Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Zlatou palmu získal Polanského Pianista

  9:04aktualizováno  9:04
Pětapadesátý filmový festival v Cannes vyhrál Roman Polanski za svůj snímek o holocaustu Pianista. Zlatou palmu si během slavnostního večera na jihu Francie převzal z rukou předsedy letošní poroty režiséra Davida Lynche. Olivier Gourmet z belgického Syna si odnesl cenu pro nejlepšího herce, cenu pro herečku pak získala Kati Outinenová za roli ve finském filmu Muž bez paměti, který obdržel i velkou cenu poroty.

O cenu za režii se podělili tvůrci dvou filmů - korejského titulu Opojen ženami a milováním a amerického snímku Láskou zmámení.

Hlavní program letos nabídl ještě komplexnější pohled na stěžejní proudy současné kinematografie než v minulých letech. Jaká tedy jsou témata dnešních filmů?

Realistické portréty příslušníků vrstvy žijící na pokraji bídy ve filmu Všechno nebo nic a v díle Sladkých šestnáct let odměněném za scénář načrtli zkušení, v canneských soutěžích už zdomácnělí britští tvůrci Mike Leigh a Ken Loach. Doplňoval je přece jen optimističtěji laděný Muž bez paměti, jímž si odbyl svůj soutěžní křest finský tvůrce Aki Kaurismäki.

Ceny 55. festivalu v Cannes

Zlatá palma
- "The Pianist" (Pianista) - režie Roman Polanski (Francie-Polsko)

Velká cena
- "Mies Vailla Menneisyytta" (Muž bez minulosti) - režie Aki Kaurismaki (Finsko)

Nejlepší herečka
- Kati Outinen za film Muž bez minulosti - Finsko

Nejlepší herec 
- Olivier Gourmet za film "Le Fils" (Syn) - Belgie

Nejlepší režie
- "Chihwaseon" (Opojen ženami a milováním) - Jižní Korea
-  "Punch-Drunk Love" (Láskou zmámení) - USA

Nejlepší scénář
- Paul Laverty za film "Sweet Sixteen" (Sladkých šestnáct) - Velká Británie

Speciální cena poroty
- "Yadon Ilaheyya" (Boží zásah) - režie Elia Suleiman (Palestina)

Speciální 55. výroční cena 
- "Bowling for Columbine" (Bowling pro Kolombínu) - režie Michael Moore (USA)

Světoobčan Roman Polanski se po více než půlstoletí odhodlal ve vítězném Pianistovi hovořit o tématu holocaustu, k němuž jej vážou vlastní vzpomínky z dětství. Otázkou kořenů zášti mezi etniky, po staletí rozdělenými náboženským vyznáním i nároky na sebeurčení, se zabývali další častí hosté canneského festivalu - Kanaďan arménského původu Atom Egoyan, jehož Ararat byl uveden mimo soutěž, a známý izraelský režisér Amos Gitai ve filmu Kedma, zachycujícím počátky židovského státu. Nováček soutěže, palestinský tvůrce Elia Suleiman, pak nabídl ve snímku Boží zásah mimořádně zajímavý pohled na naprostou ztrátu schopnosti dorozumění mezi současnými Židy a Palestinci; snímek získal cenu kritiky a na závěr i cenu poroty.

Náboženství vnímané jako "opium lidstva" zneklidňuje známého bouřliváka italské filmové scény konce šedesátých let Marka Bellocchia, který v Úsměvu mé matky podal důkaz své filmařské virtuozity. Postavení žen ve společnosti zbudované na principu mužské nadvlády vykreslil v miniportrétech tvořících film Deset slavný íránský tvůrce Abbas Kiarostami. Nejpolitičtější film přivezl do Cannes Američan Michael Moore. Jeho Bowling pro Columbine, věnovaný násilí na amerických školách, jímž byl po několika desetiletích poprvé začleněn do soutěže dokumentární film, ostře polemizuje se zákony prosazovanými výrobci zbraní. Snímek obdržel zvláštní cenu 55. ročníku.

Různé formy a projevy násilí byly tématy hned tří ze čtyř francouzských příspěvků soutěže. Nejméně kontroverzních reakcí vzbudil Protivník, v němž se Nicole Garciaová snaží dopídit pohnutek, jež aktéra skutečné události z černé kroniky - znamenitě ho ztělesnil Daniel Auteuil - vedly k hrůznému činu. Naproti tomu výprava Oliviera Assayase do zákulisí pornografických internetových sítí v thrilleru Demonlover i pozpátku vyprávěný snímek Nezvratný Gaspara Noého vzbudily pochyby, zda jejich šokující provokativnost není vedena spíše touhou tvůrců po zviditelnění než skutečným pobouřením nad zachycenými jevy. Intimnější tón přece jen vnesl do soutěže čtvrtý francouzský film s výmluvným titulem Marie-Jo a její dvě lásky, který natočil Robert Guédiguian.

Američan Alexander Payne se spolehl ve své studii osamělosti a zatrpklosti pojmenované O Schmidtovi nejen na kvality literární předlohy, ale především na fascinující hereckou osobnost Jacka Nicolsona. Freudovsko-kafkovskou atmosféru dal Pavoukovi David Cronenberg, který se v této ponuré, působivé studii schizofrenie mohl opřít o výkon Ralpha Fiennese.

Jako další variace na osobitý výklad dějin působilo dílo Alexandra Sokurova Ruský oblouk - tradičně překvapující svou formou. Pod hlavičku úvah o morálních zásadách lze zařadit film Manoela De Oliveiry Princip nejistoty, dílo Jeana-Pierra a Luca Dardennových Syn či film Číňana Jia Zhangkeho Neznámé požitky. Další reprezentant asijského kontinentu a držitel ceny za režii, Korejec Im Kwon-Taek, který natočil pozoruhodný výpravný film Opojen ženami a malováním, se inspiroval životem slavného korejského malíře konce 19. století.

Lehčí notu vnesl do letošní soutěže napůl dokumentární, napůl hraný film Michaela Winterbottoma 24hodinový mejdan vyprávějící o hudebních skupinách, jež se v poslední čtvrtině 20. století proslavily v Manchesteru, a zejména příjemně romantická komedie Láskou zmámení Američana Paula Thomase Andersona, druhého držitele ceny za režii.

V nesoutěžních sekcích otevřel canneský festival dveře novým i málo známým kinematografiím. Byly mezi nimi Turecko, Thajsko, Alžírsko, Tádžikistán, Sýrie, Libanon či Mauritánie - zato české filmy žádnou z výběrových komisí nezaujaly.

Americký režisér Woody Allen na zahájení festivalu v Cannes.

Americký režisér Woody Allen po obdržení čestné Zlaté palmy.

Americké herečky Tiffani Thiessenová (vpravo) a Debra Messingová líbají Woody Allena při zahajování filmového festivalu v Cannes.

Americký režisér Woody Allen se svou ženou Soon-Yeovou přichází na festival v Cannes.

Francouzský herec Luc Besson na zahájení festivalu v Cannes.

Italská herečka Claudia Cardinaleová na zahájení festivalu v Cannes.

Milla Jovovichová

Členové poroty (zleva) indonéská herečka Christine Hakimová, americký režisér David Lynch (předseda), americká herečka Sharon Stoneová a hongkongská herečka Michelle Yeohová v jihofrancouzském Cannes, kde 15. května 2002 začal mezinárodní filmový festival.

Režisér David Lynch a herečka Sharon Stoneová na zahájení festivalu v Cannes.

Sharon Stoneová na zahájení festivalu v Cannes.

Česká modelka Adriana Karembeuová s manželem na festivalu v Cannes.

Americké herečky Patricia (vlevo) a Rosanna Arquetteovy na festivalu v Cannes.

Americký režisér George Lucas na festivalu v Cannes.

Americký režisér George Lucas na festivalu v Cannes.

Britský štáb v Cannes. Zprava herec Timothy Spall, režisér Mike Leigh a herečky Alison Garlandová a Lesley Manvilleová.

Americké herečky Patricia Arquetteová (vlevo) a Rosana Arquetteová (uprostřed) pózují s Sharon Stoneovu (vpravo) na festivalu v Cannes.

Americký režisér Martin Scorsese (vpravo) a italský módní návrhář Giorgio Armani na festivalu v Cannes.

Francouzská herečka Juliette Binocheová na festivalu v Cannes.

Irský herec Pierce Brosnan na festivalu v Cannes.

Americká herečka Cameron Diazová na festivalu v Cannes.

Američtí herci Leonardo Di Caprio a Cameron Diazová na festivalu v Cannes.

Američan Jim Jarmusch (vlevo) a Němec Wim Wenders představili na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes snímek Ten Minutes Older - The Trumpet. Na snímku se podílelo sedm režisérů, kromě těchto dvou Němec Werner Herzog, Američan Spike Lee, Španěl Victor Erice, Fin Aki Kaurismaki a Čen Kchaj-ke z Číny.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Sean Penn a íránská herečka Samira Makhmalbafová na festivalu v Cannes.

Francouzští herci Jean Reno a Juliette Binocheová na festivalu v Cannes.

Americký režisér Martin Scorsese (uprostřed), herečka Cameron Diazová a herec Leonardo Di Caprio na festivalu v Cannes.

Britský zpěvák a herec Sting se svou ženou Trudi Stylerovou.

Britská herečka Emily Watsonová a americký režisér Paul Thomas Anderson na festivalu v Cannes.

Charles Aznavour oslavil v Cannes 78. narozeniny a představil film Ararat.

Americká herečka Geraldine Chaplinová na festivalu v Cannes.

Americký herec Michael Keaton na festivalu v Cannes.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Americký herec Jack Nicholson na festivalu v Cannes.

Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes vyhrál snímek Romana Polanského Pianista. (26. května 2002)

Zlatou palmu filmového festivalu v Cannes vyhrál snímek Romana Polanského (vlevo) Pianista. Výhru převzal z rukou předsedy letošní poroty režiséra Davida Lynche. (26. května 2002)

Polský režisér Roman Polanski se raduje ze Zlaté palmy, kterou získal na filmovém festivalu v Cannes za svůj nový snímek Pianista. (26. května 2002)

Cenu pro nejlepší herečku získala Kati Outinenová za roli ve finském filmu Muž bez paměti, který obdržel i velkou cenu poroty. (26. května 2002)

Olivier Gourmet z belgického Syna si z festivalu v Cannes odnesl cenu pro nejlepšího herce. (26. května 2002)

Španělský herec Antonio Banderas a americká herečka Melanie Griffithová na festivalu v Cannes.

Americká herečka Sandra Bullocková na festivalu v Cannes.

Americká herečka Faye Dunawayová na festivalu v Cannes.

Hugh Grant a Sandra Bullocková na festivalu v Cannes.

Česká modelka Eva Herzigová na festivalu v Cannes.

Americká herečka Andy Mac Dowellová na festivalu v Cannes.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

RECENZE: Jsem sexuální pracovnice, hlásá hrdinka filmu Pátrání po Evě

Točí se při sexu s muži, ve vaně se ženami, když bere drogy či pózuje pro vyzývavé fotografie. Fanoušci na sociálních...

Na vítěze SuperStar už se sází, šance se dávají spíš Slovákům

SuperStar vstupuje v neděli do živých přenosů – ovšem ve zkráceném režimu dvou večerů, bez přítomnosti diváků a za...

RECENZE: Obamová se umí prodat. Můj příběh by byl skvělý start kampaně

Pokud by se Michelle Obamová rozhodla vyslyšet volání demokratické strany a kandidovala po boku Joe Bidena na...

Padnout za lásku. Jan Saudek slaví 85 let a zpovídá se knězi

Fotograf Jan Saudek minulý týden oslavil 85 let. O smrti, lásce i Václavu Havlovi hovoří v nové knize rozhovorů s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidi, nekoukejte na zprávy, ale na ptáky, vzkazuje Tomáš Vorel

Režisér Tomáš Vorel nestrávil karanténu ve svých milovaných lesích, nýbrž v podzemním studiu, kde dokončoval svou...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Forman byl vzorem tvrdého tahu na branku, vzpomíná filmař Kratochvíl

Premium V cyklistickém pelotonu, u labužnického stolu, na filmovém place, ve střižně i v širokém kruhu rodinném představuje...

Zemřel herec Guy Bedos. Ztratil jsem bratra, smutní Jean-Paul Belmondo

„Zlomilo mi to srdce. Bylo to vůbec můj první přítel v tomto oboru. Když jsme začínali, bylo mu 16, mně 17,“ reagoval...

RECENZE: Francouzský milovník hlásí #jsemtady, ale baví pramálo

Už podoba názvu francouzské komedie #jsemtady napovídá, že v ní jistou roli sehrají sociální sítě. Bohužel humorem...

Martin Myšička, Ivana Chýlková či Radek Holub hrají v seriálu Chataři

Česká televize točí rodinný seriál o lidech, kteří chtějí pohodu, i kdyby je to mělo stát život. Má pracovní název...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.

Najdete na iDNES.cz