Jirásek, smyčce, básně. Co se vysílalo 24. prosince, než přišly pohádky

  7:58aktualizováno  7:58
Zdálo by se, že bez čertů a princezen se neobešel žádný Štědrý večer v naší televizní historii. Ale paměť klame. Tradice původních pohádkových premiér z dílny ČT vysílaných ke sváteční večeři trvá teprve pětadvacet let. Jak vypadal 24. prosinec předtím, za časů jediné televize?

Jorga Kotrbová jako princezna Zlatovláska ve stejnojmenné pohádce (1973) | foto: Filmové studio Barrandov

Pohádky sice byly na programu Štědrého dne také, ale nasazovaly se pouze do pozdního odpoledne. Večerní program měl jiný, osvětový ráz. Zpravidla se v inscenacích připomínaly texty či osudy významných osobností národní historie.

Tak třeba nadílku před padesáti lety zařídil Záhořanský hon, natočený podle předlohy Aloise Jiráska s Janou Preissovou v hlavní roli a provázený dobovou vysvětlivkou, že ironizuje „pokryteckou nadutost rokokového panstva“.
Jindy nastoupil příběh Za ranních červánků, životopis Josefa Dobrovského, jehož hrál Radovan Lukavský. Výjimkou se stal pohádkový muzikál Zlatovláska v roce 1973.

Buditelskou notu Štědrého večera postupně začaly vytlačovat rodinné komedie, roku 1976 Můj brácha má prima bráchu a rok nato Jak vytrhnout velrybě stoličku. Ovšem musely si počkat na pozdější hodinu, startovaly až kolem půl deváté. Nejprve se učinilo zadost takzvaně „vyššímu umění“, které vytvořil blok Sukovy serenády a Sváteční chvilky poezie.


Teprve od konce 70. let se začaly do časnějších štědrovečerních hodin probíjet pohádky. Konkrétně letopočty 1978 až 1980 patřily titulům Paví král, Jak se budí princezny a O ptáku Ohniváku. Na jistou dobu pak sice zase ustoupily, nicméně od 80. let si pohádky své místo ve štědrovečerním programu znovu upevňovaly.

Fotogalerie

Postupně dospěly i k principu televizních premiér, které 24. prosince zažily například snímky O statečném kováři, Třetí princ, S čerty nejsou žerty či Mahulena, zlatá panna. Ovšem tehdy šlo vesměs o distribuční pohádkové filmy pro kina.

Kdežto k vlastní výrobě pohádky určené přímo pro Štědrý večer sáhla tehdejší Československá televize poprvé až po změně režimu, když roku 1990 uvedla koprodukční příběh O Janovi a podivuhodném příteli. Natočil jej Ludvík Ráža, jehož Sedmero krkavců v roce 1993 založilo nynější tradici štědrovečerních pohádek již samostatné České televize.

Vyplácí se. Za posledních deset let všechny našly nad dva miliony diváků a Anděl Páně 2 je s více než třemi miliony vůbec nejsledovanější pohádkou za patnáct let. Její slavnou scénu, duet anděla s čertem, najdete na videu.

Autor:

Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

Další z rubriky

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

VIDEO: Keira Knightley v Česku točila milostný trojúhelník Zraněná srdce

Z plakátu filmu Zraněná srdce

Snímek Zraněná srdce, ve kterém milostný trojúhelník představují Keira Knightley, Alexander Skarsgård a Jason...

RECENZE: Jedna Favoritka, tři oscarové dračice a humor na ostří nože

Z filmu Favoritka

Až bude Americká filmová akademie vybírat nositelku herecké ceny z trojice aktérek Favoritky, zapotí se. Jedna je totiž...

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ – NEREZOVÉ MATERIÁLY

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz