Komorní filharmonie Pardubice

Komorní filharmonie Pardubice | foto: Pražské jaro

Pardubická filharmonie zahraje fragment Beethovena i světovou premiéru

  • 2
Pondělní večer na Pražském jaru bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit Komorní filharmonii Pardubice pod taktovkou Marka Ivanoviće. Program koncertu křižuje napříč staletími.

Na úvod koncertu bude proveden fragment Beethovenovy Symfonie č. 10,  nápady si skladatel zapisoval během práce na své slavné "Deváté". Zachovaly se v jeho rukopisných skicářích v neoznačených, nesouvisle řazených a téměř nečitelných záznamech.

Muzikolog Barry Cooper po roce 1980 shromáždil všechny dosud známé i hypoteticky určené náčrty a na základě studia Beethovenových kompozičních postupů rekonstruoval pravděpodobnou podobu první věty. Skici dalších vět zatím nebyly spolehlivě identifikovány, a ty známé, jako skica ke Scherzu, nejsou natolik rozvinuté, aby byly použitelné.

Fragment Symfonie č. 10 Ludwiga van Beethovena v realizaci Barryho Coopera zazněl poprvé v Královské filharmonické společnosti v Londýně v roce 1988. V témže roce vyšla nahrávka Wyna Morrise a London Symphony Orchestra, kterou následovaly další dvě, z nichž druhou v roce 2003 nahrála pro značku Classico právě Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Douglasem Bostockem.

K Beethovenovu dílu se během večera orchestr ještě vrátí v jeho závěru, kdy zazní jeho Symfonie č. 1 C dur, kterou dobový tisk po premiéře označil jako "mistrovské dílo, které dělá stejnou čest autorově vynalézavosti jako jeho hudebním znalostem, a může se právem postavit vedle Mozarta a Haydna."

Klasiku vážné hudby doplní v programu dvě moderní díla. Netrpělivě je očekáván Koncert pro flétnu a orchestr Dopis otci mladého českého skladatele Lukáše Sommera. Dílo totiž bude uvedeno ve světové premiéře, vzniklo v letech 2010-2012 přímo na objednávku letošního ročníku Pražského jara.

Ilja Hurník

Skladbou Leporelo pro komorní orchestr připomene Komorní filharmonie Pardubice letošní devadesátiny skladatele Ilji Hurníka, který je oslaví v listopadu. Jako motto skladby autor uvádí: "Starý pán najde na půdě odhozenou dětskou obrázkovou knížku - leporelo. Dotkne se ho dojetí i stesk po dávné nevinnosti. Ve zvuku orchestru se epizodicky vyskytnou netradiční prvky jako preferovaný klavír nebo metronom, povýšený na hudební nástroj."