Stačilo by pět ran obuchem, říká Věchet o Ska-P. Přesto je Trutnoff pozval

  14:16aktualizováno  14:16
Trutnoff Open Air Festival - Czech Woodstock, jak se od letoška jmenuje letní hudební festival v Trutnově, ohlašuje po nedávno zveřejňěné Patti Smith další jméno programu: kontroverzní silně levicově orientovanou španělskou kapelu Ska-P.

Ska-P | foto: PR

"Kdyby Ska-P zažili opravdovou bolševickou tyranii a temnotu komunistických kobek s perzekucemi za hraní hudby, která se jim líbí, asi by je jejich koketérie s rudými hvězdami přešla. Jejich revolucionářství s výzvami k nelhostejnosti a občanským aktivitám ale rozumíme," zdůvodňuje pozvání kapely zakladatel festivalu Martin Věchet.

"Možná by stačilo pár ran obuchem od estébáků, kteří vyváželi Petra Placáka do lesů, kde jej v noci zmlátili a nechali napospas svému osudu nebo pár popálených rukou a prstů od cigaret fízlů pálících Vlastu Třešňáka, aby nemohli hrát - a bylo by to. Jedno je jisté, že to co a jak dnes hrají, by hrát nemohli. Možná tak ve stodole," doplňuje.

Paradoxní je, že festival v Trutnově je poměrně jasně antikomunisticky vyprofilován. Kořeny akce, slavící letos třicáté výročí od prvního ročníku, sahají do hlubokého undergroundu a disidentského prostředí. Na festivalu z rozhodnutí pořadatelů nemohou hrát muzikanti, kteří se zapletli s minulým režimem třeba formou spolupráce s StB, a svůj "hřích" nevysvětlili. 

Jako další důvod pozvání Ska-P zmiňuje časté opakování jejich jména ze strany návštěvníků při debatách, koho by na pódiu areálu Na Bojišti rádi viděli. Festival proběhne od 14. do 17. srpna.

Ska-P jsou v Česku skutečně velmi populární, což ale patrně nesouvisí s hypotetickou inklinací hudebního publika ke krajní levici a komunismu, jehož myšlenky kapela otevřeně vyznává, jako spíš s hudbou Ska-P. Ta je jednoduchou, rytmickou, taneční a bezesporu energickou směsí ska a punku.

"Když jsme pořádali jejich první koncert v Praze v roce 2009, vůbec jsme netušili, jak je ta kapela u nás populární. Z původně plánovaného prostoru se koncert dvakrát přesouval. Kapacita 2500 návštěvníků byla vyprodaná během 14 dnů. Další prostor během následujícího měsíce a ve finále se koncert konal v Tesla Aréně s návštěvou přes 10 000," vzpomíná Kuba Siňor z festivalu Mighty Sounds.

Další kapely

Trutnovští začínají zveřejňovat i první jména domácích účinkujících. Po deseti letech na festivalul zahrají MIG 21, poprvé přijedou Dymytry, nebudou chybět v posledních letech na festivalu neodmyslitelní Čankišou. Dalšími jmény jsou Fast Food, DG 307, Doctor Victor, Immodium či Hentai Corporation, Pub Animals či Zakázaný ovoce.

V prodeji už jsou i vstupenky, jejich cena je nyní 1100 korun. Rozesílají se na dobírku, objednat si je lze na stránkách festivalu nebo na emailové adrese. Jak je už u Trutnova zvykem, při objednání deseti lístků je jedenáctý zdarma.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Další z rubriky

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Metronome patří Liamu Gallagherovi či kapelám Morcheeba a Kraftwerk

Morcheeba koncertovala 6. 7. 2010 na Rock For People (zpěvačka Skye Edwards)

Není ani první a v sezoně letních hudebních přehlídek ani největší, ale Metronome Festival Prague, který se na...

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

Najdete na iDNES.cz