Z filmu Smrt čeká všude

Z filmu Smrt čeká všude | foto: © Summit Entertainment

RECENZE Smrt čeká všude: soupeř Avataru, který sbírá ceny právem

  • 67
Všichni o něm mluví, málokdo ho viděl. Pro oscarového favorita jménem Smrt čeká všude je příznačná jeho nenápadná cesta vzhůru.

Smrt čeká všude

70 %

USA, 2008, 131 min.

režie Kathryn Bigelowová

hrají Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty

Kinobox: 76 %

IMDb: 7.5

V Americe si od loňského léta do podzimu vydělal pouze na svůj skromný rozpočet jedenáct milionů dolarů, v Česku vyšel původně jen na DVD. Ale jak jeho hvězda stoupala – k šedesátce cen a devíti nominacím na Oscara si nejnověji přidal trofeje Britské filmové akademie, začala po něm sháňka. A poté, co včera zahájil brněnský festival Cinema Mundi, vstoupí dnes i do českých kin.

Ideje zůstaly v prachu pouště

Samozřejmě zvýšený zájem přiživil pikantní exmanželský souboj režisérky Kathryn Bigelowové s Jamesem Cameronem, jehož obří hit Avatar se musel už několikrát před „trpasličím“ projektem jeho bývalé ženy sklonit. Ale ať dopadne oscarový duel Davida s Goliášem jakkoli, film Smrt čeká všude si místo na slunci již vybojoval. Právem.

Z filmu Smrt čeká všudeZ filmu Smrt čeká všude

Z filmu Smrt čeká všude

Ačkoli bývá označován za válečné drama, nezobrazuje válku podle vžitých představ. Nestojí tu proti sobě dvě mohutné armády, ale tým amerických pyrotechniků proti neviditelnému nepříteli; válka se nevede v masových scénách za plné palby na otevřené frontě, nýbrž ve zdánlivě poklidném týlu, kde však úder hrozí kdykoli a odkudkoli.

V podstatě jde o profesní román, jehož hrdinové jdou den co den „do práce“ s vědomím, že se třeba už nevrátí; román vyprávěný až neskutečně věcně a pozorovatelsky, bez hodnotících soudů i plakátových hesel. Tím věrněji a důvěrněji působí: ideje zůstaly kdesi v prachu pouště, veškerý zdejší život specialistů na výbušniny se upjal ke kalendáři, na němž odpočítávají každý zbývající den, než jim služba vyprší a pojedou domů.

Smrt čeká všude: další pohled

Snímek Smrt čeká všude není výpovědí o síle soudržnosti a bratrství (mezi muži jakékoli národnosti, rasy či vyznání), ale o singularitě zkušenosti moderní války, jež není vedena strategiemi a plány, nýbrž v bláznivém chaosu náhlých rozhodnutí, a v níž každý bojuje především sám za sebe. Není to válka lacině vzrušující, ale o to více strhující a - takřka ochromující.

Nejsou „hodní“ ani „zlí“, jen zdrženlivě zdvořilí a navzdory výcviku i výbavě bezbranní. Jejich podezíravost se rozrostla do krajnosti: řadový trhovec, matka dětí, kluk nabízející pirátská DVD, každý z nich může skrývat a odpálit bombu. Je to nekonečná loterie, v níž se vyhrává nanejvýš odklad do příštího poplachu.

Kratičké okamžiky klidu s běžnými úkony na ubikacích tak člověk vítá s ulehčením, protože jinak jej film udržuje nepřetržitě v plné pohotovosti. Nemá tradičně pojatý děj, zato až dokumentárně působivou náladu vystavěnou na válce nervů a válce vztahů, neboť i mezi chladnokrevnými profesionály jiskří napětí, jak se jejich řady mění: sotva jeden skončí v rakvi, jiný nastupuje.

Veteránský syndrom

Třebaže oscarová nominace zbyla i na soustředěný výkon Jeremyho Rennera v hlavní roli, herecká síla filmu Smrt číhá všude netkví tolik v individualitách jako v souhře. Lehce tím připomínají své kolegy z českého Tobruku, s nímž Smrt čeká všude sdílí i takřka westernovou atmosférou, v níž je čekání drásavější než výstřel

A v neposlední řadě snímek přesně vystihuje veteránský syndrom, platný od povídek Ernesta Hemingwaye až po filmové drama Bratři. Někteří muži takříkajíc „genderově nekorektně“ žasnou, jak mohla tak silný válečný film včetně akčních prvků natočit žena, avšak podstatnější je, jak Bigelowová dokázala „prokouknout“ a popsat podstatu klukovských her na vojáčky, onen téměř drogový návyk na bojový adrenalin, bez nějž se těžko učí znovu žít. Ruší pouze jistá doslovnost v závěru a také zbytečně neúměrná délka filmu.

Na okraj, netypický film Smrt čeká všude se většinové americké tvorbě vymyká i tím, že se v něm neustále, hromadně a beztrestně kouří. Neboť cigareta značí jediný pevný bod i záchranný pás, jehož se pyrotechnici na výbušné neznámé půdě mohou přidržet.