Možná i proto byl vztah tamějšího publika k britské formaci, která míří do tábora kolem U2 a Coldplay, velmi vřelý. Když Keane odehráli titulní skladbu z novinky Perfect Symmetry, lidé tleskali, bouřili a nebyli k utišení. Kapela musela koncert na pár vteřin přerušit, aby mohla přijmout všechny ty díky.
Tom Chaplin měl ohromnou hlasovou formu od úvodní písně The Lovers Are Losing. S lehkostí i důrazem se přehoupl i přes nejkrkolomnější pasáže. Vyzpíval melodie, které se zvedaly do výšek i téměř plačtivých emocí a v jeho podání zněly jako zvony (například Crystal Ball). V tom hlase byla křehkost, energie a svěžest. Zatímco Bono se někdy s písní rve, Chaplin se stále vznášel jako albatros.
KEANE - BEND & BREAK (Berlín - Tempodrom, 6. listopadu 2008)
Už zkraje koncertu kapela nasadila jeden z největších hitů Everybody´s Changing, až měl člověk obavu, aby si rychle nevystřílela nejlepší prach. Kdepak, Keane jeli dál, podporováni publikem, které si v kruhové aréně, připomínající cirkus, mohlo vychutnat takřka perlivý, čistý zvuk. Ten mimochodem posloužil i znamenité nizozemské předkapele Moke.
duel: Keane vedou nad Kaiser ChiefsObě kapely - Keane a Kaiser Chiefs - v rozmezí jednoho týdne vydaly "prubířskou" třetí řadovou desku. Svých předchozích alb prodaly obě miliony a teď se má ukázat, jestli se zařadí do regálu "sezonní senzace", nebo budou v slibně rozjetých kariérách pokračovat. |
Čtveřice Keane se do hudby pokládala duší i tělem, zvláště klávesista, který se nahýbal nad nástrojem tam a zase zpátky, a když seděl na stoličce, levá noha neustále "pumpovala" do rytmu. I to patřilo ke skvělé devadesátiminutové show, již Keane sestavili z písní z dosavadních tří desek.
KEANE - SESTŘIH (Berlín - Tempodrom, 6. listopadu 2008)
Od roku 2006, kdy jsem ji viděl naposledy, bylo patrné, že skupina stále roste: její styl se nevalí jedním proudem, nabírá dramatičtější rozpětí, což bývá znakem každé velké kapely. Keane střídali klavírní i kytarové balady s vypalovačkami, na novém albu a naživo v Berlíně nabídli i komplikovanější, takřka artrockové songy s vrstevnatými sbory.
V takovém podání i nasazení Keane přinášela hlavní efekt sama hudba. Projekce a světla je jen doplňovaly. Domácí fandové mohou litovat, že Keane nehráli dosud v Praze. Publikum, které nedávno nadšeně přivítalo Coldplay, by jistě našlo právě v této sestavě spřízněnou muziku.
Ale co nebylo, může být. Pokud Keane vydrží forma a Tom Chaplin nespadne opět do spárů omamných látek, může být z téhle party světová třída.
Hodnocení MF DNES: 80 %