Pocity ukryté v notách, popisuje Martin Chodúr svou desku s orchestrem

  14:55aktualizováno  14:55
Na vánoční desce Martina Chodúra nazvané Hallelujah zní slavný song Leonarda Cohena i tradiční české koledy. Pro zpěváka je album, na kterém hraje také Janáčkova filharmonie, splněným snem. „Od dětství jsem chtěl udělat desku s orchestrem,“ připouští Chodúr.

Zpěvák Martin Chodúr | foto: Martin Ratajský

Na desce hraje filharmonie, ale není to úplně typické album s orchestrem. Jak to?
Byl to záměr. Já jsem sice na konzervatoři studoval klarinet, ale kariéru v oblasti vážné hudby jsem nikdy nezvažoval. To nic nemění na faktu, že vážnou hudbu velmi rád poslouchám jako posluchač. Líbí se mi spojení velkého orchestru a populárního zpěvu. Moc jsem nevěřil, že to jednou výjde. Jsem nesmírně rád, že se mi můj dávný sen podařilo splnit.

Od začátku jste měl jasno v tom, že to bude album vánoční?
Ano, protože popové album má určitý charakter. Tam není příliš místa pro mísení různých stylů a inspirací klasickou hudbou. Už by to totiž nebylo popové album! Vánoční tematika má naopak daleko větší prostor pro, řekněme hudebně-závažnější přístup.

Výsledek je poměrně pestrý. Kromě skladeb s orchestrem tu jsou i písně s kapelou nebo ještě komornější.
Snažil jsem se, aby deska fungovala jako uzavřený celek, a zároveň aby skladby působily v kontrastu, tím je hudba zajímavá. Jenom propracované orchestrální skladby by potlačily popový charakter alba a jenom kapelové věci s nudným doprovodem by zase nemuseli hrát hráči tak nadaní a kvalitní, jako jsou hráči v Janáčkově Filharmonii.

Jak se vám povedlo vedle sebe poskládat koledu Pásli ovce Valaši, která působí až bombasticky, i píseň The Power Of Love od kapely Frankie Goes To Hollywood?
Je to zásluha skvělých aranžérů a jejich velké představivosti. Pásli ovce Valaši zpracovala Irena Szurmanová, klasická skladatelka a shodou okolností moje bývalá profesorka intonace a rytmu z konzervatoře. Nečekal bych, že spolu budeme za deset let takhle spolupracovat. Bylo mi opravdu ctí. Každý z aranžéru má svůj jedinečný charakter, ať je to Vlastík Šmída, Vlastík Ondruška, Irena Szurmanová nebo Michal Jánošík. Čím je soubor muzikantů, se kterými člověk pracuje, větší, tím detailněji a kvalitněji musí být připravený notový materiál. Malé úpravy jsou v den natáčení samozřejmě možné, ale větší zásahy do vytištěných partů jsou v praxi velmi problematické. Nicméně filharmonici jsou opravdu flexibilní a ochotní a vždy se snaží vyjít maximálně vstříc.

Fotogalerie

Splnil jste si sen. Kdyby vám někdo nabídl další projekt zase s orchestrem, šel byste do něj?

Kdyby mi to někdo nabídl, tak ano. Nicméně v případě tohoto alba jsme si vše domluvili a vymysleli sami s mým manažerem Honzou Adamem. S takhle velkým projektem je samozřejmě vždy spojená spousta celkem otravných problémů, kterých mám momentálně plné zuby. Navíc v muzice funguje důležitý princip kontrastu. Možná se tedy pustím do něčeho spíše komornějšího.

Jaké otravné problémy?
Je to hlavně technická a finanční náročnost takového projektu. Samotné plánování nám zabralo celé dva roky. A jak už jsem říkal, člověk musí dlouho sedět pouze nad papírem, než se začne skutečně hrát. A musí se snažit dopředu eliminovat nejrůznější krizové situace, které mohou nastat.

Budete skladby z desky Hallelujah hrát živě?
Chystáme v prosinci tři koncerty. V ostravském Gongu, v Pardubicích a Karlových Varech. Zvukově to bude paradoxně o něco jednodušší než při nahrávání, protože si člověk na živém koncertě může dovolit o mnoho větší dynamické kontrasty, než je tomu na popové desce. Pro mě je však živé provedení tohoto repertoáru obrovskou výzvou. Nic nenechávám náhodě a už teď se na koncerty pilně připravuji. S tak skvělými hráči za zády to ale pro mě bude obrovská radost a pocta.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Když jsme přilétali, vítaly nás tanky a stíhačky, vzpomínají Beach Boys

Zpěvák Mike Love je posledním ze zakládajících členů Beach Boys, kteří stále...

Legendární Beach Boys u nás hráli předloni a předtím samozřejmě v roce 1969 na koncertech v Praze, Bratislavě a Brně. A...

V chrámu klasiky budou znít hity muzikálů jako Whisky, to je moje gusto

Květa Fialová a Olga Schoberová coby Tornádo Lou a Winnifred ve filmu...

V pražském Obecním době, svatostánku klasické hudby, budou znít populární melodie z českých filmů a muzikálů. Koncert...

RECENZE: Pěvkyně bojovala s přírodními živly. Ale nejen s nimi

Sopranistka Olga Peretyatko při svém vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl

K půvabům i rizikům „podširákových“ festivalů patří příroda. Své o tom vědí i v Litomyšli, kde již několikrát museli...

Najdete na iDNES.cz