RECENZE: Mumford & Sons se ve svém popovém experimentu ztrácejí. Škoda

  17:55aktualizováno  17:55
Britská kapela Mumford & Sons, která se hlásí s novou nahrávkou, byla a je úkazem. Od svého vzniku v roce 2007, respektive od raketově se prodávající debutové desky Sigh No More o dva roky později, patří mezi jasně zářící hvězdy. Jenže na desce Delta jakoby původní kouzlo vyprchalo.

Z koncertu Mumford & Sons, Praha, Velký sál Lucerny, 6. března 2013 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Odrzlá hudba s bendžem, kontrabasem a akustickými kytarami jako vystřižená od táboráku, se kterou Mumford & Sons přišli původně, prostě lidi nadchla. Možná za to mohla přesycenost popovými produkcemi, možná jen ta nepředstíraná přímočarost.

Delta

Autor:

Hodnocení­: 60 %

Dokazují to také koncerty, které fungují na velkých festivalech i v halách, a to až do té míry, že může dorazit i člověk, který od kapely slyšel jeden dva singly, ale přesto se bude bavit od začátku do konce.

Jenže nemalá část tohoto kouzla je na novince nazvané Delta pryč. Bendža ostatně Mumfordi zahodili už na minulé, kritikou nepříliš dobře přijaté desce Wilder Mind. Tady se sice k tradičním nástrojům zčásti vrátili, ale spolu s producentem Paulem Epworthem se postarali o to, aby zněly úplně jinak. Slovy Marcuse Mumforda se tím pro kapelu „otevřel úplně nový svět“.

Což se nositeli pěti cen Grammy za nahrávky a desky zpěvačky Adele samozřejmě povedlo. Otázka je, jestli to posluchači ustojí. Protože kapela se v popovém experimentu nechává unést až příliš, což znamená, že fanoušek bude u albové novinky trochu tápat.

Smrt, rozvod, drogy, deprese

Další důvod, proč jsou noví Mumford & Sons tak odlišní, představuje výběr témat. Klávesista a akordeonista Ben Lovett je v angličtině shrnuje pojmem „čtyři d“, v češtině jsou to smrt, rozvod, drogy a deprese. Budiž, i hudebníci se vyvíjejí a výše zmíněné pojmy jsou fenomény, s nimiž se můžou či musejí potkat, tudíž i chtít vyrovnávat. Jenže opustit svébytnou podmanivou dupárnu a natočit do sebe zahloubaný pop možná nemusí stačit.

Ne že by Mumfordi sklouzli do uniformity mainstreamového žánru, na to jsou přece jen příliš muzikální a nejspíš by jim to ani zkušený Epworth nedovolil.

Fotogalerie

A ne že by tu byly špatné písně. Titulní (a závěrečná) Delta vygraduje do mohutnosti, která bude zase slušet stadionovým show. Podobně zaujme velkolepý sbor ve Forever, pozůstatky původní hravosti kapely ve Slip Away nebo náznaky kontrabasu v úvodu Wild Heart.

Navíc pořád platí, že Mumford & Sons dokážou napsat silné melodie. Každá z jednotlivých čtrnácti položek desky je vlastně v pořádku. Jenom dohromady to dává těžko uposlouchatelný mix čehosi, co mohlo být skvělým albem, ale není.

Nezbývá než doufat, že kapela se brzy najde, protože v popových pokusech utopení Mumford & Sons na desce Delta jsou poněkud nudní Mumford & Sons. Což je při vědomí toho, že se zábavnými Mumford & Sons je na hudební scéně docela dost legrace, prostě škoda.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

Úspěch v Eurovizi: britský bulvár chválí Lake Malawi za londýnský přízvuk

Kapela Lake Malawi v izraelském Tel Avivu, kde soutěží v letošním ročníku...

Frontman indie-popové skupiny Lake Malawi Albert Černý označil postup české kapely do finále písňové soutěže Eurovize...

Potměšilí hosté na koncertech připomenou nedožité narozeniny Petra Hapky

Hudební skladatel Petr Hapka zemřel v listopadu 2014.

Skladatel Petr Hapka by v těchto dnech oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Nedožité jubileum letos připomíná série...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz