. Neméně podstatným Stránského tématem je zde ale také oslava celoživotní manželské lásky.

TOMÁŠ PŘIDAL: Hlasy v sušence (Druhé město)
Brněnský literát, výtvarník a hudebník ve své šesté knížce vypráví poněkud bláznivé mikropříběhy a vydumává praštěné úvahy. Je zábavný i nudný, vzbuzuje úsměv i kroucení hlavou. Toho prvního je spolehlivě víc.

RICHARD MATHESON: Jak přicházejí sny (Nakladatelství XYZ)
Fantastický román, známý i z filmového zpracování, se odehrává v nebi i pekle, je jakousi moderní pohádkou či mýtem. "Kniha hovoří o posmrtném životě, avšak jediné, co v ní považuji za fiktivní, jsou postavy a vztahy mezi nimi. Všechno ostatní až na pár drobností je výsledkem mého bádání v dané oblasti," fandí si autor.

VLADIMIR NABOKOV: Dar (Paseka)
Osmý svazek překladů souborného díla giganta světové literatury ruského původu přináší obsáhlý román Dar, který je závěrečnou položkou Nabokovova tzv. prvního tvůrčího období. Výrazně autobiografická kniha líčí umělecké a lidské zrání ruského literáta Fjodora Godunova-Čerdynceva.

ALEŠ ČESAL a ROMAN HERZINGER: Labyrintem středověku (Nakladatelství XYZ)
S podtitulem "Kouzla a rituály starých cechů" zve tato populárně laděná kniha do historie historických řemesel (mlynářů, kameníků, bylinkářů, zvonařů, ale i katů, zlodějů či prostitutek) a popisuje jejich "magický" rozměr.

LUDVÍK XIV.: Paměti krále Slunce (Prostor)
Paměti z počátků mimořádně dlouhé dvaasedmdesátileté vlády francouzského krále, napsané jím samým a (pod Ludvíkovým přímým dohledem) několika dalšími autory. Král oslovuje svého syna a následníka Ludvíka, zejména aby mu předal své poznatky o rozdílu mezi pozadím politiky a jejím viditelným obrazem.

SLOVNÍK AUTORŮ LITERATURY PRO DĚTI A MLÁDEŽ 1. (Libri)
Velmi přínosné specializované slovníkové dílo ve svém prvním svazku přináší velmi podrobně a profesionálně zpracované profily zahraničních spisovatelů dětské literatury, sespsané více než dvěma desítkami českých odborníků. U autorů píšících pro děti jen okrajově je tato součást jejich díla vřazena do celkové tvorby.

NEIL STRAUSS: Hra (Argo)
Kniha, která je biblí pro každého sukničkáře, svůdníka, baliče či holkaře: popisuje snad všechny existující postupy, jak se dostat opačnému pohlaví "na tělo" - a popisuje je s takovým šarmem, vtipem a nadhledem, že stoprocentní úspěšnost v této činnosti se zdá být nejdosažitelnějším ze všech mužských cílů.

NICHOLAS OSTLER: Říše slova (BB/art)
Odborně zpracované, ale přitom pro laika dobře čitelné dějiny jazyků posledních pěti tisíc let vývoje světové civilizace. Autor, uznávaný lingvista působící po celém světě, ale vypráví nejen "příběhy jazyků" v souvislostech se světovou historií, ale snaží se načrtnout i jejich velmi nejednoznačnou budoucnost.

JULIAN CASSELL, PETER PARHAM: Encyklopedie domácího kutila (Universum)
Nejširší spektrum prací, které je schopen za pomoci této bohatě ilustrované knihy alespoň průměrně šikovný domácí kutil sám zvládnout, zahrnuje úpravy a opravy všech částí domu, vnější a vnitřní zlepšení jeho funkčnosti, základy elektroinstalace a instalatérských konstrukcí, ba i zdobení a povrchové úpravy.

Autor:

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Další z rubriky

John Irving nevyšel, tak přivážíme nobelisty, říká dramaturg Světa knihy

Básník a dramaturg knižního veletrhu Svět knihy Guillaume Basset

Na Svět knihy přijíždějí dva nobelisté – Herta Müllerová a Mario Vargas Llosa. Do Česka se je povedlo dostat...

Americká manželství i justiční systém prověřuje oblíbenkyně Winfreyové

Spisovatelka Tayari Jonesová

Co může rozdělit manželství? Nevěra, hádky nebo snad smrt? Zajisté. V případě nové knihy spisovatelky Tayari Jonesové...

S autorem předlohy Hry o trůny jezdíme za fanoušky, líčí Tad Williams

Klasik fantasy Tad Williams

Nebýt amerického spisovatele Tada Williamse, možná by George R. R. Martin nikdy nestvořil knižní předlohu populárního...

Najdete na iDNES.cz