Čtení na léto: beletrie ze všech koutů světa

  18:12aktualizováno  18:12
Příběhy z exotických dálek i dávných dob, příběhy smutné i veselé, příběhy takřka surreálné i připomínající to, co jste sami včera prožili - to všechno najdete v dnešních tipech na prázdninové čtenářské povyražení.

Musaši (obálka knihy) - Musaši (obálka knihy) | foto: BB/art

Předchozí díl seriálu Čtení na léto najdete ZDE

Musaši (obálka knihy)Eidži Jošikawa: MUSAŠI
První české vydání nejpopulárnějšího japonského historického románu nás vrací na počátek 17. století, na konec válek, jimiž byla sužována celá země. Nový vládnoucí rod sice zajistil mír, jen těžko však mohl chránit obyvatele před potulnými samuraji, toužícími jen po bohatství. Titulní postava byla zpočátku jedním z nich, postupným zdokonalováním však Musaši dosahuje především duchovního rozměru samurajství, díky čemuž se stává jeho nejvýznamnějším představitelem. Bezmála tisícistránková sága vypráví jeho zajímavý životní příběh.
Vydal: BB/art

Auťák (obálka knihy)Harry Crews: AUŤÁK
"Všecko, co se v týhle debilní zemi za posledních padesát let semlelo, se stalo v autě, na autě, u auta, s autem nebo poblíž auta. A všichni se chtěj vrátit na místo činu," říká v románu autora amerického Jihu jeho protagonista Herman Mack, který se rozhodne vyjádřit svou lásku k automobilu konzumací červeného Fordu Maverick. Harry Crews a jeho sarkastický Auťák patří i po pětatřiceti letech ke kultům americké literatury. Není náhodou, že podle autora nazvala před časem jednu ze svých kapel hudební performerka Lydia Lunchová a Auťák neboli Car byla jedna z jejích písní.
Vydal: Argo

Ludmilina lámaná angličtina (obálka knihy)DBC Pierre: LUDMILINA LÁMANÁ ANGLIČTINA
Druhý román autora majícího za sebou drsný životní příběh (DBC znamená Dirty but Clean, tedy "Feťák, ale už čistý"), následuje po ceněném debutu Vernon Bůh Little. Tragikomické černohumorné vyprávění se odehrává v kulisách Londýna i nespecifikované kavkazské postsovětské republiky, život v obou rozdílných civilizačních okruzích DBC Pierre nahlíží značně pokřiveně a místy až extrémně. Neuvěřitelné historky, přisprostlé dialogy a nehrdinští hrdinové. Nutno číst s velkým nadhledem.
Vydal: Odeon

Inkvizitor (obálka knihy)Siegfried Obermeier: INKVIZITOR
I z českých překladů dobře známý německý autor historických románů tentokrát čtenáře zavádí na konec 15. století. Autor líčí nadvládu Torquemadovy inkvizice, panování španělské královské dvojice Ferdinanda a Isabely, bezohledné řádění rodu Borgiů v Římě, ale v neposlední řadě umanutost Kryštofa Kolumba vycestovat za poznáním Nového světa.
Vydal: Knižní klub

Hotel svět (obálka knihy)Ali Smithová: HOTEL SVĚT
Pět vypravěček (včetně ducha jedné z nich) a jeden hotel v menším městě na severu Británie jako symbol sociální hierarchie. "Je to celkem jednoduchá paralela pro třídní systém ve společnosti," říká o svém druhém románu nyní již renomovaná skotská autorka a dodává: "Život na tomto světě lze přirovnat k pobytu v hotelu. Navíc to množství pokojů a v každém je někdo jiný..."
Vydal: Argo

Den co den (obálka knihy)Terézia Mora: DEN CO DEN
Zatím poslední román německé autorky maďarského původu nabízí několikerý výklad. Může být fantaskním příběhem o vykořeněnosti a válce, metaforou života ve velkoměstě, románem o utečenci, který hledá ztracený domov i vyprávěním o hledání lásky v dnešním světě. Ať tak či tak, kniha je napsána s mimořádnou obrazností a jazykovou virtuozitou, ale i s drsným a smutným pohledem na svět, pro autorčinu tvorbu typickým.
Vydal: Odeon

Doktor v domě (obálka knihy)Richard Gordon: DOKTOR V DOMĚ
Nové, Adolfem Bornem ilustrované vydání prvního svazku populární série knih, v nichž autor s typicky anglickým humorem vypráví historky ze života mediků, lékařů i jejich pacientů, dobře známé i v podobě stejnojmenného televizního seriálu. Méně poetické než příběhy našich "Básníků", o to ale vtipnější a "černější".
Vydal: Nakladatelství XYZ

Hokuspokus (obálka knihy)Kurt Vonnegut jr.: HOKUSPOKUS
Kurt Vonnegut jr.: OSTROOČKO

Další dva tituly z průběžně vydávaných knih přednedávnem zemřelého klasika americké literatury patří k jeho méně známým dílům. Román Hokuspokus, označovaný jako Ostroočko (obálka knihy)"příběh hodného chlapce, kterého osud nemilosrdně protáhne všemi stokami života", vychází v češtině vůbec poprvé. Ostroočko, autorův nejčernější román, jehož hlavní hrdina se snaží celý život odčinit náhodnou vinu ze svého dětství a který místem děje souvisí se slavnou Snídaní šampionů, vychází v novém českém překladu.
Vydal: Argo

Boleslav - příběh bratrovraha (obálka knihy)Zuzana Koubková: BOLESLAV - PŘÍBĚH BRATROVRAHA
Autorka historických románů z českých dějin si po svatém Václavovi, jehož osud popsala v minulé knize Kníže Václav, vybrala jako svého dalšího hrdinu jeho bratra a vraha v jedné osobě, knížete Boleslava I. Nevykresluje jej však v temných barvách, které na jeho portrétu zanechala minulá století, nýbrž jako vynikajícího vládce a politika, bez něhož by možná vůbec nevznikl český stát.
Vydal: Knižní klub

Krvavý duben (obálka knihy)Ismail Kadare: KRVAVÝ DUBEN
Autor, kandidát Nobelovy ceny, je považován za nejvýznamnějšího současného albánského spisovatele, který žije od roku 1990 ve Francii. Historický román Krvavý duben je situován do albánských hor ve 30. letech minulého století, kde nefungují zákony tehdejší monarchie, nýbrž zvykové právo krevní msty. Na rozdíl od svých současníků autor tento zvyk neodsuzuje, ve svém dramatickém příběhu jej pouze bere na vědomí.
Vydal: Odeon

Tanec na hrobech (obálka knihy)Mika Waltari: TANEC NA HROBECH
V češtině dosud nevydaný historický román nejslavnějšího finského spisovatele se odehrává v roce 1809, kdy se Finsko stalo součástí carského Ruska a bojovalo o to, aby se nerozplynulo v barbarské východní říši, nýbrž si zachovalo svá západní práva a svobody. Jádrem děje je vzplanutí ruského cara Alexandra I. k mladé a krásné Ulle, dceři finského venkovského šlechtice. Waltari knihu napsal v roce 1944, kdy Finsko bylo ve válce se Sovětským svazem, ale obraz mocenské politiky Ruska, který kniha přináší, je aktuální i dnes.
Vydal: Hejkal

Nepřátelé: Příběh lásky (obálka knihy)Isaac Bashevis Singer: NEPŘÁTELÉ: PŘÍBĚH LÁSKY
V dalším svazku postupně vydávaného díla jednoho z nejslavnějších židovských spisovatelů, držitele Nobelovy ceny z roku 1978, se setkáváme s Hermanem, utečencem z Evropy, který po válce vede v New Yorku několik paralelních životů, nejen mezi manželkou a milenkou, ale také coby literát, píšící pod cizím jménem. Kniha je symbolickým obrazem stavu poválečného světa s jeho rozvrácenými hodnotami a zmateným smyslem života.
Vydal: Argo

Láska bez odporu (obálka knihy)Gilles Rozier: LÁSKA BEZ ODPORU
Román, zajímavě vyprávěný osobou, u které čtenář v celé knize nerozezná pohlaví, se odehrává ve Francii během německé okupace. Vyprávějící osoba zachrání při návštěvě budovy gestapa v severofrancouzském městě mladého Žida, čekajícího na nástup do transportu. Jeho ukrývání, provázené diskusemi o společné lásce, německé literatuře, přeroste v milostný vztah obou protagonistů.
Vydal: Host

Čas hříchů (obálka knihy)Ivan Kopecký: ČAS HŘÍCHŮ
Román reflektuje dění v padesátých letech minulého století na jihočeském maloměstě. Kontrast mezi dvěma rodinami, z nichž jedna patří k příznivcům "nových poměrů" a druhá před nastoupivším komunistickým režimem utekla do zdánlivého klidu z Prahy, je nahlížen očima dítěte, mladšího syna druhé jmenované rodiny. Prolínání osobních "malých" dramat se znameními zlé doby přináší velmi zajímavé čtenářské zážitky.
Vydal: Hejkal

Vášeň podle Terezy (obálka knihy)Daniel Pennac: VÁŠEŇ PODLE TEREZY
Stěžejní tvůrčí linií i u nás dobře známého francouzského autora jsou romány o Benjaminu Malaussénovi, odehrávající se v mnohonárodnostní pařížské čtvrti Belleville u známého hřbitova Pére-Lachaise. Vášeň podle Terezy je dalším pokračováním této "ságy". Kniha je doplněna kratším hravým textem Křesťané a Mauři.
Vydal: Garamond

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

Zneužíval jej otec, vypsal se z toho s ironií. Vychází Patrick Melrose

Záběr ze seriálu Patrick Melrose

Někdy si literárního díla musí všimnout filmaři, aby je docenila široká veřejnost. Bylo to tak v případě Královy řeči,...

RECENZE: Dítě se chytilo v síti. Co s tím? Následovat ho do džungle

Ilustrační snímek

Kniha skupiny českých autorů Dítě v síti má dlouhý a vševysvětlující podtitul: Manuál pro rodiče a učitele, kteří...

Hemingway se také bál, nebyl jen drsný záletník. Vychází jeho biografie

Zážitky z italské fronty sepsal Hemingway do románu Sbohem armádo

Jaký byl spisovatel Ernest Hemingway? Drsný muž, alkoholik, záletník, dobrodruh. Zkratkovitých odpovědí se nabízí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz