Stačilo by pět ran obuchem, říká Věchet o Ska-P. Přesto je Trutnoff pozval

  14:16aktualizováno  14:16
Trutnoff Open Air Festival - Czech Woodstock, jak se od letoška jmenuje letní hudební festival v Trutnově, ohlašuje po nedávno zveřejňěné Patti Smith další jméno programu: kontroverzní silně levicově orientovanou španělskou kapelu Ska-P.

Ska-P | foto: PR

"Kdyby Ska-P zažili opravdovou bolševickou tyranii a temnotu komunistických kobek s perzekucemi za hraní hudby, která se jim líbí, asi by je jejich koketérie s rudými hvězdami přešla. Jejich revolucionářství s výzvami k nelhostejnosti a občanským aktivitám ale rozumíme," zdůvodňuje pozvání kapely zakladatel festivalu Martin Věchet.

"Možná by stačilo pár ran obuchem od estébáků, kteří vyváželi Petra Placáka do lesů, kde jej v noci zmlátili a nechali napospas svému osudu nebo pár popálených rukou a prstů od cigaret fízlů pálících Vlastu Třešňáka, aby nemohli hrát - a bylo by to. Jedno je jisté, že to co a jak dnes hrají, by hrát nemohli. Možná tak ve stodole," doplňuje.

Paradoxní je, že festival v Trutnově je poměrně jasně antikomunisticky vyprofilován. Kořeny akce, slavící letos třicáté výročí od prvního ročníku, sahají do hlubokého undergroundu a disidentského prostředí. Na festivalu z rozhodnutí pořadatelů nemohou hrát muzikanti, kteří se zapletli s minulým režimem třeba formou spolupráce s StB, a svůj "hřích" nevysvětlili. 

Jako další důvod pozvání Ska-P zmiňuje časté opakování jejich jména ze strany návštěvníků při debatách, koho by na pódiu areálu Na Bojišti rádi viděli. Festival proběhne od 14. do 17. srpna.

Ska-P jsou v Česku skutečně velmi populární, což ale patrně nesouvisí s hypotetickou inklinací hudebního publika ke krajní levici a komunismu, jehož myšlenky kapela otevřeně vyznává, jako spíš s hudbou Ska-P. Ta je jednoduchou, rytmickou, taneční a bezesporu energickou směsí ska a punku.

"Když jsme pořádali jejich první koncert v Praze v roce 2009, vůbec jsme netušili, jak je ta kapela u nás populární. Z původně plánovaného prostoru se koncert dvakrát přesouval. Kapacita 2500 návštěvníků byla vyprodaná během 14 dnů. Další prostor během následujícího měsíce a ve finále se koncert konal v Tesla Aréně s návštěvou přes 10 000," vzpomíná Kuba Siňor z festivalu Mighty Sounds.

Další kapely

Trutnovští začínají zveřejňovat i první jména domácích účinkujících. Po deseti letech na festivalul zahrají MIG 21, poprvé přijedou Dymytry, nebudou chybět v posledních letech na festivalu neodmyslitelní Čankišou. Dalšími jmény jsou Fast Food, DG 307, Doctor Victor, Immodium či Hentai Corporation, Pub Animals či Zakázaný ovoce.

V prodeji už jsou i vstupenky, jejich cena je nyní 1100 korun. Rozesílají se na dobírku, objednat si je lze na stránkách festivalu nebo na emailové adrese. Jak je už u Trutnova zvykem, při objednání deseti lístků je jedenáctý zdarma.

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

Hlas a Ledecký jdou do gala. S orchestrem vystoupí i v Rudolfinu

Ivan Hlas a Janek Ledecký před budovou pražského Rudolfina

Podzim bude zasvěcený netradičním koncertům Janka Ledeckého. Na turné, které odstartuje 18. září v ostravském Gongu,...

V Letňanech bude burácet Metallica. Pět důvodů, proč na letiště vyrazit

Lars Ulrich z Metalliky na koncertu z Worldwired Tour v pražské O2 areně (2....

Letní open air koncerty na konečné metra v polích dovedou být docela pruda. Když se odpoledne snažíte urvat dobré...

Ťapinám jsem hrál, ale peníze od nich nebral, vzpomíná Michael Viktořík

Michael Viktořík

17. listopadu roku 1989 nebyl Michael Viktořík na Národní třídě, nýbrž na druhém, smíchovském břehu Vltavy, kde plnil...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONZULTANT S MOŽNOSTÍ PROFESNÍHO RŮSTU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz