Michal Hrůza tušil, že po melancholické Noci přijde optimistický Den

  16:26aktualizováno  16:26
Po temné minulé nahrávce Noc se popový svět Michala Hrůzy na nové desce Den projasní. Při dokončování nadšeně hovoří o nejlepším albu kariéry.

Michal Hrůza | foto: Michal HrůzaiDNES.cz

O tom, že po Noci přijde Den, mluvil zpěvák a skladatel Michal Hrůza už před dvěma lety. Právě tehdy se rozhodl pro netradiční projekt - vydat s odstupem dvanácti měsíců dvě alba. Jedno temné, melancholické a ponuré, nazvané Noc, a druhé jako jeho protipól, optimistický Den.

Hrozný rok

"Vycházel jsem z toho, co se tehdy dělo za věci. V roce 2012 se mluvilo o konci světa, samozřejmě že to většina lidí brala s rezervou, ale stejně se zamyslela nad tím i nad svými životními hodnotami. Alespoň pro mé okolí to byly těžké měsíce, spousta přátel si sáhla na dno, rozpadaly se vztahy," vzpomíná dnes v malém studiu uprostřed Prahy Michal Hrůza na tehdejší atmosféru.

"Já jsem uvěřil, že přijde něco lepšího," říká tu nad rozmíchanými písničkami z nového alba a tváří se spokojeně. I když jedním dechem přiznává, že ušít si na sebe bič příslibem, že další deska bude pozitivní, nebyl úplně nejlepší nápad.  Zvlášť když původně mělo jít o dvě minialba a nakonec jsou z toho dvě regulérní desky.

"Tentokrát nepůjdeme náladou do temna, ale spíš do vzletu. To neznamená žádné éterické vznášení se v oduševnělých vrstvách. Je to spíš takový živočišný vzlet, prostě veselé písničky," říká o novinkách.

A i když některé z nich pouští ještě v hrubých demoverzích, zdá se, že v rádiových playlistech jeho melancholické Namaluj svítání opravdu nahradí svižnější a optimističtější hity. Jedna z novinek z náslechu dokonce nasazením připomene jeho pardubické "krajany" z Vypsané fixy.

Důležitý přístup

Potenciál vrýt se do paměti a už z ní nezmizet však mají minimálně další tři nebo čtyři písničky. Kromě jiné nálady v nich fanoušci naleznou několik překvapivých momentů - už první zveřejněný singl Světozor naznačil, že si Hrůza s kapelou našli zalíbení v různých retro zvucích kláves. K singlu navíc Hrůza přidává historku o postavě pražské Violety, která měla být první uměle sestrojenou bytostí, ale v roce 1914 se záhadně ztratila.

"I tady probleskává téma zbavování se pout, která nás ničí. Odpoutávání je jedním ze silných motivů desky," vysvětluje Hrůza.

Tím objasňuje i důvod, proč album Den nakonec vyjde s více než půlročním odkladem oproti původním plánům. Nejenže loni vlastně neplánovaně natočil akustický živý koncert na DVD a další čas věnoval skládání pro film.

Fotogalerie

Ale hlavně dnes prý skutečně vidí svět v lepších barvách. "I proto jsem si nechal texty na poslední chvíli. Před půl rokem bych takovéhle písničky nepsal, teď mi to jde," říká spokojeně nad ukázkami ještě nehotových skladeb, na jejichž dokončení má čas do konce března.

Zjistil totiž, že nejdůležitější nejsou při skládání témata. "Je jedno, o čem ta písnička vypráví, důležitější je přístup. Může být o holce, co jsem potkal na baru, ale podstatné je, že to skončí velkou láskou,“ vysvětluje zásadní rozdíl desky Den oproti předchozí Noci. "Tam pro pozitivní přístup prostě nebylo místo. Nešlo to," přiznává Hrůza.

Písničky jsou hotové

Změna se dotkne i formy, v jaké je deska nahraná a smíchaná. "Zjistil jsem, že mne už nebaví přístup, že se všechno za každou cenu čistí. Neříkám, že bude mít špinavý zvuk, ale měla by mnohem víc znít jako naše kapela," těší se Hrůza, až album poskládá dohromady. A dosavadní způsob nahrávání si jenom pochvaluje.

"Písničky máme hotové, chybí mi tři texty, ale mám dobrou vlnu, když to půjde, do čtrnácti dnů je hotovo," věří si. Ostatně nic jiného mu nezbývá. Deska by měla vyjít koncem dubna a pak už se plánuje poměrně rozsáhlé turné, od kterého si hodně slibuje.

Hrůza se právě nachází v tom stavu jako každý muzikant, který ve studiu dokončuje novou nahrávku. Má jistotu, že je "tím nejlepším, co natočil". "Přál bych si, aby to byla deska, která to konečně prosekne. Aby si lidé všechno spojili," těší se na její vydání.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Hvězdy z devadesátek potvrdily, že velký festival Praze sluší

Liam Gallagher, Metronome Festival (Praha, 21. června 2019)

Ačkoliv se jako hlavní hvězdy představili hudebníci zvučných jmen, bude se z letošního ročníku pražského festivalu...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

PREMIÉRA: Klip Pavlíčkova Odcházení je vzpomínkou na Havla jako člověka

Michal Pavlíček v klipu k písni Odcházení

Na aktuálním albu Michala Pavlíčka Pošli to tam zní i melodie, kterou napsal do filmu Václava Havla Odcházení. Na desce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz