Milovníci folkloru nazpívali odpověď vánočním hitům z nákupních domů

  13:53aktualizováno  13:53
V zásadě se rýsují jen dvě možné krajní polohy vztahu, jaký může mít člověk o Štědrém dni ke koledám. Buď se bez nich neobejde – pouští a zpívá si je... až do aleluja. Anebo je z celého adventního kýče natolik otrávený, že jediné zazvonění rolniček u něj vyvolá záchvat hysterie.

Uskupení Lilium Liste nahrálo méně známé koledy a vánočním zpěvy zemitým způsobem. | foto: Indies Scope

Jenže potom tu existuje skrytá třetí možnost. Koledy, které odhazují nános kýče i příliš vlezlé melodie. Třeba takové, jaké nahrálo sdružení Lilium Liste na svou desku Písně vánočního času.

Krása prostých moravských a slezských koled zazpívaných a zahraných „podomácku“ prýští z každého tónu alba. Lilium Liste připravili méně známé koledy syrově, až zemitě, s nefalšovanou radostí a pokorou k vánočním časům. Album bez rozmáchlých aranží a nablýskaných kudrlinek je tou nejlepší odpovědí „obchoďákovým“ vánočním hitům, nad kterými ční i díky autentické interpretaci hudebního odkazu lidových tradic.

Samozřejmě se to tu hemží anděly, Maria jde do kláštera, Ježíšek leží v jesličkách ovinutý v pleničkách a svatý Josef mu zpívá. Ani to nemusí být každému po chuti, jenže poselství Vánoc patří spolu s velikonočním odkazem k tomu nejvýznamnějšímu v křesťanské tradici a kultuře. A když si uvědomíme, že písně pocházejí z nábožensky vždy aktivnější Moravy, nelze se těmto obrazům vyhnout. Pradávný mýtus o příchodu božského dítěte naplňujícího lidské touhy a naděje tu tedy ožívá naplno a křesťansky třeba vlažnějším posluchačům to vynahrazuje právě nakažlivě ryzí pojetí, kterému se těžko odolává.

„Jsme amatérské sdružení lidí milujících lidovou píseň,“ vysvětluje člen Lilium Liste Ludvík Běťák původ autentických aranží a akcentů, které na albu zaznívají. „Pocházíme z různých míst Moravy, každý z nás hrál či zpíval nebo tančil v nějakém folklorním souboru či alespoň v rodinné kapele. Hrajeme a zpíváme si doma, těší nás takové muzicírování a příležitostně rádi zahrajeme a zazpíváme i pro přátele a známé.“ A právě ta radost ze společného setkávání se podařila při nahrávání skvěle zachytit.

Moravských lidových písní – i těch vánočních – je nespočet. Mnoho těch krásných a takřka neznámých ukrývají archivy, zpěvníky a staré kancionály, ale i hlubší vrstvy lidské paměti.

Čistá radost

Členové sdružení Lilium Liste tedy hledají, ale i vzpomínají, objevují a vybírají písně, které se jim líbí a pocházejí převážně z Moravy, některé ze Slezska. Z ústního podání se dochovaly také vzácné motivy milostných koled, legend a duchovních zpěvů vánočního cyklu. Nahrávka záměrně přináší právě ty, které nejsou běžné a známé.

„Opravdu sváteční prožitky mohou být v době krize z blahobytu a krize hodnot paradoxně velice vzácné. Přemíra informací a laciná sentimentalita dnes často přehluší čistou radost, zakryje i to posvátné,“ míní Běťák.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

VIDEO: Mobil do ruky. Julian Záhorovský natočil netradiční klip na výšku

Julian Záhorovský v klipu k písni Spolu

Rozum nad láskou vždy zvítězí, to je hlavní téma „vertikálního videoklipu“ Spolu, který pod hlavičkou sólového projektu...

Bratr mi navrhl, ať hraju místo táty, líčí Fedor Frešo mladší

Fedor Frešo s kapelou Collegium Musicum

Slovenské kapely Collegium Musicum a Fermata budou 22. ledna hrát v pražském Lucerna Music Baru. Spojuje je osobnost...

Bratři Malinové jedou na turné a zvou na Dylanova harmonikáře

Kapela Malina Brothers

Uznávaná kapela Malina Brothers, v níž se sešli banjista Luboš, kytarista Pavel a houslista Josef Malinovi a která má...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz