Incal, nejzásadnější dílo evropského komiksu, vyšel v českém kompletu

  13:27aktualizováno  13:27
V ediční řadě Mistrovská díla evropského komiksu vyšlo v češtině vůbec poprvé klasické dílo Incal autorů Alejandra Jodorowského a Moebia (Jeana Girauda). Podle některých odborníků se jedná o nejvýznamnější dílo evropského komiksu.

Obálka komiksu Incal | foto: Crew

Z komiksu Incal

"Incal je komiksové opus magnum, které v sobě pojí prvky sci-fi galaktického dobrodružství se zkoumáním obskurních koutů lidské duše a představivosti. Je to sonda do současnosti a nadčasovosti, kosmická detektivka, autonomní svět se svojí poezií. Je to příběh plný snových, neuvěřitelných krajin, titánský opus, opravdová opera bohů," říká publicista Tomáš Komárek.

Jen málokteří komiksoví tvůrci jsou tak všeobecně uctíváni jako francouzský kreslíř Jean Giraud, známější spíš jako Moebius (na jeho vliv se mezi stovkami kreslířů odvolává i náš Kája Saudek) a původem chilský mystik, alchymista, režisér a scenárista Alejandro Jodorowsky.

Z komiksu Incal

Jejich spolupráce zprvu začala debaklem. Jodorowsky se rozhodl natočit legendární sci-fi román Franka Herberta Duna. V jeho pojetí to měl být osmihodinový epos s kulisami od H. R. Giggera, s hudbou Pink Floyd – a hrát v tom měli lidé jako Orson Wells či Salvador Dalí.

Z komiksu Incal

Náklady této vizi samozřejmě odpovídaly, takže producenti raději sáhli po někom, kdo byl ve srovnání s Jodorowským "komerčnější" a "normálnější" – po Davidu Lynchovi. V Jodorowském ovšem zůstala touha po rozsáhlém sci-fi eposu. Po příběhu, který začne nenápadně, a na konci už se bojuje o osudy celých galaxií. A tak roku 1981 vznikl Incal.

O čem je Incal

Do přetechnizované a despotické galaktické budoucnosti je zasazen příběh bezvýznamného detektiva Johna Difoola, který se stane groteskně nepatřičným "vyvoleným", nositelem a mluvčím magického předmětu, Incalu, který jediný může zachránit vesmír před útokem Temnoty. Proto, po boku dalších, stejně zvláštních hrdinů, putuje galaxií za zjištěním pravdy. V příběhu dojde na souboje vesmírných lodí, souboje s obřími krysami v krajinách složených z odpadků, kyselinová jezera, klonované prezidenty a obří medúzy... ale i na cestu do hlubin vlastní duše.

Incal je epický a mnohovrstevnatý příběh, který lze vnímat jako novodobé Gulliverovy cesty, jako hard sci-fi plnou cizích ras, jako mystický příběh, kterým se proplétají znamení tarotu, ale třeba i jako ironickou antiutopii.

Z komiksu Incal

První české vydání Incalu obsahuje všech šest alb v jednom jediném svazku, a to s restaurovaným původním koloringem. Kniha má 308 stran a vychází ve dvou provedeních. Cena vázané limitované verze je 949 Kč (pouhých 500 kusů), cena brožované verze je 689 Kč.

Autor:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Propadl starší ženě, ona alkoholu. Julian Barnes vypráví Jediný příběh

Spisovatel Julian Barnes (2015)

Zatímco loni nakladatelství Odeon připomnělo spisovatele a držitele Man Bookerovy ceny Juliana Barnese knihou z roku...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz