Underworld se postarali o velkolepé finále Rock for People

  12:52aktualizováno  12:52
Program třetího a závěrečného dne festivalu Rock for People nejspíš nevypadal nějak extra lákavě pro někoho, kdo k ukojení svých hudebních choutek nutně vyžaduje češtinu.

Rock for People 2009 - Karl Hyde (Underworld) | foto: ČTK

Rock for People 2009 - Tony Ducháček (Garage)Domácí hudební scénu tu reprezentovali především Clou, Sunshine nebo Gaia Mesiah, kteří navíc tak jako tak zpívají po cizácku, a pak Vypsaná fiXa. Ta letos vystoupila se speciálním konceptem, v jehož rámci každý večer živě odehrála jedno kompletní album ze své diskografie. Fanoušci českého bigbítu pak nepochybně vzali zavděk koncertem lva pražských výčepů Tonyho Ducháčka a skupiny Garage.

Oč méně bylo z pódií slyšet češtinu, jak z písniček, tak z proslovů mezi nimi, o to více dostali prostor zahraniční hosté. Tak třeba američtí hardcore ranaři Ignite nabídli posluchačům i malou politickou přednášku na téma škodlivosti komunismu a nacismu pro zdravý vývoj společnosti.

Rock for People 2009 - Eugene Hutz (Gogol Bordello)Z trochu jiné strany to vzali američtí pop punkeři Bouncing Souls, jejichž svižné melodické písničky s tvrdým zvukem měly dav pod pódiem především pobratřit a stmelit. A velkému zájmu se pochopitelně těšili i kosmopolitní gipsy punkeři Gogol Bordello, kteří se během posledních let stali jedním z fenoménů světových pódií.

Splněná očekávání

A pak tu byla ta opravdu velká jména. Je otázkou, zda britští indie rockeři Bloc Party mohli naplnit všechna očekávání, která byla do jejich prvního vystoupení v Česku vkládána. Moc se jim toho ale vytknout nedalo, pokud vůbec něco.

Kapela, jejíž loňské třetí album Intimacy se díky zdárnému roubování elektronické taneční produkce na alternativní rock dočkalo přirovnání s tvorbou Radiohead, během svého živého vystoupení odhodila většinu chemických příkras a v Hradci odehrála fantastický živý koncert jen s nejnutnějším minimem předtočených doprovodů.

Rock for People 2009 - Bloc PartyA podle entuziastických reakcí těch, co se nechali strhnout, šlo nepochybně o jednu z hlavních událostí celého festivalu. Kromě energického muzikantství tomu ve velkém napomohl bezprostřední a hovorný frontman Kele Okereke. Ten skoro celý koncert odehrál v kšiltovce s nápisem I Love Mum, kterou mu na pódium hodil jeden z fanoušků, a během jedné skladby dokonce s mikrofonem vběhl rovnou do ječícího publika.

S náladou připomínající zasvěcování nových členů náboženské sekty se zase mohli setkat všichni, kdo se přišli podívat na koncert britských Placebo. Kapely, která už v devadesátých letech proslula tím, že kytarovou melancholii The Cure a Joy Division smíchala s romantismem a dekadencí Depeche Mode, a jejímuž vlivu za svoji existenci vděčí nejedna česká kapela, jako například pražští The Fake Tapes nebo hudebník Niceland.

Rock for People 2009 - Brian Molko (Placebo)Prostor pod pódiem, které kapela kolem uhrančivého androgyna Briana Molka okupovala, byl zaplněn prakticky do posledního čtverečního centimetru. A některé skladby, jako hitovku Special K z alba Black Market Music z roku 2000, sborově odzpívalo i české publikum, které si - jak známo - na nějaké velké provolávání anglických textů nepotrpí.

Velké finále za svitu měsíce

O opravdu grandiózní závěr třídenní akce se pak postarala legenda britské elektronické taneční hudby 90. let, dvojice Underworld, která do Hradce Králové aktuálně přijela rozšířena o třetího člena.

Rock for People 2009 - Karl Hyde (Underworld)Vokalista Karl Hyde, oblečený do efektního třpytivého saka, které připomínalo diskokouli, se na hodinu a čtvrt proměnil v zaříkávače, jehož monotónním hlasovým mantrám, doprovázeným dunivými beaty a syntezátorovými plochami, podléhali všichni přítomní bez ohledu na věk, národnost, vzdělání nebo promile.

Překvapením bylo, že skupina koncert nepostavila na poslední desce Oblivion With Bells, ale prakticky odehrála set svých nejlepších skladeb, například Dark And Long, Pearl´s Girl nebo King Of Snake z koncertního programu, který už v roce 2000 zachytila na vynikajícím živém albu Everything, Everything.

Možná že to nebyla ta nejodvážnější věc na světě, ale nepochybně splnila svůj účel. A publikum, divoce se zmítající a výskající za svitu měsíce, to sotva mohlo ocenit víc. Zvlášť když kapela spustila svůj největší hit Born Slippy NUXX, proslavený filmem Trainspotting, a do publika se vyvalily obří nafukovací balony, které pak, osvětlované skenery a reflektory, dlouho poskakovaly nad hlavami tanečníků.

Jen houšť

Rock for People 2009 - fanoušciPatnáctý ročník festivalu Rock for People je tedy historií a už teď lze říct, že laťku nechal pro pořadatele všech open-airů v Česku nasazenou skutečně vysoko. S účastí přes pětadvacet tisíc duší, což je nejvíc v historii akce, je jasné, že plán o skloubení tradičních jmen, která přitáhnou pravidelné návštěvníky, a opravdu zajímavých a neokoukaných zahraničních hostů, co na festival nalákají i ty nové, pořadatelům vyšel na sto procent.

Nezbývá než doufat, že ve znamení podobné harmonie budou i další ročníky. A že stejně jako letos bude tomuhle obřímu mejdanu pod širým nebem bezvýhradně nakloněno i počasí.

Autor: Filter

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

RECENZE: Producent Mark Ronson se vytáhl, sázka na zpěvačky mu vyšla

Mark Ronson na dánském festivalu Northside (7. června 2019)

Má na kontě hit Uptown Funk s pátým nejpřehrávanějším videem na YouTube, produkoval desky Adele či Lady Gaga a...

GLOSA: Gallagher nadával, vystoupení Morcheeby připomínalo dobrý sex

Morcheeba, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

V pátek odpoledne na pražském Výstavišti začal čtvrtý ročník festivalu Metronome. Počasí mu zatím přálo a také manýrami...

PREMIÉRA: Klip Pavlíčkova Odcházení je vzpomínkou na Havla jako člověka

Michal Pavlíček v klipu k písni Odcházení

Na aktuálním albu Michala Pavlíčka Pošli to tam zní i melodie, kterou napsal do filmu Václava Havla Odcházení. Na desce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz