Videopůjčovny se připravují na nové nosiče

Praha - Rok se s rokem sešel a zdá se, že do videopůjčoven přicházejí stále titíž zákazníci. Podle celoročního průzkumu společnosti DISPRO totiž loni stejně jako v minulých letech vévodily poptávce hollywoodské hity, podle obliby žánrů pak thrillery následované komediemi, akčními snímky a sci-fi příběhy. Odborníci se shodují, že vkus "domácího kina" se nijak výrazně nezměnil.

Evropská tvorba se v desítce nejčastěji půjčovaných kazet prosadila jen dvakrát, a ještě s přimhouřenýma očima: britský Bean na třetím místě a francouzský Pátý element na pátém totiž vznikly za podpory amerických peněz. A z českých snímků obsadila nejúspěšnější Báječná léta pod psa až osmatřicátou příčku, následující Lotrando a Zubejda skončili čtyřiačtyřicátí.
Téměř třetinový podíl v půjčovnách si loni ukrojila společnost Bonton Home Video, jejíž marketingový ředitel Michal Kroupa říká: "Tuzemský videotrh, který se s nástupem televize Nova prudce propadl, se pomalu, rok od roku zase zvedá, takže se blížíme původnímu stavu." Pro Bonton rok 1998 přinesl dvě důležité změny: spojením s Centrem českého videa začal využívat dealerskou síť této firmy specializované na domácí tvorbu - a pak samozřejmě vydal fenomén jménem Titanic. V celoročních výsledcích půjčoven sice oscarový hit zatím stačil jen na čtyřiadvacátou příčku, ale v přímém prodeji, na nějž se orientoval, se Titanic stal nejúspěšnějším titulem v historii zdejšího videotrhu. "Odhadovali jsme, že prodáme 75 tisíc kusů, a dnes už je jich přes 130 tisíc," konstatuje Kroupa.
V přehledu titulů, jež si publikum nejvíc žádalo v prvních dvou měsících od jejich uvedení do půjčoven, je už Titanic druhý - nicméně na prvém místě zůstala kritikou vysmívaná Anakonda. "Už z toho se dá vyčíst, že vkus lidí se nemění," směje se Kroupa. "Ostatně nejsme v tom výjimeční: byli jsme ve Spojených státech, zrovna když tam Anakonda vstoupila do kin, vyhrála první víkend a Američané se zděsili - báli se totiž, abychom si o nich nemysleli, že se američtí diváci zbláznili."
Letos se ovšem žádný Titanic na videokazety nechystá - podle Kroupy přijde podobný fenomén tak jednou za deset let. Zato se i do půjčoven vydá nový druh audiovizuálního nosiče - DVD čili digitální videodisk. "Začali jsme je rozvážet jako první už minulý týden: do konce března budou v padesáti vybraných videopůjčovnách k dispozici zpravidla dva takzvané balíky - tedy přehrávač DVD vždy s několika disky," vysvětluje ředitel tuzemského zastoupení Warner Bros Ladislav Šťastný. Jedna kolekce zůstane k dispozici přímo v půjčovně, aby si návštěvníci mohli moderní médium na místě "osahat", a druhou si bude moci zájemce vypůjčit domů. Za kolik? "Každá půjčovna má vlastní kalkulace, ale protože jde o rozjezd, rámcové podmínky jsou velmi výhodné: výpůjčka disku i s přehrávačem přijde zhruba na dvě stě korun," odhaduje Michal Izakovič z Warner Home Video. Přitom jednotlivý disk DVD, na nějž se vejde více filmů i v různých jazykových verzích, se prodává za několik set korun. Ale videodistributoři tvrdí, že zatím na DVD nechtějí vydělávat - nyní pracují na tom, aby se technicky dokonalý fenomén v tuzemsku vůbec ujal. Klasické videokazety se tedy zatím o svůj osud bát nemusí.

 

Které kazety se loni půjčovaly

ABSOLUTNÍ VÍTĚZOVÉ

 Název snímku Země vzniku
 1. Muži v černém USA
 2. Lhář, lhář USA
 3. Bean Velká Británie
 4. Con Air USA
 5. Pátý element Francie
 6. Tváří v tvář USA
 7. Ztracený svět: Jurský park 2 USA
 8. Svatba mého nejlepšího přítele USA
 9. Sopka USA
 10. Double Team USA

ČESKÉ FILMY
 1. Báječná léta pod psa
 2. Lotrando a Zubejda
 3. Knoflíkáři
 4. Pasti, pasti, pastičky
 5. Stůj, nebo se netrefím
 6. Jezerní královna
 7. Nejasná zpráva o konci světa
 8. Výchova dívek v Čechách
 9. Mandragora
 10. Divadlo Járy Cimrmana - Akt

DĚTSKÉ FILMY
 1. Lotrando a Zubejda ČR
 2. Lady a Tramp USA
 3. Sněhurka a sedm trpaslíků USA
 4. Casper II USA
 5. Hercules USA
 6. Můj pes Buddy USA
 7. Anastasia USA
 8. Kráska a zvíře - Kouzelné vánoce USA
 9. Tom a Jerry 1 USA
 10. Tom a Jerry 2 USA
(Zdroj: dlouhodobý výzkum společnosti DISPRO v padesáti českých videopůjčovnách za období leden-prosinec 1998)

Vkus zákazníka videopůjčoven se sice nezměnil, ale aspoň se rozumně "usadil". Nejvíce žádané kazety totiž přinášejí vesměs ty filmy, jejichž kvalitu už předtím prověřila kina. Kdežto takzvaně "divoké" tituly, snímky nižších kategorií vyrobené a uváděné speciálně pro účely videa, "béčka", jaká počátkem 90. let zahltila trh, se objevují až ve čtvrté desítce. Relativně dobrá zpráva tedy zní, že Bestie obsadila v celkovém žebříčku sté místo a Úchyl dokonce sté prvé. Příjemně vypadá také statistika dětských filmů, podle níž Lotrando a Zubejda pokořili Disneyho i jeho napodobovatele a ve které je pestřejší škála zemí původu, od Bolka a Lolka z Polska přes německou Včelku Máju až po Dánsko či Švédsko.
Ve zvláštním přehledu nejúspěšnějších neamerických a nečeských filmů se to hemží epizodami britského Beana, které se tu sešly například s kultovním Trainspottingem, francouzským dokumentem Mikrokosmos, ale i slovenskou Suzanne. Evropskou desítku uzavírá hudební Spice World.