Jirásek, smyčce, básně. Co se vysílalo 24. prosince, než přišly pohádky

  7:58aktualizováno  7:58
Zdálo by se, že bez čertů a princezen se neobešel žádný Štědrý večer v naší televizní historii. Ale paměť klame. Tradice původních pohádkových premiér z dílny ČT vysílaných ke sváteční večeři trvá teprve pětadvacet let. Jak vypadal 24. prosinec předtím, za časů jediné televize?

Jorga Kotrbová jako princezna Zlatovláska ve stejnojmenné pohádce (1973) | foto: Filmové studio Barrandov

Pohádky sice byly na programu Štědrého dne také, ale nasazovaly se pouze do pozdního odpoledne. Večerní program měl jiný, osvětový ráz. Zpravidla se v inscenacích připomínaly texty či osudy významných osobností národní historie.

Tak třeba nadílku před padesáti lety zařídil Záhořanský hon, natočený podle předlohy Aloise Jiráska s Janou Preissovou v hlavní roli a provázený dobovou vysvětlivkou, že ironizuje „pokryteckou nadutost rokokového panstva“.
Jindy nastoupil příběh Za ranních červánků, životopis Josefa Dobrovského, jehož hrál Radovan Lukavský. Výjimkou se stal pohádkový muzikál Zlatovláska v roce 1973.

Buditelskou notu Štědrého večera postupně začaly vytlačovat rodinné komedie, roku 1976 Můj brácha má prima bráchu a rok nato Jak vytrhnout velrybě stoličku. Ovšem musely si počkat na pozdější hodinu, startovaly až kolem půl deváté. Nejprve se učinilo zadost takzvaně „vyššímu umění“, které vytvořil blok Sukovy serenády a Sváteční chvilky poezie.


Teprve od konce 70. let se začaly do časnějších štědrovečerních hodin probíjet pohádky. Konkrétně letopočty 1978 až 1980 patřily titulům Paví král, Jak se budí princezny a O ptáku Ohniváku. Na jistou dobu pak sice zase ustoupily, nicméně od 80. let si pohádky své místo ve štědrovečerním programu znovu upevňovaly.

Fotogalerie

Postupně dospěly i k principu televizních premiér, které 24. prosince zažily například snímky O statečném kováři, Třetí princ, S čerty nejsou žerty či Mahulena, zlatá panna. Ovšem tehdy šlo vesměs o distribuční pohádkové filmy pro kina.

Kdežto k vlastní výrobě pohádky určené přímo pro Štědrý večer sáhla tehdejší Československá televize poprvé až po změně režimu, když roku 1990 uvedla koprodukční příběh O Janovi a podivuhodném příteli. Natočil jej Ludvík Ráža, jehož Sedmero krkavců v roce 1993 založilo nynější tradici štědrovečerních pohádek již samostatné České televize.

Vyplácí se. Za posledních deset let všechny našly nad dva miliony diváků a Anděl Páně 2 je s více než třemi miliony vůbec nejsledovanější pohádkou za patnáct let. Její slavnou scénu, duet anděla s čertem, najdete na videu.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

České lvy ovládl film Všechno bude. Toman neproměnil ani jednu nominaci

Oba ocenění herci ze Snímku všechno bude. Eliška Křenková dostala Českého lva...

Snímek Všechno bude si z letošního udílení cen Český lev odnáší šest sošek, mimo jiné v kategorii nejlepší režie, film...

Zemřel herec a zpěvák Robert Hlavatý, hrál v Tajemství i v Ulici

Hudebník Robert Hlavatý

Ve věku 50 let zemřel na rakovinu muzikant a herec Robert Hlavatý. Objevil se v muzikálech Kvaska, Děti ráje či jako...

GLOSA: Proč Český lev musel u diváků prohrát, i když potil krev

Ani milý nápad, že sošky předávali herci v kostýmech ze svých rolí, už nemohl...

Celkem 559 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer udílení filmových cen Český lev. Tedy méně než loni, kdy jich bylo 700...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

VIDEO: Film Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu má první ukázku

Z plakátu filmu Tenkrát v Hollywoodu

Po plakátech, kde se v dobových úborech představilo ústřední herecké trio Brad Pitt, Leonardo DiCaprio a Margot Robbie,...

Další z rubriky

Možná to byl vůbec první hold obětem Dukly 61, uvažuje Ondříček

David Ondříček (druhý zprava) se svým týmem drží České lvy za nejlepší...

Po výhře v cenách iDNES.cz si režisér snímku Dukla 61 David Ondříček zopakoval triumf na Českých lvech. Vedle sošky za...

ANALÝZA: Sázkaři věří Janu Palachovi. Ale nač spoléhá Český lev?

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Druhé čtvrtstoletí své existence začíná Český lev změnou moderátora. Přímý přenos slavnostního předávání výročních...

PRVNÍ DOJMY: Už teď show Tomáše Matonohy přebíjí Jaromíra Soukupa

Nový pořad na Prima Comedy Central

Od emigračních důsledků červené knihovny Rosamunde Pilcherové až po „hnutí teplometů“ proti sbližování Severní Koreje...

ESA s.r.o.
Řidič C + E - Jažlovice, Sadská

ESA s.r.o.
Středočeský kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 38 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz