KOMENTÁŘ: Skvělý program Metronomu shazovaly fronty a způsob placení

  12:58aktualizováno  13:55
Víkendový festival na Výstavišti Praha nadvakrát vrcholil výpravnou show elektronických legend Massive Attack a The Chemical Brothers. Hudební zážitek kazilo čekání na vstup i jídlo. Zpětně na něj hází stín i nejasnosti ohledně refundace prostředků z bezhotovostních účtů.

Pořadatelé Metronome Festivalu to nemají jednoduché. Snaží se v metropoli dělat akci světové úrovně, která tu dosud chyběla. Sesterské United Islands of Prague mají, při vší úctě k jejich setrvalé snaze nabízet neotřelé tváře, spíše charakter městských slavností, byť značně nabobtnalých.

Sama existence Metronomu coby přehlídky zahraničních hvězd první velikosti je oceněníhodná i proto, že v minulosti si podobné festivaly na Praze vylámaly zuby. Music in the Park, který se konal jen o pár metrů dál ve Stromovce a v letech 2006 a 2007 přivezl kapelu Blind Boys of Alabama, legendárního saxofonistu Maceo Parkera či zpěvačku Lauryn Hill, skončil právě po dvou ročnících. Prague City Festival v roce 2011 sázel na 30 Seconds to Mars, o rok později místo smršti s Blink-182 či New Order skončil v insolvenci.

Fotogalerie

Proto už jen fakt, že se Metronome zjevně ve zdravé kondici dočkal třetího ročníku, je dobrá zpráva. Sebevědomé a kulturou tepající hlavní město si takovou akci zaslouží.

Bohužel se nepotvrdilo, že třetí rok už mají být vychytané dětské nemoci. Za to si však pořadatelé mohou sami – tím, že nově zavedli bezhotovostní placení prostřednictvím identifikačních náramků nabitých penězi. Tím svou akci uvrhli opět do testovacího provozu, který vyvrcholil víc než hodinovými frontami před hlavním a jediným vstupem do areálu hned první večer.

Jistě, argument, že diváci mají přijít s předstihem, je pádný. Na druhou stranu ne každý může v pátek obětovat práci, hodina před začátkem se zdá být přiměřeně včas a navíc zkušenosti ze zahraničních, mnohdy masovějších akcí potvrzují, že to jde. Jinak je systém bezhotovostních plateb příjemnou novinkou, tedy pokud se návštěvníkům zažije.

Po konci festivalu ještě rozvířila vášně debata o vracení nabitých a nevyčerpaných peněz. Podle pravidel totiž měli organizátoři účtovat padesátikorunový poplatek, proti čemuž se zvedla vlna nevole. Tým Metronome Festivalu připustil, že podcenil komunikaci. A nakonec v pondělí odpoledne oznámil, že od poplatku ustupuje a zbylé peníze z náramků bude vracet v plné výši. Což je postoj oceněníhodný.

Čekání ve frontách a hvězdy festivalu

Areál oproti minulým ročníkům vymysleli pořadatelé geniálně. Vzdálenost mezi hlavním a druhým pódiem byla totiž tak krátká, že i když program na obou scénách zpravidla přímo navazoval, ztráty na uměleckém zážitku byly jen minimální. 

Nemálo stížností si vyžádal nedostatek míst s občerstvením – a tudíž další fronty. Samozřejmě, pokud se do rovnice přidá počet stánkařů při konstantním množství návštěvníků, znamená to nižší výdělky. Ale zůstává otázkou, zda by ekonomická rovina neměla ustoupit, když na druhé misce vah leží zmeškané koncerty nebo vyhladovělí návštěvníci. Anebo je potřeba najít vhodný kompromis.

The Chemical Brothers festival rozsvítili, David Byrne jej okořenil

Konec kritiky – hudební program byl skvělý. Patřili k němu oba headlineři, tedy Massive Attack i The Chemical Brothers: předvedli obří show a z jejich vizuální podívané oči přecházely. Také domácí Tata Bojs a jejich bujará oslava třicátin, kterou v nedýchatelném a narvaném prostoru jediné zavřené scény odnesl naštěstí nijak kritickým pádem i Milan Cais. 

Další legendy v podobě Johna Calea a Davida Byrnea dali vzpomenout na The Velvet Underground nebo Talking Heads. A slyšet jsme mohli i spoustu menších, ale neméně kvalitních kapel a interpretů vhodných k objevování – od příjemně oldschoolových Them There po mladého klavíristu a písničkáře Toma Odella.

Celkově to byl pozitivní ročník s výjimkou organizačních much k vychytání. Teď už zbývá jen zjistit, jestli je Robert Del Naja z Massive Attack opravdu tajemným streetartovým umělcem Banksym, jak se šušká. A tedy jestli po sobě kromě velkého dojmu z povedeného koncertu zanechal i nějaké výtvarné dílo. Zkontrolujme pražská nároží!

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Na turné chodili lidi jako za starých časů, těší obnovenou kapelu Khoiba

Kapelu Khoiba tvoří Ema Brabcová a Filip Míšek

Festival Metronome v záplavě zahraniční i domácí muziky přivítá v pátek večer také kapelu Khoiba, která se letos po...

Sting přijede s novou show My Songs, získejte volné vstupenky

Sting a Shaggy na společném koncertu v pražském Foru Karlín 16. listopadu 2018

Už 12. července přijede Sting do Česka představit svou novou show My Songs, pojmenovanou podle aktuální desky plné...

GLOSA: Kraftwerk potvrdili všechny stereotypy o německém sucharství

Kraftwerk, Metronome Festival (Praha, 22. června 2019)

Sobotní program festivalu Metronome na pražském Výstavišti nabídl výtečný koncert britské kapely Primal Scream,...

Najdete na iDNES.cz