RECENZE: Keira Knightley je sličná skandalistka Collete. Bez vášně

  7:58aktualizováno  7:58
Z neznámých důvodů tuzemský distributor snímku Colette přidal k jeho originálnímu názvu, prostému jménu slavné francouzské spisovatelky, podtitul Příběh vášně. Snad chtěl lákat na dráždivost spojovanou s osudem dobové skandalistky.

Z filmu Colette: Příběh vášně | foto: Bioscop

Jenže zrovna vášeň, ač se na plátně předvádí při jejím manželském i lesbickém sexu, životopisné učebnici chybí. Dokonce až zaráží, jak konvenčně působí portrét ženy natolik nekonvenční. Přitom se mu vlastně nedá mnoho vytknout.

S dobovými reáliemi od kostýmů po kulisy pracuje poctivě a jako vždy závratně fotogenická Keira Knightley v titulní roli venkovské popelky hozené do víru pařížských salonů vytváří sličný protipól vůči svému bohémskému manželovi, kterého představuje spolehlivý Dominic West.

Ovšem zrod literátky popisovala podobně tradičními prostředky už nedávná Mary Shelleyová a příběh ženy, jejíž dílo vydává za své vlastní její manžel, zase malířský snímek Big Eyes. Stejná pravidla životopisu dodržuje i Colette: postupuje rozvážně od námluv přes vstup do uměleckého světa až ke vzpouře vedené touhou po vlastním uznání.

Fotogalerie

Čili trochu feministická podívaná, ale přiměřeně, bez plakátu. Trochu zdrženlivá - ostatně vedle obou klíčových herců je britského původu i režisér Wash Westmoreland, ale jistý věcný odstup sedí k manželství na svou dobu řekněme modernímu.

Paříž přelomu 19. a 20. století má vždycky něco do sebe - rozhodně víc než hrdinčino předchozí pobíhání idylickou přírodou za doprovodu smyčců. A společenská konverzace umělecké komunity nese přesný otisk svobodymyslné duchaplnosti, pod níž obratní hráči se slovíčky tají prázdno.

Nicméně sebepečlivější popis zůstává popisem, jemuž by k jedinečnosti pomohlo o maličko víc humoru. Protože ve dvojici to jiskří, ať ji muž zamyká jako otrokyni s příkazem Piš!, nebo sdílejí společnou milenku. Navíc série bestsellerů s postavou Claudine, do níž autorce její manžel přidával „košilatosti“, ukazuje výjimečnou funkčnost tandemu - a také jeho dokonalý obchodnický talent.

Způsob, jak využívají momentální literární senzaci, přináší základní lekci z marketingu, reklamy a obchodních kampaní. Účesy, klobouky, cukrovinky, divadelní nebo filmový přepis, všechno těží z Claudine - a že skandál nejlépe prodává, dokazuje i přerod Colette v revuální tanečnici, kde Keira Knightley přidává ke své kráse zase jeden odstín navíc.

Colette: Příběh vášně

Velká Británie / USA, 2018, 111 min

Režie: Wash Westmoreland

Scénář: , ,

Hrají: Keira Knightley, Dominic West, Eleanor Tomlinson, Fiona Shaw, Aiysha Hart, Al Weaver, Denise Gough, Robert Pugh, Caroline Boulton, Ray Panthaki, Shannon Tarbet, Rebecca Root, Máté Haumann a další

Hodnocení­: 60 %

Paradoxně dobový showbyznys je zajímavější než hrdinčiny milostné vztahy se ženami - a pak už se jako v každé válce o rovnost pohlaví pouze čeká, kdy ona za sebou konečně práskne dveřmi a sobec zůstane zhrzený, pokořený, sám.

Co bylo dál, dopoví titulky. Sidonie-Gabrielle Colette, jak znělo její plné jméno, konečně začala své knihy podepisovat sama, ještě dvakrát se provdala, za války ukrývala židovského uprchlíka, v roce 1948 ji nominovali na Nobelovu cenu za literaturu, podle její předlohy Gigi vznikl slavný muzikál a po smrti jí vypravili velkolepý státní pohřeb.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Dal půldruhého milionu na politický thriller o Františku Krieglovi

František Kriegel

Zázraky se ještě dějí. Na besedu Ivana Fíly o jeho knize a připravovaném stejnojmenném filmu Muž, který stál v cestě...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Majetek to byl velkej, sebrat se to chtělo. Točí se pokračování Modré krve

Cyklem Modrá krev provází František Kinský.

Při natáčení nových dílů dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev se štáb dostal až k vládci...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz