Eurosong bude bez Vondráčkové, měla výhrady

  13:14aktualizováno  14:13
Sotva začalo hlasování v Eurosongu, přišla hudební soutěž o jednoho z interpretů. Helena Vondráčková na poslední chvíli odmítla podepsat smlouvu s Českou televizí kvůli výhradám k regulérnosti.

Helena Vondráčková a Martin Michal | foto: Ivan Chlud

"Neúčast Heleny Vondráčkové nás mrzí, ale požadavky ze strany jejích spolupracovníků na změnu systému hlasování a utvoření odborné poroty nemohl tvůrčí tým projektu v jeho průběhu akceptovat," uvedl mluvčí ČT Martin Krafl.

Podle prohlášení Agentury MM Praha, která Vondráčkovou zastupuje, zpěvačce vadily neustálé změny pravidel i malá propagace hudební soutěže, k níž se Česko připojilo poprvé v historii. Prohlášení podepsal jednatel Martin Michal, zpěvaččin manažer a partner.

"I přes veškerá naše upozornění a snahy o to, aby byla stanovena od počátku jasná a pevná pravidla, například po vzoru polského národního kola, která by zaručovala regulérní průběh soutěže bez možnosti snadného ovlivnění výsledků, dochází k neustálým změnám v podmínkách soutěže a pravidla nejsou do současné doby zcela jasně a pevně stanovena a určena, což poškozuje celý projekt i jeho účastníky," vysvětluje Martin Michal, proč zpěvačka odmítla podepsat smlouvu.

Kdo soutěží v českém Eurosongu
Vlasta Horváth - Adios
L.B.P. - Story Of Life
Petr Kolář - Přísahám
Lili Marlene - Žena ze stínadel
Gipsy.cz - Muloland
Petr Bende - Zaklínám své moře
Helena Zeťová - Love Me Again
Sámer Issa - When I'm With Her
Kabát - Malá dáma

Ovlivňováním výsledků je myšleno SMS hlasování, kde původně nebyl stanoven limit na počet odeslaných zpráv z jednoho telefonního čísla. Česká televize po konzultaci s pořadatelem soutěže Evropskou vysílací unií (EBU) stanovila omezení dvacet hlasů na jednu SIM kartu.

"Stejné omezení platí v rámci semifinále a finále Eurosongu. Jsme přesvědčeni o tom, že toto řešení je v souladu s pravidly a principy Eurosongu tvořenými EBU. Eurosong je soutěž písní, nikoli interpretů, a rozhoduje v ní hlas široké veřejnosti, nikoli odborníků. Systém hlasování a existence poroty jsou u každé ze zúčastněných zemí v soutěži odlišné a je na každém pořadateli soutěže, jaký způsob hlasování a výběru písně zvolí," podotkl Krafl.

Co zpívat? A je dost reklamy?
Eurosongu se může zúčastnit kdokoliv z tuzemských interpretů s písní, která nebyla komerčně vydána ani uvedena před 1. říjnem 2006 a není delší než tři minuty. ČT oslovila celou tuzemskou špičku, z níž se do soutěže nakonec zapojilo deset interpretů, mezi nimi Petr Bende, Petr Kolář, Helena Zeťová či kapela Kabát. Za Vondráčkovou ČT náhradníka hledat nebude.

SMS hlasování začalo 23. února. Ve stejný den ČT na webu Eurosongu zveřejnila, že píseň Samba, s níž chtěla soutěžit Helena Vondráčková, nesplňuje pravidla a zpěvačka "urychleně pracuje na zbrusu novém titulu". "Novou píseň, včetně všech práv měla Česká televize k dispozici již den před odstoupením paní Vondráčkové," podotýká manažer Michal, který kritizuje i nedostatečnou propagaci Eurosongu.

"Do současné chvíle nebyla ze strany České televize zajištěna ani potřebná propagace projektu a zejména vysvětlení široké veřejnosti, v čem celý projekt spočívá. O propagaci soutěžních písní nelze hovořit vůbec, ačkoli Česká televize ujišťovala, že posluchače se soutěžními písněmi seznámí jejich nasazením v rádiích," uvedl Martin Michal.

Krafl tyto výtky odmítl s poukazem na dosavadní promo aktivity. "Věnujeme projektu dostatečnou publicitu, ať už na obrazovce prostřednictvím spotů, anebo na webových stránkách www.eurosong.cz," uvedl mluvčí a dodal, že publicita bude zesilovat s blížícím se termínem národního kola soutěže, které se uskuteční 10. března. Přímý přenos odvysílá kromě ČT1 také ČRo1 - Radiožurnál.

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

I u vás překvapíme, slibuje kapela, co si dělala šoufky z Justina Biebera

Matt Kean z kapely Bring Me The Horizon na londýnském festivalu All Points East...

Britská rocková kapela Bring Me the Horizon bude jednou z hvězd letošního Rock for People. Na festivalu v Hradci...

AUDIO: Poslechněte si ukázky z Balkanizace, Mr. Loco tu zpívají česky

Kapela Mr. Loco

V pátek 14. června vyšlo druhé studiové album kapely Mr. Loco s názvem Balkanizace. Na rozdíl od prvotiny Balkan Trip z...

RECENZE: Zážitek v podobě výročního koncertu Beach Boys kazil hlavně zvuk

The Beach Boys vystoupili 16. června 2019 v pražské Lucerně

Jak zpěvák Mike Love i z pódia Lucerny připomněl, o půlnoci na pondělí uplynulo přesně padesát let od dne, kdy se The...

Najdete na iDNES.cz