Spielberg s Hanksem jsou fajn chlapíci, říká Jon Seda ze seriálu Pacific

  18:54aktualizováno  22:12
John Basilone a Jon Seda mají leccos společného. Oba se narodili v New Yorku, oba vyrostli v New Jersey, oba se věnovali boxu. Oba také měli co do činění s válkou v Pacifiku. Jeden rozdíl tu však přeci jen je: "John to peklo poznal na vlastní kůži," říká Seda alias seržant Basilone z nového seriálu Stevena Spielberga a Toma Hankse Pacific.

Portál iDNES.cz přináší s Jonem Sedou, populárním seriálovým hercem s hispánskými kořeny, exkluzivní rozhovor.

Jak těžké bylo natáčení Pacifiku ve srovnání s jinými seriály, na nichž jste pracoval?
Pacifik byl jednoznačně nejnáročnější - fyzicky a hlavně psychicky. Dělali jsme věci, které ve mně zanechaly hluboké emoce. Netočili jsme něco, co si někdo vymyslel, tohle byly skutečné příběhy skutečných lidí. Nad něčím takovým se nemůžete nezamyslet.

Producenty projektu jsou Steven Spielberg a Tom Hanks. Jak se s nimi pracuje?
Bylo to něco neuvěřitelného. Znal a obdivoval jsem je už za jejich předešlé válečné projekty, Bratrstvo neohrožených i Vojína Ryana, takže jsem věděl, že Pacific mají v rukou opravdoví experti. Navíc jsou to hrozně milí chlapíci. Dosáhli slávy a úspěchů, ale pořád stojí nohama na zemi. Jsem za tu příležitost vděčný.

Ze seriálu Pacifik

Zaskočilo vás v Pacifiku něco?
Čemu jsem se upsal, jsem pochopil až ve chvíli, kdy nás poslali na speciální výcvik. A také když jsem se ponořil do materiálů k válce: myslel jsem, že toho o ní vím hodně, ale skutečnost mě zaskočila. Odborným poradcem byl kapitán Dale Dye, který spolupracoval už na Bratrstvu. I díky němu jsme si velmi rychle uvědomili, co taková válka obnáší. Dostali jsme základy, na kterých se dalo stavět.

Jak takový výcvik vypadá?
Dělali jsme všechno, co vás v souvislosti s válkou napadne. Studovali jsme typologii historických zbraní, dostali základy válečné taktiky, trénovali bojová umění. Snažili jsme se pochopit, co prožívali mariňáci na frontě. Bylo toho hodně, a přesto je to jen směšný zlomek toho, čím si prošli opravdoví hrdinové.

Vše o seriálu The Pacific

Kolik času jste strávil na place?
Skoro deset měsíců v kuse. Proto jsem říkal, že to bylo náročné. Režisér chtěl, abychom poznali pocity, které měli skuteční vojáci. Pro ty prý bylo nejtěžší vyrovnat se tím, že boje netrvají pár dní, jak si představovali, ale klidně i celé měsíce. Štáb proto sestavil natáčecí plán, který v nás vyvolával podobné emoce: čekali jsme klasické natáčení, ale ono ne a ne skončit. Ždímali nás rafinovaně krok po kroku.

Co bylo nejhorší?

Jon Seda *1970

Ze seriálu Pacific - Jon SedaHerec a amatérský boxer. Rukavice pověsil na hřebík v roce 1992, když poprvé zazářil na stříbrném plátně ve filmu Gladiátor. Během 90. let jeho hvězda stoupala díky rolím v titulech jako Carlitova cesta nebo 12 opic. V roce 1996 zaujal na filmovém festivalu v Cannes postavou mladého gangstera ve snímku Jít za sluncem, film Selena mu umožnil hrát po boku Jennifer Lopezové. Do Sedovy televizní tvorby patří role v mnoha populárních seriálech: Zločiny ze sousedství, Policie New York, Doktor House, Kriminálka Miami či Zákon a pořádek.

Všechno a nic. Ne vážně, takhle se o tom nedá přemýšlet. Díky Pacifiku jsem objevil sám sebe. Zní to jako fráze, ale já ze sebe vydal i to, o čem jsem netušil, že mám. Nejtěžší tak nebyl výcvik ani natáčení, ale fakt, že nejsem se svou rodinou. Žena s dětmi zůstala ve Státech.

Hrajete seržanta Basilona. Jste si v něčem podobní?
Pár shodných rysů by se našlo. Oba jsme se narodili v New Yorku, oba jsme vyrůstali v New Jersey. On miluje box, já taky, dokonce jsem amatérsky boxoval. To vše jsou ovšem jenom povrchní věci. John prožil něco, co si já můžu jenom stěží představit. On je hrdina, ne já.

Utužilo náročné natáčení přátelství mezi herci?
No jéje! Sblížili jsme se tak, že nás už nikdy a nic nerozdělí. Můžeme natočit padesát, sto dalších filmů, stát se hvězdami, ale na tohle nezapomeneme. Vytvořilo se mezi námi něco, co se nedá popsat, ale vzájemně to cítíme.

Zmínil jste box. Proč jste se mu vlastně přestal věnovat?
Protože přišla lákavá filmová příležitost. Po škole jsem boxoval a skutečně jsem si představoval, že se boxu budu věnovat profesionálně. Pak ale přišli lidi od filmu, že hledají talenty pro boxerský film, jmenoval se Gladiátor. Řekl jsem si, že by to mohlo hodit nějaké peníze, a tak jsem se nechal naverbovat.

Vše o seriálu The Pacific

Boxujete ještě občas?
Už jsem v ringu nestál celá léta. Ale pořád trénuju - jen tak, bez konkrétního cíle, udržuju formu. Cvičím a tu a tam si doma bouchnu do pytle.

Mimochodem kolik scén vzniklo v reálném prostředí a kolik za pomoci počítače?
Většinu jsme natočili uprostřed přírody, v Austrálii. Jistě, jsou místa, která se musela nově vytvořit, to je třeba příklad Iwodžimy. Ale převážná část záběrů je čistá realita. Zkropil jsem ji vlastním potem, tak mi můžete věřit.

Pacific exkluzivně na iDNES.cz

Ze seriálu PacifikVíce o výpravném seriálu najdete pravidelně na stránkách portálu iDNES.cz. Exkluzivní materiály z natáčení a profily herců portálu poskytla přímo televizní stanice HBO.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

Najdete na iDNES.cz