Čtyřlístek slaví pětistý díl dvojčíslem a vánoční výstavou ze svých dějin

  12:47aktualizováno  12:47
I když slavnému komiksovému seriálu Čtyřlístek bylo čtyřicet let už loni, důvod k oslavám má i letos. K pětistému číslu si seriál nadělil také výstavu, jež jeho historii připomíná.

Čtyřlístek: z obálky čísla 1 | foto: Čtyřlístek / Jaroslav Němeček

Jen málokdy se seriál pro děti stane kulturním fenoménem. A ještě vzácněji má takovou "výdrž": příběhy zvířecího čtyřlístku, které od počátků v roce 1969 kreslí výtvarník Jaroslav Němeček, přežily nejen komunisty, sametovou revoluci a divoké kapitalistické časy, ale fungují až do dneška. Proto se pětisté číslo slaví o něco opulentněji, než je obvyklé.

Velké oslavy

Začněme chronologicky: letos se o Čtyřlístku začal natáčet celovečerní film, který by měl do českých kin vstoupit na Vánoce roku 2011. Poté Myšpulín a Fifinka dostali své desetikorunové známky, přičemž ta s Fifinkou se setkala s nečekaným sběratelským ohlasem – prodalo se na sedm milionů kusů. Zbývající dvě postavičky se na korespondenci objeví příští rok na jaře.

Čtyřlístek - obálka čísla 400

Kromě toho Čtyřlístek od dneška do konce února představuje vánoční výstava o dějinách a současnosti časopisu v Muzeu hlavního města Prahy a na trhu se právě objevilo zvláštní, šedesátistránkové dvojčíslo. Obsahuje čtyři nové příběhy. Legendární čtveřice z Třeskoprsk v něm postupně bojuje s obávaným nepřítelem Kazimírem Zádrhelem, s mimozemšťankou, s beznadějí a nakonec i s boháči, kteří mají zálusk na jejich domov.

"Čtyřlístek kreslím nepřetržitě už dvaačtyřicet let, a kdybych mohl, kreslil bych ho nekonečně dlouho," říká Jaroslav Němeček, duchovní otec Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi.

Stále stejné šaty Fifinky

Zatímco scenáristů se na příbězích vystřídalo několik, včetně nejslavnější, bohužel již zesnulé autorky Ljuby Štíplové, výtvarník byl vždycky jen jeden. I když se prý kolegové v redakci už poohlížejí po novém kreslíři, unaven se ještě necítí. "Pořád mě to baví, pořád mě to těší. Čtyřlístek mi dělá život veselejší," dodává Němeček.

Čtyřlístek - obálka čísla 300

Čtyřlístek - obálka čísla 300

Čtyřlístek - strana 50 z čísla 500

Čtyřlístek - strana 50 z čísla 500

Ve fiktivním dotazníku, který provází pětisté číslo, mu předhazuje jeden z jeho hrdinů, čuník Bobík, že by měl rád na své olysalé hlavě aspoň jeden dva vlasy. Jak však uvádí Němeček, k žádným úpravám se nechystá. "Podoba postaviček se měnila do desátého, dvanáctého čísla. Ale od té doby se ustálila, například Fifinka má už čtyřicet let stejné šaty. A to i přes stížnosti některých čtenářů – trošku jsem je prodloužil, leda když měla jít do divadla," vysvětluje výtvarník.

Možná, že zajímavější než oblékací linie je u Čtyřlístku ta "bojovná". Čtyřlístek byl totiž léta docela nevinný, Myšpulín a spol. neměl žádné vytrvalejší nepřátele.

Starý, ale zase úspěšný

Přitom zmíněný "mistr převleků" Kazimír Zádrhel se objevil už v prvním čísle. Ljubě Štíplové připadal příliš surový, a tak se ze stránek časopisu vytratil. "I když zmizel na desítky let, čtenáři se na něj na besedách stále ptali. A tak jsem ho před pěti lety znovu oživil," uvádí Němeček, který chtěl zpestřit "příliš kladný" Čtyřlístek.

Čtyřlístek - obálka čísla 100

Zřejmě má jeho strategie úspěch. Po slabších příbězích z devadesátých let a někdy trochu násilném stíhání dobových trendů stoupá časopisu utěšeně náklad, každého čísla se prodá zhruba čtyřicet tisíc výtisků. Což sice není dvousettisícový rekord, který se Čtyřlístku podařil koncem osmdesátých let, ale na zdejší podmínky jde o vynikající výsledek.

Navíc časopis stále zrychluje: původně vycházel šestkrát až devětkrát ročně, nyní se na pultech za rok objeví 20 čísel a šest "speciálů" s křížovkami. Jestliže na stovku dílů potřeboval kdysi třináct let, v současnosti už je zvládne za "pětiletku".


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a lži. Z provokatérky Leily Slimani je bojovnice

Spisovatelka Leila Slimani

Po vraždící chůvě a patologické nymfomance přichází francouzská spisovatelka marockého původu Leila Slimani s příběhy...

RECENZE: Příjemné a znepokojivé. Proč máme mobilům popřát dobrou noc

Obal knihy Milana Tesaře Volané číslo existuje

Kniha Milana Tesaře Volané číslo existuje je vlastně dost bláznivá. Vypráví ve dvou rovinách. Třináct „klasických“...

RECENZE: Když bílí muži vraždili své indiánské ženy kvůli ropě

Nejbohatší národ  světa. Indiánský kmen Osedžů vydělal díky ropě ve své...

Je záhadou, že si toho příběhu nevšiml Quentin Tarantino a nenatočil podle něj svůj nejlepší film. Začínal by jako...

Najdete na iDNES.cz