Kdo si mojí desku stáhne, bude mít ze zadnice prejt, varuje Tomáš Hanák

  9:02aktualizováno  13:53
Jeden z nejznámějších členů divadla Sklep a populární filmový herec Tomáš Hanák právě vydal u nového labelu Klíče své první autorské písničkové album. Notorické "stahovače" nahrávek v on-line rozhovoru varuje: "Spolu s mou deskou si můžete rovnou stáhnout i kalhoty, protože budete mít ze zadnice prejt!"

Tomáš Hanák | foto: Václav Jirásek

Odpovědi Tomáše Hanáka najdete zde

Herec a zpěvák byl hostem on-line rozhovoru iDNES.cz

Tomáš HanákAlbum nazvané prostě a výstižně Tomáš Hanák se v ničem nepodobá vlídnému vedlejšáku "zpívajících herců". Zkušený autor Hanák neopouští svou lehkost a eleganci, při tom se však zařazuje po bok zběhlým textařům.

Rozpoutává divokou jazykovou hru a spolu s autory hudby páchá promyšlené variace na cortézovskou kantilénu (Technopárty), gregoriánské pop-mručení (Chorál sv. Pepy), barové blues (Stesk z Tesc) a další žánry.

Tomáš HanákNonšalantně, ale natvrdo při tom jde za silným obsahem: především pojmenovává absurdity dnešního světa médií a konzumentských slastí. To, že jako prvního je vždy připraven knockoutovat sám sebe, potvrzuje úvodní píseň alba Mobilní král prasat s vpravdě ďábelskými verši typu: "Kšefty se hejbou, konto bytní/zpeněžím ksicht i otvor řitní/Novoty, Gondík, Michal David/Mám kvůli tomu začít dávit?/To né..."

"Neprůhledná anketa. Lobbing. Zloba, závist, zášť, strach a svár, znáte to," zavtipkoval Hanák na téma svého nezabodování na vrchních příčkách Českého slavíka v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Tvrdě se naopak vyjádřil k tematice bulváru: "Zrovna nedávno, na tiskovce k CD, jsem mj. řekl ´rekonstruovali jsme domek, měl jsem nějaké dluhy´ - a hned nazítří jsem nalezl titulky ´HANÁK POPRVÉ PROMLUVIL O SVÝCH OBROVSKÝCH DLUZÍCH´. A bulvár je podle mě tak mocný a všehoschopný, že bojovat s ním znamená riskovat vše: práci, rodinu. Manipulace bezbřehá. Fotomontáže libovolné. Oprava či omluva bezcenná. (to samé - o manipulaci - platí ovšem pro veškerá média)."

Ke všem písním alba s patnácti písněmi a dvěma bonusy napsal Tomáš Hanák texty, autory hudební složky jsou ostřílení skladatelé ze sklepáckého okruhu: Jiří Podzimek, David Noll, Hana Navarová ad.

Tomáš HanákNatáčení hudebně přepestrého alba vedl skladatel a kapelník David Noll. V rozsáhlém obsazení hrají mj. Peter Binder, Radek Pobořil (Čechomor) a Vladimír Vytiska (Nerez, Sklep). Na albu vedle Hanáka zpívají také Lenka Vychodilová, Jana Hanáková a Hana Navarová.

Šanson v podání Jany Hanákové nazvaný Société Industrielle de Mécanique et de Carrosserie Automobile je vzpomínkou na vůz zn. Simca, ovšem dočká se i Wartburg combi, opěvovaný v "okudžavovském" protestsongu.

Tomáš HanákMálokdo asi tuší, že Tomáš Hanák je i autorem Hyperhymny hypermarketu Český sen ze stejnojmenného filmu – jímavá manipulativní óda v podání Lindy Finkové je jedním z bonusů (s přesnějším označením "malus") na tomto albu.

Aleš Najbrt navrhl pro kolekci design s dominantní zlatou barvou, jež evokuje svět velkých hvězd, kterého se Hanák ve své hře na showbyznys tak přesně dotýká. Ukázky z alba najdete na www.myspace.com/klicelabel.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Nerez ani se Šoralovou neztrácí sílu. Zlom je ucelené album

Nerez a Lucia Šoralová

Skupina Nerez doplněná zpěvačkou Luciou Šoralovou se vrací po pětadvaceti letech a při síle. Deska Zlom je plná dobré...

Ceny Vinyla má kapela Povodí Ohře i producent, jenž si říká Bílej kluk

Kapela Povodí Ohře

V pražském Lucerna Music Baru se včera předávaly hudební ceny Vinyla. Za desku roku kritici zvolili eponymní album...

Album roku podle Grammy nahrála country zpěvačka Kacey Musgraves

Zpěvačka Kacey Musgraves s cenou pro nejlepší album roku Golden Hour (Grammy...

Jednašedesátý ročník hudebních cen Grammy nemá jednoznačného vítěze. Po čtyřech cenách v hlavních i žánrových...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz