Ženy a jídlo mám stejně rád, přiznal Danny DeVito

  17:37aktualizováno  19:12
Americký herec Danny DeVito, největší hvězda závěru 42. karlovarského festivalu, dorazil. V černé kšiltovce a košili, v bílých kalhotách.

MFFKV - Danny DeVito - Karlovy Vary (6. července 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

Krátce před čtvrtou hodinou odpolední herce uvítal před Grandhotelem Pupp prezident festivalu Jiří Bartoška. Už za hodinu se "velký umělec malé postavy" hlásil v centru festivalového dění v hotelu Thermal, kde se pozdravil s návštěvníky a zapózoval fotografům.

Přidal se k němu i Jake Paltrow, režisér soutěžního filmu Hezké sny, do něhož  Dannyho deVita obsadil, aby se následně odebrali na tiskovou konferenci, kam měl přístup pouze omezený počet novinářů.

„Jsem opravdu rád, že jsem tady,“ stačil DeVito ohlásit přítomným ještě dřív, než dosedl k mikrofonu. Otázky se na něj sypaly ze všech stran, a přestože byly i takové, které by jiná hvězda odbyla jako nesmysl či dokonce urážku, ochotně odpovídal na všechny.

V souvislosti s Paltrowovým snímkem, který se točí kolem snů, podrobně popsal, co se mu zdá nejčastěji: „Vrací se mi například obraz velké vycpané zelené deky a spousty krásných květin, přičemž někdy je ta deka velmi klidná a někdy naopak spadne na ty květiny. Blbost, co? Ale takové jsou sny.“

V odpovědích DeVito dostál i pověsti požitkáře a milovníka žen: „Nikdy jsem nesnil o kariéře, všechny mé sny se od raného mládí týkaly výhradně žen. Stejně už mám rád jen jídlo. Zbožňuju, když se kolem stolu sejde hodně lidí, všichni se baví a hodně se jí. Za to nejspíš můžou moje italské kořeny. Italsky sice mluvím jako řezník, ale vztah k jídlu mám rozhodně výjimečný. Ostatně sami to na mě můžete vidět,“ smál se DeVito.

Nedalo mu, aby při té příležitosti „nepráskl“ něco málo i na svého velkého přítele, Miloše Formana: „Věděli jste, že málo jí? Je to úžasný chlap, máme se opravdu rádi, ale v jídle se spolu neshodneme. Za celý den oběd, no chápete to? Příšerná nuda!“

Řeč samozřejmě přišla i na DeVitovu producentskou a režijní činnost: tu dokonce postavil ve svém žebříčku na úroveň přípravy pasty. „Režii miluji. Dostal jsem se k ní, když jsem viděl film Alžírská válka, vy ale určitě chcete slyšet spíše o Válce Roseových. Málokdo ví, jak bizarně jsem se k ní dostal: seděl jsem v autě a protože nesnáším, když se v něm nemůžu pořádně natáhnout, nadával jsem, co mi to překáží pod nohami. Byl to scénář k Válce Roseových: tou dobou pro něj ještě neměli režiséra, tak jsem si o ten scénář řekl. Stejně už na něm byla moje šlápota,“ zavzpomínal DeVito.

Kvůli Válce Roseových si prý půlka Hollywoodu myslela, že se bude rozvádět. „Skoupil jsem tehdy všechny knihy o rozvodech, které měli v místním knihkupectví, a paní prodavačka se na mě soustrastně podívala: Vám to asi moc neklape, že?“ Ve skutečnosti naopak DeVito žije stále s toutéž ženou a během konference jí zmínil hned několikrát.

Při vyprávění o nejlepších přátelích nevynechal rozšafný herec ani Michaela Douglase, s nímž ho prý pojí „velmi něžný vztah“.

„Dlouho jsme spolu žili v jednom bytě a já zjišťuji, že se mi vlastně docela stýská třeba po tom, jak hezky uměl skládat oblečení. Taky jsme spolu byli zvyklí chodit na dlouhé vycházky, nevím co si o nás naše ženy myslela, vzhledem k tomu, že trvaly dlouhé hodiny, asi nic hezkého. Teď má Michael novou manželku a ta už mu nic takového neschvaluje, hrůza,“ žertoval DeVito a zavzpomínal i na Arnolda Schwarzeneggera.

Těsně před nástupem na místo kalifornského guvernéra mu nabídl účast v pokračování filmu Dvojčata. „Dívej se na mě, Arnolde. Dvojčata, nebo guvernér? Představ si, kolik budeš mít práce, žádné obědy, žádné snídaně, nuda. No nebudu vám říkat, kolik peněz mě jeho rozhodnutí stálo, sám nevím. A bohužel ani nevím, jestli mi ho někdy vrátí zpátky: Arnolda totiž kousl politický upír, a to je pěkně zákeřné monstrum.“

Danny DeVito se narodil 17. listopadu 1944 v Neptune ve státě New Jersey. Sice se nevytáhl výš než na sto padesát dva centimetry antihrdinského vzrůstu, přesto je nepřehlédnutelný, ať stojí před kamerou nebo za ní ve funkci režiséra či producenta.

Postavení charakterního herce, ale také neodolatelného komika si upevnil během 80. a 90.let. Publikum si oblíbilo zejména kontrastní dvojici sporého DeVita a urostlého Arnolda Schwarzeneggera v rodinných komediích Junior a Dvojčata.

Zároveň si herec přibral další řemeslo: režíroval - a hned kromobyčejně zdařile – slavnou černou manželskou komedii Válka Roseových, do níž obsadil Michaela Douglase, či životopisné politické drama Hoffa.

Režírování střídal s hraním, komiksoví fanoušci si vtiskli do paměti jeho postavu zlotřilého Tučňáka ve snímku Tima Burtona Batman se vrací, za niž byl nominován na cenu stanice MTV.

Ještě před odjezdem do Varů herec poskytl rozhovor MF DNES. "Proti ztrátě kufrů jsem se pojistil. Beru si je s sebou do letadla," řekl v narážce na ztracené kufry Renée Zellwegerové, která ozdobila start festivalu.

Autoři:
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

PRVNÍ DOJMY: Jaromír Soukup je Premiér. Naštěstí ještě ne premiér

TV Barrandov tvrdí, že sitcom Premiér je parodická politická satira. Šéf stanice tvrdí, že v ní hraje. Nic z toho není...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz