RECENZE Za plotem: Zvířátka se koří ledničce a televizi

  12:43aktualizováno  12:43
Od společnosti DreamsWorks Animation se čeká hodně. Zpravidla další Shrek, nebo alespoň Madagaskar. Tomu se zprvu blíží animovaná komedie Za plotem.

Fotografie z filmu Za plotem (2006) | foto: Bontonfilm

Stejně jako Madagaskar nabízí zábavu pro nejmenší, ale krok za krokem nabírá dospělejší obrátky.

Za plotem

USA, 2006, 83 minut

režie Tim Johnson a Karey Kirkpatrick,

v českém znění Pavel Soukup, Jiří Štěpnička, Bohdan Tůma, Radka Slupková

Hodnocení­: 60 %

Jako by se sami tvůrci nudili a rozhodli se akční bajku osvěžit humorem pro rodiče a také ironií, která provází předlohu - stejnojmenný komiksový strip, v němž želva a mýval zpoza plotu glosují lidské chování.

Ve filmu obyvatelé lesa podnikli do říše lidí výpad -a výsledek? Moralisté by řekli, že začnou vzývat náboženství konzumu v čele s ledničkou a televizí.

Výchovná stylizace
Na scestí je svede vykradač automatů mýval, který musí vrátit uloupené zásoby medvědovi. Aby získal pomocníky, poblázní partu zvířat dosud nedotčených civilizací a vede je na výpravy, odkud si místo starosvětských žaludů vozí lákadla moderní doby.

Pro reklamu lupínků, tyčinek, sušenek, oplatek a limonád by film Za plotem představoval zlatý důl, kdyby se však pravým značkám nevyhýbal -i v češtině jsou hlavní lahůdkou třeba „bandůrky“.

Výtvarně nenesou „plyšákovití“ hrdinové velký průlom, stylizace je umírněná stejně jako ježci výkřiky „ježkovy voči“ a výchovná nota se neukryje. Jednak člověk ničí přírodu, jednak nezdravému životnímu stylu podlehnou nejsnáze mláďata, která odmítají jíst kůru a žadoní o koblihy či pizzu.

Bramborový Měsíc
Daleko více se film „odváže“ v situacích nabitých pohybem, které se z tradiční grotesky postupně přelévají k vynalézavým variacím na hrané akční hity. Přidávají se odkazy, citace, hříčky, černý humor.

Například mýval líčí, jak mu celou rodinu vzala strunová sekačka, želva bez krunýře se stydlivě zakrývá a tvrdí, že ještě neprozkoumala vlastní tělo, vačice předstírá umírání jako tragéd včetně divadelního monologu, skunk se mění v kočku jako v pořadu Vypadáš skvěle! a pan likvidátor názorně cvičí vraždění zvířat.

Ale nechybí ani magie shazovaná smíchem: Měsíc ve tvaru bramborového lupínku, chladnička na způsob oltáře nebo přítmí, z nějž na užaslá zvířátka útočí úryvky televizních seriálů.

Finále, v němž si zahrají lasery a zběsilá automobilová honička, samozřejmě přeje výhře dobra nad zlem. Nicméně závěrečné titulky vroubí něžné vtipné náznaky, že civilizační nákazu obžerstvím u obrazovky přece jen tak pohádkově snadno už zvířátka nesetřásla.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

Měl jsem štěstí i bohatý život, bilancoval Zindulka v zimním rozhovoru

Stanislav Zindulka

I když je mu 86 let, srší ze Stanislava Zindulky neuvěřitelná energie a síla, popisovala ještě před třemi měsíci...

VIDEO: Ať mrtví zůstanou mrtvými, radí film o filmu Řbitov zviřátek

Z filmu Řbitov zvířátek

Když si hrajete se smrtí, můžete se spálit, varuje Řbitov zviřátek natočený podle slavného hororu Stephena Kinga, jenž...

Najdete na iDNES.cz