Číst Almodóvara je jak pít dobré víno

  0:01aktualizováno  0:01
Leckterý jinak rozmarný filmař nad bílou stránkou náhle zvážní, počne odhalovat hlubinná tajemství tvorby i bytí, zkrátka číst se to nedá. Což naštěstí není případ španělského režiséra Pedra Almodóvara. Jeho spisky Patty Diphusa, Venuše záchodků, čtenář bez potíží vstřebá jako lehké radostné víno.

Soubor textů otevírá cyklus z "výživné doby", jak autor nazývá osmdesátá léta, příhody pornohvězdy-utěšitelky Patty, jež otiskoval na pokračování v časopise La Luna.

Sám o sobě by hrdinčin slovník vyloudil ruměnec i na tváři zpustlíka, ale k Patty a k jejímu humoru sedí tak přirozeně, že jej člověk ani nevnímá.

Patty je Bridget Jonesovou svého druhu i éry: ve formě deníku, kde líčí barvitá soukromá dobrodružství, se dámička polosvěta okouzlená svou rolí "komentátorky"  hrdě vyjadřuje i k politice či k umění, třeskutě, ale s půvabnou dávkou selského rozumu a s nezdolnou chutí k životu.

Její schopnost brát cokoli z té lepší stránky - třeba dvojnásobné znásilnění s úlevou, že aspoň nepršelo - vede od širokého srdce až k široké posteli, kde je ochotna poskytnout zapomnění komukoli a zároveň neskrývané potěšení sama sobě.

Zábavná i dojemná Patty nezná pokrytectví, v tom je Almodóvarovi rodnou sestrou. A jako sourozenci se škádlí navzájem i v knize - autor totiž svůj časopisecký seriál přerušil, vrátil se k němu v devadesátých letech, kdy dosud činorodé Patty vnutil deprese a meditace. Ale jen čtenář téhle proměny zalituje, vynadá za ni autorovi v další epizodě sama dotčená hrdinka - To přece nejsem já, ale ty!

Podobnou sebeironií Almodóvar uniká každé možné výtce. Vlastní pochybnosti si vyřídí v rozhovoru, jejž vede sám se sebou, stati zařazené spíše do počtu neváhá pojmenovat vycpávkami.

A chytrý vtip vystihuje jeho postoje k zakukleným pseudointelektuálům či k nudě vydávané za umění. Věta " Paní vypadala špatně, zřejmě v životě přečetla hodně esejů" je Almodóvarovou filozofií v kostce stejně jako výrok o umělcích čerpajících z přírodní idyly "krutě realistické romány" zfilmované s podporou ministerstva kultury.

Závěrečná kapitola knihy Rady, jak se stát mezinárodně proslulým režisérem je pak skvostem kacířství: Utečte z venkova, myslete rovnou na New York, nevěřte, že Albánie je zábavná, že Polsko má nejlepší rock i drogy a že česká móda převálcuje italskou.

Jako zákusek servíruje režisér úchvatný soubor zdvořilostních frází, jež lze použít na premiéře kolegova příšerného filmu.

Legrácky? Ano, jenže pod nimi probleskuje i jisté hoře z rozumu, jež zkoušel Almodóvar vnutit své postavě Patty. Říká-li nováčkům "Už je unavilo tě nenávidět, tak z tebe udělali módu, až vyjdeš z módy, budeš klasikem", mluví o sobě, o výstředním rebelovi, z nějž udělali národní instituci.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Z rodné země do Istanbulu. Mistr cestopisu Fermor vystačil s librou týdně

Největší úplněk od roku 1948 nad jednou z mešit v Istanbulu (14. listopadu...

Soubor novodobé anglické prózy přeložené do češtiny je zase o krok blíže dokonalosti. Na řadu totiž konečně přišel i...

RECENZE: Ledecký je Čapkovi věrný. Jen jeho poetika je komiksu vzdálená

Jonáš Ledecký se svým obrazem

Ctít originál a sloužit mu? Takovou otázku si musel položit výtvarník Jonáš Ledecký a kolektiv autorů komiksu Kapsy. Na...

RECENZE: Jiří Kratochvil se vyznává z lásky ke Kunderovi i Paříži

Jiří Kratochvil má na kontě desítky knih i řadu literárních cen.

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo novou knihu spisovatele Jiřího Kratochvila. Nese název Je suis Paris, která...

Najdete na iDNES.cz