Soupeří spolu dva filmy o Kajínkovi

  • 1
Z Jiřího Kajínka se stává filmový hrdina. A dokonce dvojnásobný: budou se o něm totiž točit hned dva hrané filmy. Petr Jákl ze společnosti J. B. J. Film může být v klidu: vlastní totiž takzvaná osobnostní práva k příběhu muže, kterého provází snad nejsledovanější kriminální kauza současnosti.

"Koupili jsme autorská práva přímo od Jiřího Kajínka. Jednali jsme s ním rok a půl, když se začali rojit jiní zájemci, mělo to jediný důsledek – zvedla se cena. Nicméně Kajínek a jeho právníci se rozhodli pro nás," tvrdí Jákl.

Podle něj to znamená, že konkurenční projekt nemůže použít nejen Kajínkovo jméno či fotografii, ale ani jiné jméno či podobu pro jeho osobní příběh, který si nechali zaregistrovat.
"Jsme sice kaskadéři, ale dodržujeme pravidla," připomněl producent Jákl původní profesi svou i svého syna Petra Jákla mladšího, který si kromě hollwoodských rolí zahrál v českém Krysaři.

"Je to přece slušnost i povinnost domluvit se s tím, o kom chci točit. Tím, že se chystá podobný film, jsme samozřejmě překvapeni – nemile, protože věříme v právní stát. Ale kdyby konkurenční projekt opravdu vznikl, není pro nás problém uplatnit své nároky," naznačil Jákl možnost požádat soud, aby šíření díla pozastavil.

O podrobnostech projektu, o který má údajně zájem také Nova, zatím nechce mluvit. Ví se jen, že nabídku dostal režisér Filip Renč.

Ten včera prohlásil, že se ještě nerozhodl, zda ji přijme. "Máme svou představu, ale zatím ji upřesňujeme. Tak do měsíce bude jasno," řekl Jákl.

Druhý  projekt už režiséra má v Jiřím Svobodovi, který své přání zfilmovat Kajínkův případ zveřejnil již při premiéře Sametových vrahů, rovněž natočených podle skutečné kriminální kauzy.

Práva sice nemají, producent Svobodova projektu Adam Dvořák však míní, že je nepotřebují. "Celé je to složitější," tvrdí. "Nám nejde o autorizovaný životopis, nýbrž o příběh na motivy Kajínkova případu, což je kauza veřejně známá.

Autorská práva by se dala koupit, kdyby pan Kajínek dejme tomu napsal knihu – jenže on ji nenapsal. A co je veřejně známé, nelze ani odkoupit – to by se musela kupovat práva k příběhům všech aktérů, obětí, pozůstalých, dědiců, vyšetřovatelů," vypočítavá producent, který proslul jako střihač Snowboarďáků a nyní ve společnosti Cinemania chystá se stejným týmem Rafťáky.

Dvořák střihal také Svobodovy Sametové vrahy, pracoval s ním i na televizních filmech a právě proto, že zná režisérův zájem o Kajínkovy osudy, nabídl mu svůj producentský štít.

"Vím, že Jiří Svoboda o tom mluvil už loni na karlovarském festivalu, že si s Kajínkem psal, že prostudoval spoustu podkladů. Připadalo mi nefér, že by měl o svůj sen přijít, když s ním přišel první a do příprav vložil takovou spoustu práce, energie a času," vysvětluje Dvořák.

Na otázku, kdo souboj "kajínkovských" projektů vyhraje, odpovídá: "Ten, který jej dokončí dříve. Naše premiéra bude na podzim 2007." - více o přípravě filmu ZDE

Dějiny světové kinematografie znají spoustu takzvaných kolizí – souběžného vzniku snímků na stejné téma. Přihodilo se to třeba Miloši Formanovi, jehož Valmont se utkal s Frearsovými Nebezpečnými známostmi – obě díla vznikla podle téže předlohy.

Stává se také, že jeden ze soupeřů ustoupí, naposledy Baz Luhrmann pozastavil svůj film o Alexandru Velikém, když stejný životopis rychleji natočil Oliver Stone. V Česku se vede přestřelka i o Čachtickou paní, kterou mají v plánu režiséři Zdeněk Troška i Juraj Jakubisko. Ve všech těchto případech však jde o historické legendy, Kajínek však žije.

,