Matuškovi se rozloučili s Waldou, z Vyšehradu zněly zvony

  11:55aktualizováno  13:28
Po veřejném rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně uložila zpěvákova rodina v pravé poledne urnu s jeho ostatky na pražském Vyšehradě. Příbuzné přišla podpořit necelá stovka lidí, hrob zaplavily desítky květin a věnců. Působivé rozloučení se konalo za naprostého ticha.

Rodina Matuškova při pohřbu (Vyšehrad, 19. června 2009)Přesně v poledne se Vyšehradem rozezněla zvonkohra a služba v bílých rukavicích přinesla urnu.

Poté přišla k místu posledního rozloučení rodina doprovázená Petrem Kratochvílem, který pohřeb pomohl zorganizovat. Vdovu Olgu ke hrobu dovedli oba zpěvákovi synové Miroslav a Waldemar.

kde budou uloženy Matuškovy ostatky

Mapa vyšehradského hřbitova

Zatímco synové přiložili k urně ruce, vdova ji naposledy políbila. S očima upřenýma k nebi přistoupila k hrobu, poklekla a nabrala hlínu. Totéž udělali i ostatní přítomní, mezi nimiž byla i Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem a manželka Petra Kratochvíla Pavlína Baburková.

Rodina Matuškovou musela neustále podepírat. Bezeslovné rozloučení rušil jen zvuk helikoptéry. Členové ochranky kolem hrobu spojili ruce a vytvořili kruh, za kterým veřejnost zůstávala ohleduplně stát. Ve volném pohybu po hřbitově veřejnosti ale nikdo nebránil.

Olga Matušková a Waldemar mladší na pohřbu (Vyšehrad, 19. června 2009)

Uloženou urnu služba zakryla a doprostřed umístila věnec s nápisem "Miluji tě. Oli". Jeden ze smutečních věnců průvod umístil i na hrob Vlasty Buriana a jeden na náhrobek Otty Wichterleho.

"Walda bude ve stejném oddělení jako Vlasta Burian, kterého miloval, a Otto Wichterle. Za ním Walda chodil, když dával dohromady stroje na výrobu kontaktních čoček," řekla iDNES.cz již dříve Matušková.

Vdova uložila věnec i k hrobu Milady Horákové, poté se s celým průvodem znovu vrátila k místu posledního odpočinku Waldemara. Opět se i se syny uklonila, pohlédla k nebi a pomalu odešla. Matuškovi se postupně poklonili i ostatní blízcí a společně pak odvedli paní Olgu do prostor přilehlé restaurace. Ta už zůstala veřejnosti uzavřena. 

Po skončení obřadu k hrobu přicházely desítky lidí. Ti zapalovali svíčky a tiše uctili zpěvákovu památku. Na rozdíl od čtvrtečního rozloučení na Žofíně, kam přišlo téměř patnáct tisíc lidí, byl obřad výhradně záležitostí rodiny a jejích nejbližších přátel. Přestože na pohřeb dorazila početná skupina novinářů i fanoušků, intimitu obřadu nenarušila.

Olga Matušková, Václav Klaus, Pavel Bém, Karel Gott - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)Veřejná pieta - poslední rozloučení s Waldemarem Matuškou na Žofíně (18. června 2009)

Tělo populárního muzikanta, který zemřel 30. května na Floridě, bylo zpopelněno ve strašnickém krematoriu ve čtvrtek večer.

Zpěvákův hrob ještě před začátkem obřadu zdobila část květin a věnců, které lidé ve čtvrtek přinesli na Žofín. Ostatní si přála Matušková umístit na pohřebiště popravených na hřbitov v Motole.

Matušku vyprovodily žluté růže

Při rozloučení zazpívala vdova společně s K.T.O.

on-line z obřadu

Podrobná on-line reportáž

Walda byl nádherný člověk

Přátelé a kolegové vzpomínají

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

Stypka zahraje s Korben Dallas, slibuje též ukázky z chystané desky

David Stypka & Bandjeez, Benátská! s Impulsem 2019

Svou nejoblíbenější slovenskou skupinu Korben Dallas si na prosincové koncerty v Praze a Brně pozval David Stypka se...

Soundtrack uzavře letní sezonu s Amadeem a s hity kapely Queen

Ze zkoušky projektu Amadeus Live

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, jenž zabere poslední prázdninový víkend, se už etabluje jako...

Chceme udávat trend, ne se na něm vézt, tvrdí Mirai o desce Arigató

Kapela Mirai hrála 21. března 2018 v brněnském Metro Music Baru.

Debutovou nahrávkou Konnichiwa si kapela Mirai vysloužila Anděla coby objev roku. V září vydá druhou desku nazvanou...

Najdete na iDNES.cz