Sarkastický Garfield bojuje o luxusní zámek

  14:02aktualizováno  14:02
Nejpopulárnější zrzavý kocour na světě Garfield se už podruhé stal hvězdou stříbrného plátna.

Garfield 2 - Fotografie z filmu Garfield 2 (2006) | foto: Bontonfilm

Garfield tentokrát zahájil svou vlastní invazi do Británie a hodlá ji převrátit naruby. Spolu s věrným psím kolegou Odiem se vydává za velkou louži, aby zde překvapil svého pána Jona Arbucklea, který se v Londýně právě chystá požádat o ruku svou přítelkyni, veterinářku Liz Wilson.

Nebyl by to ale Garfield, kdyby dobrodružství ihned nenabralo šílené obrátky: díky souhře náhod si vymění roli s královským kocourem Princem, který zrovna zdědil luxusní zámek. Ten je nyní Garfieldův – a nikdo si jej pochopitelně nezaslouží víc.

V honosném sídle, které Garfield nazývá svým domovem, se těší královskému zacházení a má k dispozici osobního sluhu a celou armádu čtyřnohých pomocníků. Všechno však není tak růžové, jak se zdá – Garfield je trnem v oku Lordu Dargisovi, který je dalším dědicem v pořadí a rád by se nepříjemného kocoura zbavil.

Garfield, jehož komiksové stripy čte každý den přes 260 milionů čtenářů, se porpvé objevil v kinech přede dvěma lety. I nyní se producent John Davis znovu obrátil na scénáristické duo Joel Cohen a Alec Sokolow, kteří mají na kontě i komedie Líbánky a Dvanáct do tuctu.

Tentokrát se nechali inspirovat Sokolowovými sousedy. "Manželé, kteří žili nedaleko mého domu, nedávno zemřeli a v jejich závěti stálo, že v domě může zůstat jejich bývalá služebná – pod podmínkou, že se postará o jejich psa," vysvětluje scénárista.

Tuto myšlenku s Cohenem rozpracoval a obohatil několika dalšími koncepty. "Chtěli jsme, aby Garfield tentokrát více reagoval, proto jsme museli zvolit prostředí, které by mu k tomu dalo dostatek příležitostí – místo, kde by byl jako ryba na suchu," říká Sokolow.

Prostředím, které by poskytovalo největší kontrast k jeho nátuře, se ukázala být Anglie. "Velká Británie je známá svou okázalostí a smyslem pro dodržování tradic... Říkali jsme si, že s tím bychom si mohli užít spoustu legrace," dodává Joel Cohen. "S královským životem někdy souvisí poměrně absurdní zvyklosti, což byla přesně ta věc, do které se Garfield mohl náležitě vložit."

Režiséra Tima Hilla, který v minulosti napsal scénář k filmu Spongebob v kalhotách a zrežíroval rodinné komedie Muppeti z vesmíru a Velké průšvihy Maxe Kyblíka, premisa filmu velice zaujala a dokonce jej podnítila k tomu, aby se začal zabývat dalšími případy, kdy lidé odkázali své nemovitosti domácím mazlíčkům.

"Šel jsem na internet a našel jsem spoustu skutečných příběhů o lidech, kteří odkázali svým domácím zvířatům celé jmění," vzpomíná Hill. "Jako výchozí bod našeho filmu se mi to moc zamlouvalo." Hillovi se rovněž líbilo, že se film odehrává v Británii. "V Anglii není Garfield pouze jako ryba na suchu, ale také jako slon v porcelánu," podotýká režisér.

Záměrem režiséra a producenta bylo sehnat pro toto pokračování původní obsazení: Breckina Meyera jako Garfieldova osudem pronásledovaného majitele Jona Arbucklea, Jennifer Love Hewittovou jako jeho vysněnou veterinářku Liz Wilson a legendárního herce Billa Murraye jako dabéra titulního kocoura.

Breckin Meyer popisuje svou postavu jako "nešikovného, ale hrozně sladkého a roztomilého chlapa. Jon je dobrý yin ke Garfieldovu yangu." Mimo jiné se mu líbil také silnější důraz, který je tentokrát kladen na romantiku. Jon je odhodlán Liz požádat o ruku, i kdyby kvůli tomu musel ten oceán, který je momentálně dělí, přeplavat.

Meyer mimochodem opět ocenil skutečnost, že titulní hrdina filmu je produktem počítačové animace. "Pořád mám ten drobný problém, že jsem na kočky alergický," říká herec. "Takže bylo více než fajn, že jsem místo živé kočky mohl pracovat s polštářem."

Stejně jako Meyer se do své role vrátila i Jennifer Love Hewittová. "Na Garfieldovi jsem vyrůstala a dokonce jsem si i pořídila velkou oranžovou kočku," vzpomíná herečka. "Když jsem pracovala na prvním filmu, poprvé jsem ochutnala také jeho nejoblíbenější jídlo, lasagne. Ale momentálně na něm mám nejvíc ráda ten jeho sarkasmus. Sama jsem hodně sarkastická, takže smysl pro tenhle druh humoru hodně oceňuji."

Ústřední herecké trio tentokrát doplnil skotský komik a herec Billy Connolly v roli padoucha Lorda Dargise. Garfield 2 bezezbytku využívá jeho talentu pro fyzickou komiku: "Dostanu po hlavě hráběmi, honí a pokouše mě rottweiler, padám ze schodů, poklop od klaviatury mi přivře ruce a dostanu se do křížku s Breckinem Meyerem," popisuje svou roli Connolly.

Garfielda a Prince přivedl na plátno opět tým Rhythm & Hues Studios, sestávající z 30 animátorů. Díky technickým pokrokům se Garfield dočkal malých, ale důležitých vylepšení. Šéf Chris Bailey tvrdí, že publikum si – ačkoliv možná nevědomky – rozdílu jistě všimne.

GARFIELD 2 (Garfield: A Tail of Two Kitties)
rodinná komedie, 77 minut (Bontonfilm)
režie: Tim Hill - scénář: Joel Cohen a Alec Sokolow
kamera: Peter Lyons Collister - hudba: Christophe Beck
hrají: Breckin Meyer, Jennifer Love Hewittová, Billy Connolly, Lucy Davisová, Ian Abercrombie, Greg Ellis
český dabing: Vladi, Ota Jirák, Jana Mařasová, David Prachař, Ivan Vyskočil, Otakar Brousek ml. a další
oficiální web: www.garfield2.cz

Autoři:

Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Nový Lví král zabral. Z čela návštěvnosti našich kin vyhnal Spider-Mana

Záběr z nového zpracování Lvího krále

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk
Vaše děti ho budou milovat! Vyrobte jim vlastní bublifuk

Trávíte s dětmi prázdniny a sháníte tipy na aktivity? My si doma občas hrajeme s bublinami, což moje kluky moc baví. Rádi je vyfukují, koukají, jak je tvořím já a praskají je.

Najdete na iDNES.cz