Pilarová: Fixou nakreslené srdce z Trutnova je pro mě nejlepší trofejí za zpěv

  17:23aktualizováno  11. března 11:47
Zpěvačka Eva Pilarová společně s kapelou kontrabasisty Víta Fialy zahájí ve čtvrtek v pražské Městské knihovně šestý ročník cyklu Rebelující dámy české hudby. "Letošek je pro mě rokem výročí," prohodila zpěvačka nad dotazy čtenářů iDNES.cz, jimž odpovídala on-line.

Odpovědi EVY PILAROVÉ najdete ZDE

Zpěvačka přijala pozvání iDNES.cz k on-line rozhovoru.

Eva Pilarová

"Zazpívám swingové skladby, něco z vážné hudby, ovšem po svém, a několika písničkami připomenu divadla Semafor a Rokoko z šedesátých let," prozradila před čtvrtečním koncertem Pilarová, kterou na pódiu kromě Fialy doprovodí klavírista Milan Dvořák, bubeník Ivan Dominák a Miloš Bílek na saxofon a klarinet.

Jeden ze čtenářů, kteří se zapojili do on-line rozhovoru, měl specifické přání. Ptal se, zda zpěvačka do čtvrtečního programu zařadí skladbu Léto, léto rozmarný. "Skladbu nemám připravenou, ale přijďte po skončení za mnou do šatny a já vám ji zazpívám, ale bez kapely," vzkázala mu Pilarová v odpovědi.

Za jeden z nejsilnějších zážitků považuje drobná blondýnka své vystoupení na trutnovském festivalu v roce 2006. Zpěvačce ho několikrát připomněli i čtenáři iDNES.cz. "O Trutnovu vždycky říkám, že to byl můj životní koncert. Měla jsem ukrutnou trému, když se podařilo Martinovi Věchetovi (organizátor akce, pozn. red.) přemluvit mě k vystoupení, donutila jsem ho, že mě musí přivést za ruku k mikrofonu. A byla jsem odhodlána, že v momentě, kdy na mě přistane nějaké rajče nebo vejce, hodím to po něm," říká o vystoupení v areálu Na Bojišti.

"Byla jsem velice překvapena, že mladí lidé si zpívali texty starých písniček se mnou. Naprosto jsem nevěřila svým očím, když jsme uviděla transparenty, na nichž bylo napsáno: Evo, jsme na jedné vlně. A jeden mladík, který by mohl být mým vnukem, mi přinesl na jeviště fixkou nakreslené velké srdce, které považuji za jednu z největších trofejí, které jsem kdy za zpívání dostala," dojatě zavzpomínala.

Trutnov Open Air Music Festival 2006, Eva PilarováTrutnov 2006 - Eva Pilarová a Martin Věchet.

K sedmdesátým narozeninám, které Pilarová oslaví letos v srpnu, si zpěvačka kromě "rebelujícího" programu nadělí řadu dalších vystoupení. "V předvečer svých narozenin budu na mezinárodních jazzových dnech v Dubé, kde mi bude věnován celý den. Koncert budou uvádět mí kamarádi Michal Jagelka a Aleš Cibulka, už se na to moc těším," vzkázala svým fanouškům.

Kalendář má ovšem Pilarová plný. Koncerty v Praze a rodném Brně doplní vystoupení v Rusku a nově ohlášený společný program s Alexandrovci. "Když všechno klapne podle představ pořadatele, tak 3. srpna by se nás oslavenců mělo sejít na hradě Houska více: Karel Gott, Pepík Laufer - ten je o dva dny mladší než já, a Naďa Urbánková, o které radostně prozrazuji, že je z nás nejstarší," smála se zpěvačka.

Od opery k vaření

Eva PilarováRodačka z Brna měla k jazzovým standardům delší cestu. Nejprve se "otřela" o operu, teprve studium na JAMU ji přivedlo k repertoáru, s nímž září dodnes. Od roku 1960 byla Pilarová členkou pražského divadla Semafor, kde jí texty na míru psalo duo Suchý - Šlitr. A právě v té době vznikla řada nezapomenutelných duetů s Waldemarem Matuškou, Karlem Gottem či Jiřím Suchým.

Kromě čtyř Zlatých slavíků, bratislavské Zlaté lyry a Grand Prix ze Sopot se zpěvačka může pyšnit i řadou dalších úspěchů. Za ně sice nezískala žádné ocenění, nicméně jí vynesly popularitu i v  nehudebním prostředí. Pilarová má za sebou několik výstav fotografií a šest knih o vaření.

Rebelující dámy české hudby

Cyklus vznikl v roce 2004 ve spolupráci umělecké agentury Taktika Muzika s Městskou knihovnou v Praze. V minulých ročnících již účinkovaly mimo jiné Iva Bittová, Ida Kelarová, Lenka Dusilová, Vladivojna La Chia, Zuzana Lapčíková, Al-Yaman, Lenka Filipová, Suí Vesan, Pavla Kapitánová, Tonya Graves a The New Orchestra of Dreams, Alice Bauer a AB Blues nebo Pavla Milcová.

V letošním roce se bude konat již šestý ročník, v němž se kromě Evy Pilarové představí Monika Načeva (16. dubna, host: Michal Pavlíček a DJ Five), Sylvie Krobová a Kateryna Kolcová (14. května, host: Ester Kočičková) a Two Voices: Edita Adlerová a Jana Rychterová (11. června).

Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dostání v síti Ticketportal za 230 korun.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

Královna písničkářka I. Jen čert ví, proč Navarová své šedesátiny neoslaví

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzaně Navarové by právě bylo šedesát let. Hlas Nerezu a folková průkopnice však téměř před patnácti lety zemřela na...

Mejdan pro Vláďu Šafránka z Harleje. Když bude ostuda, měl by radost

Zpěvák Vláďa Šafránek

Vláďa Šafránek, zpěvák Harleje a Walda Gangu, by ve čtvrtek oslavil sedmačtyřicáté narozeniny. Ve stejný den se v...

Najdete na iDNES.cz