VIDEO: Premiéru Ve stínu věnovali tvůrci zesnulému Brzobohatému

  16:17aktualizováno  13. září 8:28
Tolik pochvalných reakcí už dlouho žádný český film nesklidil. Ondříčkova detektivka Ve stínu stojí na velkém příběhu, citu pro detail a výjimečných hereckých výkonech. Středeční premiéru tvůrci věnovali herci Radoslavu Brzobohatému, který náhle zemřel den před svými osmdesátinami.

Cesta od prvního nápadu ke konečné verzi byla opravdu trnitá. Režisér David Ondříček napsal s Markem Epsteinem neuvěřitelných sedmnáct verzí scénáře. "U desítky jsem byl rozhodnut, že to nebudu točit, u čtrnáctky jsem byl nadšen a sedmnáctku jsme natočili," prozradil režisér.

Ve stínu

V největších bolestech se rodily postavy. Scenáristické duo se trápilo především s hlavní figurou vyšetřovatele Hakla. Ondříček chtěl, aby detektiv byl vzhledem k roku 1953 komunista, ale Ivan Trojan, který se na psaní také podílel, to razantně odmítl. "Pak jsme si řekli, že je to chlápek s určitou historií, má tátu, kterého zastřelili nacisti. Do řešení případu tedy jde s řekněme prvorepublikovou hrdostí."

Postavy postupně přibývaly, mizely, jiné nabývaly na důležitosti, až se časem objevil hlavní antagonista v podání německého herce Sebastina Kocha. Hvězda oscarového filmu Životy těch druhých hraje vyšetřovatele, který má nejednoznačné úmysly. Koch má sám zkušenost z několika válečných filmů, ale pozadí padesátých let v Československu si musel nastudovat. 

 "Pokud jde o spolupráci s Ivanem Trojanem, je to skvělý člověk a herec, film je zaměřen hodně na něj, ale v žádném případě tam není nic, co by nás mohlo alespoň troch nudit," svěřil se Koch a popsal svého českého kolegu jako detailistu. "Třeba způsob, jakým klepe na dveře, to jsou drobnosti, které dělají rozdíl a dobrého herce."

Mimořádná příloha MF DNES k Ondříčkově detektivce Ve stínu

Mimořádná příloha MF DNES k Ondříčkově detektivce Ve stínu

Přitom angažmá slavné německé hvězdy nebylo vůbec jisté, film se musel také kvůli financím několikrát odložit a Koch jen nerad předělával svůj nabitý program. Nejvýraznější změny doznal snímek Ve stínu poté, co ho tvůrci kompletně přestříhali.

Přestože byl Ondříček spokojen, americký producent na změně trval, tvrdá práce se ale vyplatila. Odpadla řada scén, které film zpomalovaly, mimo jiné i ta nejdražší se zastřeleným koněm. "Veškeré odstředivé symbolické věci, až intelektualismy, jsme vyházeli."

Film "zachránil" hlavně Ivan Passer, který do Prahy přijel za Ondříčkovým otcem Miroslavem a při té příležitosti slíbil, že se na snímek podívá. "Passerův přístup, to, že přišel někdo s tak obrovskou životní zkušeností a dokázal si to pouštět znovu a znovu, to pro mě byla obrovská škola života," vzpomíná režisér.

Pokud byste se rádi dočetli o vzniku filmu víc, najdete vše ve speciální příloze MF DNES, která vychází ve čtvrtek. Po Praze, respektive na Václavském náměstí, na Národní třídě, na I. P. Pavlova i na Andělu ji budou rozdávat kameloti v dobových kostýmech. Zároveň ji najdete samozřejmě jako přílohu ve čtvrtečních novinách.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Najdete na iDNES.cz